Milan Kajínek

16. 8. 2024

„Nový zákon o vědě, výzkumu a inovacích má pomoci chránit naše know-how,“ uvádí jeden ze zamýšlených přínosů chystané legislativy ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP09). „Pracoviště budou muset zavést mechanismy pro prověřování rizik a určit zodpovědnou osobu. Důležitý krok k ochraně našich znalostí před zneužitím.“

O chystané novelizaci zákona hovořila již předcházející ministryně Helena Langšádlová, dle které měl zákon vést k lepšímu fungování české vědy, snížení byrokratické zátěže nebo k ochraně bezpečnostních zájmů státu.

Právě v rámci bezpečnosti měla novela zavést „princip předběžné opatrnosti a institucionální odolnosti“ a soustředit se na „ochranu duševního vlastnictví“. Jako hrozbu krádeží know-how označovala jmenovitě Čínu a odvolávala se na níže citované části zprávy české tajné služby BIS z roku 2021.

Citace části zprávy české tajné služby BIS z roku 2021 v prezentaci Ministryně pro vědu, výzkum a inovace z roku 2023. (vyzkum.gov.cz)

Současný ministr Ženíšek v předcházejícím období působil jako předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, kde podle úřadu vlády „prosazoval aktivní a sebevědomou zahraniční politiku ukotvenou v prozápadním směřování“.

Zahraniční výbor se během jeho předsednictví zasadil mimo jiné o schválení sankčního neboli Magnitského zákona v roce 2022, který umožňuje uvalit sankce například na konkrétní jednotlivce porušující lidská práva v zahraničí. Tento sankční zákon umožňuje postihovat i konkrétní představitele totalitních režimů včetně Číny.

Na dotaz deníku Epoch Times uvedl tiskový mluvčí ministerstva, že bližší informace k zákonu sdělí redakci začátkem příštího týdne.

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne,“ uvádí Ženíšek na svých osobních webových stránkách. V tomto kontextu má, podle nebývalé celkové shody současné vlády, prezidenta, Sněmovny i Senátu, smysl vyvázat se v dlouhodobém měřítku ze závislosti na Číně ovládané komunistickou stranou a navazovat spíše užší spolupráci s demokratickým ostrovním státem Taiwanem a dalšími zeměmi, zejména v Evropě.

Řada zemí v Evropě s Čínou navazuje a prohlubuje spolupráci – Německo, Francie, Itálie – ale zároveň hovoří o ochraně know-how a duševního vlastnictví, aby zabránily ztrátě náročně budovaného výzkumu a výrobních procesů.

Kanadský expert na Čínu a bývalý diplomat v Pekingu, Charles Burton, upozorňuje, že žádná čínská společnost neexistuje nezávisle na čínské komunistické straně. V souvislosti se změnou investičního zákona varoval, že jakékoli duševní vlastnictví, které získá čínská firma prostřednictvím investice do kanadského partnera, skončí nakonec stejně v rukou čínského režimu.

V některých případech existují důvodná podezření, že čínské firmy nakupují podíly v zavedených zahraničních společnostech, aby získaly jejich know-how a převedly ho do výroby v Číně.

Exkluzivně: Jak hacking a špionáž pohánějí ekonomický růst Číny

(K obrázku výše) Již v roce 2015 zveřejnila americká redakce Epoch Times exkluzivní reportáž mapující propletenou síť subjektů z řad čínské armády, státu, podnikatelského a akademického sektoru, která spolupracuje po několik desetiletí, aby dosáhla jednoho cíle: okrást Západ o jeho tajemství. Tyto krádeže nejsou nijak postihovány, přitom pohánějí čínskou ekonomiku a nejmodernější vojenskou výrobu. Více…

Související články

Přečtěte si také

Část Česka druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, evakuováno bylo přes 10.000 lidí, aktualizované shrnutí
Část Česka druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, evakuováno bylo přes 10.000 lidí, aktualizované shrnutí

Moravu a Slezsko druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, problémy a škody působí i v jižních a východních Čechách a na Vysočině.

Lijáky a záplavy dál sužují střední Evropu, Polsko a Rakousko mají první oběti
Lijáky a záplavy dál sužují střední Evropu, Polsko a Rakousko mají první oběti

Polsko a Rakousko dnes oznámily první oběti vytrvalých dešťů a záplav, které od pátku sužují střední a východní Evropu včetně Česka.

Jak pomoci blízkému člověku, který prožívá těžké chvíle
Jak pomoci blízkému člověku, který prožívá těžké chvíle

Život je plný výzev a každý si někdy projde těžkým obdobím. V takových chvílích se přítomnost blízkých vztahů a sociální podpory stává klíčovou.

Kvůli odporu veřejnosti a akcionářů upouštějí některé velké korporace od politiky inkluze a diverzity
Kvůli odporu veřejnosti a akcionářů upouštějí některé velké korporace od politiky inkluze a diverzity

Od roku 2021 bylo 25 společností upozorněno svými akcionáři, že jejich programy inkluze, rovnosti a diverzity (DEI) představují nezákonnou diskriminaci a porušení fiduciární povinnosti.

Beethoven: Ideál svobody v jeho životě a díle
Beethoven: Ideál svobody v jeho životě a díle

Od svých raných let až po svou poslední skladbu ctil Beethoven ideál svobody. Téma svobody se...