Pár z Kanady odletěl daleko od domova, aby koupil a zrenovoval kouzelný francouzský zámek. Jejich cílem však nebylo žít pohádkový románek o samotě.
K této evropské výpravě je inspirovala jejich víra – stejně jako k poslání zpřístupnit dveře tohoto francouzského zámku mladým lidem v postcovidové době, kdy se mnoha lidem rozpadly jejich sny.
Château de la Grifferaie, obvykle překládaný jako Zámek drápů, byl postaven na pozemku, na němž se nachází římská studna Gallo, což naznačuje, že zde byl po staletí. V tomto století byl přeměněn na zábavní park s klasickou tematikou a atrakcemi včetně horských drah.
Rob a Leslie Hildebrandovi vlastní Château de la Grifferaire v Echemeire. Jejich francouzské sídlo, postavené v roce 1865, mělo být součástí řešení, které mělo zmírnit jejich rostoucí obavy o sociální a duchovní výchovu mladé generace.
Manželé Hildebrandovi, po dlouhá desetiletí pracovali s mladými lidmi a oba jako křesťané s úzkostí sledovali, jak sociální izolace a problémy s duševním zdravím zasahují mladé muže a ženy, ničí jejich hodnotu a zbavují je víry.
„Mladí lidé jsou dnes méně spojeni s církví než dříve,“ řekl pan Hildebrand deníku Epoch Times, když mluvil o jejich poslání. „Chtěli jsme vytvořit místo, kde by mladí lidé mohli objevovat svět a svou víru, zatímco by se setkávali a učili s ostatními v rámci komunity.“
Zámek má přibližně 1 900 metrů čtverečních. Pyšní se 40 až 50 místnostmi, 15 koupelnami (z toho 11 je v provozu) a 11 ložnicemi, které jsou všechny využívány. Na pozemku se nachází pět staveb, které ještě potřebují rekonstrukci. Nyní Hildebrandovi plánují přidat dalších 10 ložnic v nejvyšším patře. Vše ale začalo v prosinci 2019.
Koupě
Když se Hildebrandovi rozhodli zámek koupit, nebyli bohatí. Bylo jim jasné, že vlastnictví takové nemovitosti s sebou přinese obrovské výdaje. S tímto vědomím, po modlitbách k Bohu, se rozhodli, že pokud je koupě zámku jejich posláním, peníze si cestu najdou.
Podařilo se jim prodat jak svůj plážový dům, tak i běžný dům, stejně jako pozemek, který zdědili. Poté se spojili s majitelem zámku a zahájili jednání.
Majitel souhlasil s nízkou nabídkou od Hildebrandových bez bankovního úvěru nebo hypotéky, pokud složí zálohu ve výši 100 000 dolarů a zavážou se doplatit zbytek do tří měsíců. Pokud by nezaplatili včas, majitel by si jejich 100 000 dolarů ponechal.
Pro manželský pár to bylo děsivé, neboť ještě nestačili prodat své nemovitosti. Naštěstí se pozemek prodal během tří měsíců, jejich dům se vydražil za vyšší než požadovanou cenu a oni se rozhodli zastavit svůj dům na pláži.
Mezitím jim jejich zaměstnavatel na univerzitě umožnil stát se rezidentními pedagogy, což znamenalo, že mohli bydlet přímo v kampusu.
Po všech těchto krocích Hildebrandovým stále chyběly peníze. Zbývající částku na zámek si tedy půjčili od přátel a od pastora, kterého nikdy předtím nepoznali. Celkem se jim podařilo shromáždit více než šestimístnou sumu v dolarech.
Vše se vyvíjelo téměř zázračně – když náhle jejich plán dokončit nákup v dubnu 2020 zastavila pandemie.
V červenci však Francie opět zpřístupnila své hranice Kanadě. Manželé Hildebrandovi ze Saskatchewanu se mohli vydat přes Atlantik a prohlédnout si svůj nový domov ve Francii.
„Byli jsme ohromeni, že se nám to podařilo,“ řekl Hildebrand a dodal, že tuto zázračnou událost přičítá Bohu.
„Celoživotní práce“
On a jeho žena tvrdí, že za renovaci domu utratili již přes 400 000 dolarů. Práce však ještě nekončí. „Renovace nikdy nebude úplně dokončena,“ říká doplnil Hildebrand. „Když koupíte zámek, zavazujete se k celoživotnímu úsilí.“
Dosud vyměnili více než 50 oken, opravili střechu a nainstalovali 10 toalet. Zrekonstruovali 6 místností v suterénu zámku, tzv. sous sol. Podle manžela bylo součástí dosavadní práce zatím „nespočet projektů“.
Mimo sezónu si Hildebrandovi berou jeden den v týdnu volno, aby si užili romantiku hradu. „Zámek je návštěvníky velmi ceněný a působí velmi krásně, přestože na něm ještě zbývá udělat obrovské množství práce,“ řekl Hildebrand.
Svou cestu dokumentují na internetu a zjistili, že „reakce na YouTube jsou velmi povzbudivé“, řekl. „Je tolik dobrých lidí, kteří nám přejí vše dobré a myslí na nás.“ Někteří jim pomohli „velmi hmatatelným způsobem“, pracovali s nimi na projektech na zámku, kupovali jim nářadí a pomůcky.
Interiér je vybaven křišťálovými lustry, klasickými olejomalbami, zdobenými krby a brněním. Podlahy jsou z tvrdého dřeva, schodiště z tepaného železa a stěny zdobí květinové rokokové panely.
Zámek je domovem Hildebrandů. Je zároveň studijním zahraničním programem, v němž 20 až 25 vysokoškolských studentů pobývá několik měsíců, vysvětlil Hildebrand a dodal, že je to „úžasná cesta plná radosti a růstu“.
Každý student zaplatí v přepočtu 90 až 120 tisíc korun a zůstane 6 až 8 týdnů, během nichž získá 9 až 12 kreditů.
Manželé Hildebrandovi nepobírají ze zámku plat ani příjmy z pronájmu, „částečně proto, že zde pobývají na „návštěvnické“ vízum, ale také proto, že to nedělají pro peníze.
Jejich nezisková skupina se jmenuje Two Talent Ministries. „Pochází z příběhu v Novém zákoně, kde byli tři různí služebníci vyzváni, aby věrně používali to, co mají,“ řekl Hildebrand. „O to se snažíme i my.“
Tato snaha byla doposud plodná. Studenti rádi navštěvují zahraniční studijní program na zámku, objevují svou křesťanskou víru a poznávají Evropu. „Posledních šest týdnů bylo pro mě nejpůsobivějším zážitkem, který mi změnil život,“ uvedl jeden ze studentů programu. „Tyto vzpomínky mi zůstanou navždy.“
Manželé Hildebrantovi mají o budoucnosti zámku velké sny, včetně možných manželských kurzů. Jako křesťané jsou vděční Bohu za to, co jim umožnil, a těší se na další cestu.
„Bylo to děsivé, nebezpečné a fyzicky náročné,“ řekl Hildebrand. „Možná ještě přijdeme o kus kůže. Ale nakonec je úžasné obětovat svůj život ve snaze o něco většího, než jste vy sami.“
–ete–