Třiatřicetiletý Billy Lang z amerického státu Connecticut je jedním z asi 120 tisíc elektromontérů, kteří se ve Spojených státech starají o 450 tisíc mil (724 tis. km) elektrického vedení, 180 milionů sloupů a 2,7 milionu stožárů.
„Je to skvělá práce, pokud vám nevadí pracovat venku a máte rádi výšky,“ vypráví.
Vzhledem k tomu, že se očekává, že potřeba modernizovat síť a poptávka po elektřině vzroste v nadcházejícím desetiletí asi o třetinu, bude podle ministerstva energetiky zapotřebí nejméně 20 tisíc nových mladých elektromontérů, jako je Billy Lang.
Je to těžká práce vyžadující patřičné vzdělání, ale rozhodně se vyplatí. Podle elektroenergetického portálu Lineman Central činil průměrný roční plat elektromontéra silnoproudých zařízení za rok 2023 plných 80 tisíc dolarů (1,8 milionu Kč), což je asi 150 tisíc korun za měsíc nebo 940 korun za hodinu. Tyto cifry nezahrnují přesčasy ani příplatky za pohotovost. Pro porovnání, průměrný roční plat v USA v roce 2023 činil necelých 60 tisíc dolarů.
Před pěti lety pracoval Lang na zdravotní pohotovosti jako technik, ale nezamlouvalo se mu to. Jedna spolupracovnice se zmínila, že její syn se vyučil elektromontérem a to Langa zaujalo. Zapsal se na Lineman Institute of the North East, kde se za čtyři roky vyučil, aby před půl rokem nastoupil jako elektromontér třídy B k velké distribuční společnosti Eversource, která dodává elektřinu 4,4 milionu zákazníků napříč třemi americkými státy.
„Řekli nám, že než se z nás stane dobrý montér, zabere to deset let,“ svěřil se muž Epoch Times, ale dodává, že kvůli stárnoucí pracovní síle musí nováčci tuto časovou osu urychlit. Podle něj je dnes v oboru mnohem víc těch, kdo se zaučují než zkušených techniků. „Je tam asi dvacetiletý věkový rozdíl,“ popisuje Lang.
Nedostatek personálu
Bill Bosch z odborné školy Northwest Lineman College, který má na starosti učňovské obory v elektroenergetice, potvrzuje, že řada stávajících profesionálů odchází do důchodu a noví lidé chybí. „Každý den je v elektrotechnickém průmyslu 7 000 až 10 000 neobsazených pracovních míst, od montérů přes techniky rozvoden až po techniky měření.“
Poptávka po elektřině byla po desetiletí relativně stabilní, dokud nedávný nárůst neodhalil nedostatek elektrotechnických pracovníků potřebných k urychlenému rozšiřování rozvodné sítě.
„Deset, dvacet let nebyl obor protlačován a nepohlíželo se na něj v pozitivním světle, ale nyní, s vyplácením náhrad, benefity a životním stylem, se na tento obor pohlíží jako na skutečnou příležitost zajistit si dobrý život pro sebe i rodinu,“ řekl Bosch pro Epoch Times.
Jeho škola nabízí potenciálním elektromontérům 15týdenní kurzy po celé zemi, kam se může zapsat každý se středoškolským vzděláním, kdo je fit a ochotný se učit. Toto školení je prvním krokem k získání kvalifikace. „Následují čtyři roky práce s knihami a praxe v terénu. Rodina kolikrát musí ustoupit do pozadí. Zabere to spoustu času,“ líčí Bosch.
Kolegialita a kamarádství
Práci na elektrizační soustavě považuje za nezištnou profesi, kde je třeba myslet na druhé. „Upřednostňují potřeby veřejnosti a domácností před svými vlastními,“ říká a dodává: „Hodně jim záleží na odvětví, na spolupracovnících, na lidech, kterým dodávají energii.“
Přestože montérů je po celé zemi přes sto tisíc, funguje mezi nimi silná kolegialita, kamarádství a pocit sounáležitosti, popisuje Bosch. Až 60 000 „linemanů“ ročně jezdí vypomáhat při přírodních katastrofách, aby opravili poničené elektrické vedení a pomohli narušeným komunitám postavit se na nohy.
„Seznámíte se s lidmi po celé zemi. Někdo ze Západního pobřeží, z Kalifornie, může při pomoci po sněhové bouři poznat někoho v Maine,“ komentuje pedagog.
Nebezpečná povaha práce
Machrování se při práci s elektřinou nevyplácí a může být smrtelné, vysvětluje Bosch a dodává, že hlavní je zůstat pokorný, ale věřit si a přitom mít bezpečnost vždy na prvním místě. „Elektromontéři jsou často první, kdo dorazí do nebezpečných situací – jsou tam ještě dřív, než tam má povoleno jít policie a hasiči,“ říká.
Billy Lang při takových zásazích ještě nebyl, ale také se setkává s nebezpečnými situacemi, například když musí prořezávat stromy, které vrostly do drátů. Větve uvězněné v drátech natažených „jako struna na bendžo“ mohou být obzvláště nebezpečné.
Pod transformátory zase mohou být sršní hnízda, proto je nutností sprej proti hmyzu a v létě i opalovací krém. Zaučování se, práce venku, očekávané i neočekávané situace, to vše je součástí práce, kterou má Lang tak rád. „Rozhodně věřím, že to stálo za to. Změnilo mi to život,“ svěřuje se muž.
– ete –