Homeopatie, jedna z nejstarších a nejbezpečnějších evropských forem alternativní medicíny, slouží jako prostředek první pomoci i k léčbě chronických onemocnění.
Mahátma Gándhí označil homeopatii za „rafinovanou metodu ekonomické a nenásilné léčby pacientů“, jak uvádí Ontario College of Homeopathic Medicine.
Ačkoli je homeopatie dobře známá, často využívaná a snadno dostupná ve většině evropských lékáren, zdá se, že ve Spojených státech se vedle jiných alternativních postupů pevněji neprosadila.
To se rozhodli změnit homeopaté, lékaři a vědci, kteří se spojili s filmaři a natočili dokumentární film Introducing Homeopathy.
Problém předpojatosti
Vzhledem k tomu, že homeopatie je velmi diskutovanou léčebnou metodou, lidé obvykle patří do jednoho ze dvou táborů – těch, kteří věří v její léčebné hodnoty, a těch, kteří v ně nevěří. To vědcům ztěžuje hledání nezaujatých účastníků studií o účinnosti homeopatie.
V průběhu let se vědci snažili doložit společný jmenovatel, podle kterého homeopatie působí.
Jeden přehled publikovaný v časopise Systematic Reviews analyzoval homeopatii pomocí využití „randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií neindividualizované homeopatické léčby“.
Tyto studie jsou často malé a začínají tím, že zúčastnění pacienti mají o homeopatii předem vytvořenou představu.
Přehled zahrnoval 75 randomizovaných kontrolovaných studií, z nichž 49 bylo klasifikováno jako studie s „vysokým rizikem zkreslení“ a 23 jako studie s „nejistým rizikem zkreslení“. Pouze 54 studií bylo uzavřeno s užitečnými informacemi, ale „kvalita souboru důkazů [byla] stále nízká“.
Homeopatie se vymyká biologickým vysvětlením
Homeopatické léky s koncentrací 1 ku milion jsou mnohými považovány za pouhé placebo.
Pro jiné, například pro americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, homeopatie a její stále rostoucí průmysl v hodnotě 3 miliard dolarů „vystavuje další pacienty potenciálním rizikům spojeným s šířením neověřených, netestovaných produktů a nepodložených zdravotních tvrzení“.
Výzkumný článek z roku 2020 publikovaný v časopise Sage Journals naznačuje, že legitimita homeopatie je způsobena „argumentační prací s časem“ – jedním z nástrojů, které praktičtí lékaři používají při léčbě svých pacientů – což znamená, že jednoduše tráví více času nasloucháním a „odvoláváním se na kulturní repertoár hodnot“.
Publikace z roku 2019 v časopise Journal of Evidence-Based Integrative Medicine uvádí: „Zdá se, že homeopatii zvoní kulturní zvon.“ Pravidla a nařízení proti homeopatii jsou stále přísnější. Britská Národní zdravotní služba ukončila v roce 2017 financování homeopatické léčby.
Itálie, Austrálie a vědecká poradní rada Evropské akademie vydaly souhlasná prohlášení „týkající se nedostatku důkazů (kromě placeba)“ a Spojené státy americké pečlivě zkoumají homeopatické léky a jejich „místo mezi volně prodejnými zdravotnickými produkty“.
Vědecký soudný den pro homeopatii je však v ostrém kontrastu s osobními svědectvími o uzdravení.
Osobní výpovědi kontrastují s názory vlády
Homeopatii podporují ti, kteří zažili úlevu nebo uzdravení pomocí homeopatických léků. Některým z nich tyto události změnily život natolik, že se vyučili homeopatii.
Christine Donková je výkonnou ředitelkou Národního centra pro homeopatii. Homeopatii objevila před více než 18 lety, když hledala alternativu k operaci očí svého syna.
„Po jedné dávce malých bílých kuliček už operace očí nebyla nutná a [já] jsem byla rozhodnutá dozvědět se víc,“ řekla Donka v rozhovoru pro Epoch Times. Ačkoli ji tento konkrétní příběh ohromil, vzpomíná také na mnoho úspěšných zásahů prostřednictvím homeopatie ve své vlastní rodině a u svých klientů.
Při jiné příležitosti Donková na třídenní túře s dcerou Rachel v národním lese Okanogan-Wenatchee ve státě Washington zakopla o kořen a kvůli těžkému batohu spadla. Poranila si kolena a zápěstí, ale hlavně měla hustou mozkovou mlhu z možného otřesu mozku.
Protože byla jakákoli pomoc vzdálená, pověřila dceru, aby využila jejich homeopatickou lékárničku: Aconite na šok, náhlé zranění nebo úraz a arniku na fyzické zranění. Po dvou hodinách léčby se její zápěstí, které se kvůli otoku zdvojnásobilo, vrátilo do normálu. Mozková mlha byla pryč.
„Asi další týden, když mě občas bolely klouby, jsem si brala arniku,“ řekla Donka. „Nevyžadovala jsem žádnou zvláštní léčbu kromě toho, že jsem se několik dní vyhýbala zvedání těžkých břemen a dlouhým procházkám, dokud všechny bolesti zcela nezmizely.“
Představení homeopatie – dokumentární film
Casey Garvinové, která vystupuje jako pacientka ve filmu Introducing Homeopathy, lékaři řekli, že pravděpodobně nebude možné otěhotnět. Ona, čerstvě vdaná, se však s touto skutečností nechtěla smířit.
Garvinová považovala homeopatii za poslední možnost, jak se bránit poruše štítné žlázy, extrémním menstruačním bolestem a syndromu polycystických vaječníků. Na konci filmu prohlásila, že „homeopatie by měla být první na seznamu [pro ostatní], aby ji alespoň vyzkoušeli“, protože pro ni „nakonec byla tou nejlepší možnou záchranou“.
Mezi dalšími představenými případy byl vojenský veterán, který trpěl posttraumatickou stresovou poruchou a vystavením tzv. agentu Orange, dítě, které se léčilo s autismem a epilepsií, a také mladý muž s problémy se závislostmi. Představena byla také účinnost homeopatie ve veterinární péči.
Všichni tito lidé měli pocit, že je konvenční medicína zklamala – a stejně jako u Garvina se pro ně poslední možností stala homeopatie.
Lékaři podporující homeopatii
Dr. Ronald Whitmont je jedním z lékařů a certifikovaných klinických homeopatů, kteří v dokumentu vystupují. Poté, co se v roce 1988 stal lékařem, jej kariéra zavedla do New Yorku – Hudson Valley – kde nyní žije a ordinuje. Whitmont je také veteránem amerického námořnictva, kde sloužil jako všeobecný lékař, a to jak v tuzemsku, tak v zámoří.
Whitmont vyrůstal v rodině, která v něm podporovala to, co sám nazývá „celoživotním zájmem o zdraví a léčení“.
„Medicína, léčitelství, filozofie, náboženství, politika a historie byly v průběhu mého dětství neustálými rozhovory u večeře,“ uvedl v e-mailu pro Epoch Times.
„Už v raném věku jsem věřil, že znalostní základna medicíny by neměla být omezena na vyšší vrstvy společnosti, ale že by měla být součástí veřejného prostoru, měla by se o ní učit každý a měla by být zahrnuta do všech vzdělávacích programů.“
Whitmont se více než 20 let věnoval konvenční medicíně, než se stal homeopatickým lékařem. „Zjistil jsem – s výjimkou chirurgie, urgentní medicíny a úrazové péče – že většina lékařských postupů, které jsem měl k dispozici já a moji pacienti, nebyla ničím jiným než ‚náplastí‘, která dočasně zmírnila příznaky, ale z dlouhodobého hlediska způsobila, že moji pacienti byli ještě nemocnější,“ sdělil.
Jako odborník na diagnostiku Whitmont identifikuje problém konvenční lékařské péče: „Ta [ nabízí] jen velmi málo bezpečných, účinných a udržitelných léčebných nástrojů, které by lidem pomohly uzdravit se a zotavit se z nemoci. Jediné lékařsky léčené stavy, které jsem viděl uzdravit, byly ty, které se na začátku samy omezily, a lékařská léčba je často změnila v chronické opakující se epizody.“
Historie homeopatie v USA
Vzhledem k tomu, že homeopatie se zdá být ve Spojených státech málo zastoupena, zdá se, že na tomto kontinentu prostě nikdy nepřistála. Tento dojem je podle Whitmonta mylný.
„Homeopatie se do Spojených států dostala v roce 1825 a putovala na západ s prvními osadníky. V roce 1844 byl v New Yorku založen Americký institut homeopatie a o tři roky později byla založena Americká lékařská asociace (AMA), která měla podle stanov bojovat proti šíření homeopatie (protože se stala příliš populární, zejména díky svým úspěchům při epidemických onemocněních, jako je cholera a chřipka),“ napsal Whitmont.
Na přelomu 19. a 20. století existovaly ve Spojených státech desítky homeopatických lékařských škol, jejichž součástí byly homeopatické nemocnice, kliniky a psychiatrická léčebná centra.
Americká vláda dokonce schválila stavbu pomníku na počest německého lékaře a zakladatele homeopatie Samuela Hahnemanna. Jediný pomník věnovaný lékaři ve Washingtonu D. C. odhalil v roce 1900 prezident William McKinley. Nyní je součástí Národního parku a stojí na východní straně Scott Circle.
Po ukončení lékařských studií Hahnemann zjistil, že některé bylinné léky samy vytvářejí příznaky nemocí, ale v mnohem mírnější verzi. Došel k závěru, že tytéž rostlinné deriváty mohou léčit onemocnění, která vyvolávají.
Dnes to známe jako princip „similia similibus curantur“, což znamená, že pokud látka může vyvolat reakci u zdravých jedinců, bude stejnými vlastnostmi léčit podobné příznaky i u nemocných.
Konkurenční síly však nebyly k „mírné, velké moci“, jak je zapsáno v Hahnemannově památníku, laskavé.
Whitmont napsal: „V roce 1910 zveřejnil Abraham Flexner zprávu sponzorovanou AMA, Carnegieho a Rockefellerovou nadací, jejímž cílem bylo zdiskreditovat všechny nealopatické lékařské školy v USA“.
Vláda snížila financování a následovalo zavírání škol.
„Tato událost znamenala začátek účinného vládního lobbingu ze strany zdravotnického průmyslu, který je nyní jednou z největších lobbistických skupin v USA a ročně vynakládá miliardy dolarů na kontrolu toho, jak se vynakládají prostředky na zdravotní péči a jaký výzkum se financuje,“ řekl Whitmont deníku The Epoch Times.
Rád by čtenářům připomněl, že „konvenční medicína využívaná podle předpisů ‚standardní péče‘ je pátou nejčastější příčinou úmrtí v USA.“ Rutinní užívání homeopatie předepsané vyškoleným odborníkem je nejen mimořádně bezpečné a uspokojivé, ale je také mimořádně zdraví prospěšné.“
Vzhledem k tomu, že Američané si stále většinou nejsou vědomi historie a přínosů homeopatie, existují lidé, kteří neúnavně pracují na pokračujícím výzkumu a shromažďování vědeckých důkazů.
Vědecký výzkum kolem homeopatie
Rachel Robertsová, výkonná ředitelka Homeopathy Research Institute ve Velké Británii, provozovala více než deset let vlastní praxi, než se začala věnovat vědeckému výzkumu v této oblasti na plný úvazek. Je jednou z odbornic, které se objevují v knize „Představujeme homeopatii“.
Robertsová považuje za důležité, aby lidé pochopili, „že tvrzení, které se objevuje v určitých kruzích, že ‚neexistují žádné důkazy‘, že homeopatie funguje, je zcela nepravdivé. K dnešnímu dni bylo provedeno ~300-400 randomizovaných kontrolovaných studií testujících homeopatickou léčbu za použití stejných metod klinických studií, které se používají k testování konvenční medicíny,“ uvedla v e-mailu pro Epoch Times.
Homeopatický výzkumný institut (HRI) se snaží provádět a publikovat vědecké poznatky v této oblasti a také vytvářet povědomí o tomto tématu prostřednictvím pořádání mezinárodních konferencí.
V rozhovoru pro Epoch Times Robertsová poznamenala, že většina zákonodárců má o homeopatii jen malé nebo žádné znalosti a často si vytváří názor na základě „typických nepřesných článků v médiích, které tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že homeopatie funguje“.
„Roberts a tým HRI se často setkávají s ‚plausibility bias‘, tj. nepřijetím výzkumu, který je v rozporu s tím, co si momentálně myslíte, že je možné“.
Vzpomíná na setkání s profesorem, který byl rovněž kritikem homeopatie. „[Ukázal jsem mu] důkladnou výzkumnou studii, publikovanou ve vědeckém časopise vysokého kalibru, z níž vyplývá, že homeopatie funguje lépe než placebo. Když jsem se ho zeptala na jeho názor na výsledky, jeho odpověď zněla: ‚Na té studii musí být něco špatně, protože homeopatie je nemožná‘.“
Na závěr chce Roberts čtenářům připomenout, že „homeopatii praktikují stovky a tisíce lékařů v nemocnicích a na klinikách v zemích po celém světě z jediného důvodu – protože tito lékaři vidí, že u jejich pacientů den co den funguje. A to je nakonec to nejdůležitější.“
Výzva k sebevzdělávání
Kim Elia, klinický homeopat, který se homeopatii věnuje již více než 38 let a je adjunktem Akademie homeopatického vzdělávání, stál u zrodu myšlenky natočit dokumentární film. Považuje za svou povinnost pěstovat „knihovnu nahraných rozhovorů a prezentací se současnými světově uznávanými homeopaty na různá aktuální a důležitá témata“.
V rozhovoru pro Epoch Times Elia uvedl, že by rád „sjednotil homeopatickou komunitu a přispěl k výchově účinných lékařů, kteří homeopatickou medicínu posunou do hlavního proudu“.
Tým kolem Introducing Homeopathy sdílí cíl vzdělávat lidi, aby vytvořili skutečné zdraví a uzdravení. Doufají, že během několika příštích měsíců uzavřou jednání s Netflixem nebo jinou diváckou platformou. Do té doby mohou být zájemci informováni prostřednictvím jejich webových stránek nebo se přihlásit k odběru newsletteru.
–ete–