Ještě před začátkem školního roku zaúkolovala rada města Vsetína místní základní školy zákazem mobilních telefonů ve škole pro žáky. Děti mají podle rady telefony při příchodu do školy uložit do speciální úschovny, na jejichž zřízení starosta vyčlenil potřebné finance. Starosta města a senátor v jedné osobě opírá zákaz o výzkum, zdůraznil v neděli na Nově.
Ačkoliv se rozvířila diskuse o tom, zda může rada používání telefonů zakázat, či nikoliv, rada města vyslala vzkaz ředitelům škol a školským radám, že její postoj k této problematice je telefony na školách zakázat.
Dle vyjádření ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, byť je město zřizovatelem, „nemá právo přímo určovat nebo nařizovat obsah školního řádu. Jakékoli usnesení rady města v tomto smyslu je nezákonné, ředitel školy je nemusí poslechnout a nemůže za to být postižen“. Více zde.
Podle starosty Vsetína Jiřího Čunka (KDU-ČSL) však prováděné vědecké studie ukazují, že přítomnost mobilních telefonů snižuje soustředění žáků, podporuje šikanu a má další nevýhody.
„Já se opírám o výzkum, pozvali jsme doktora Stránského z neurologické kliniky v Praze, který se tématu věnuje, aby nám předložil výzkum, a potom pro nás laiky není co řešit,“ řekl starosta Čunek v diskusním pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova.
Nadměrné spoléhání se na technologie, internet a vyhledávače je podle některých studií rostoucí problém v souvislosti s poklesem inteligence. Výzkumy ukazují, že i pouhá přítomnost telefonu v kapse nebo na stole může ovlivňovat soustředění.
Studie publikovaná v Journal of the Association for Consumer Research zjistila, že „pouhá přítomnost“ chytrého telefonu snižuje „dostupnou kognitivní kapacitu“ – i když je telefon vypnutý nebo uložený v tašce. Více…
V souvislosti se zákazem zmínil Čunek Švýcarsko, kde „jsou školy, kam děti nesmí telefon ani donést, a je to dlouhodobé, trvalé“.
Čunkovy argumenty podporuje i nedávná norská studie, jejímž závěrem je, že zákaz mobilních telefonů ve školách zlepšil studijní výsledky, omezil šikanu a snížil potřebu poradenství pro studenty. Největší prospěch z těchto opatření měly dívky.
„Zákaz používání chytrých telefonů výrazně snižuje využívání zdravotní péče v případě psychických příznaků a onemocnění u dívek,“ napsala v abstraktu Sara Sofie Abrahamssonová z Norského institutu pro veřejné zdraví. „Po zákazu smartphonů klesá šikana mezi oběma pohlavími.“ Více…
Z jiného kontinentu přinesla pozitivní pozorování australská střední škola, na níž se údajně po zákazu telefonů znatelně zlepšilo chování studentů. Vyhodnocováno bylo osm týdnů po zavedení přísného zákazu mobilních telefonů.
Mezi studenty sedmých až desátých tříd (ve věku 12 až 16 let) zaznamenal ředitel Davidsonovy střední školy 90procentní snížení problémů s chováním v souvislosti s telefony ve škole, jako jsou šikana a vzájemná konfrontace dětí.
„Po téměř osmi týdnech používání jsou studenti o přestávkách aktivnější, hojně se hraje házená a basketbal,“ uvedl ředitel Rule ve školním zpravodaji. Více…
Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) míní, že zákaz telefonů na školách by neměl určovat starosta nebo hejtman, ale ministerstvo školství, „které na podkladě jasných dat a po poradě s odborníky stanoví jednotné řešení, které budou respektovat všichni“.
Hejtman se v tomto ohledu odkazuje také na školní personál, kterého by se měla taková nařízení také týkat, nebo na některé příklady řešení problematiky v zahraničí, kde je zakázáno nosit do školy smartphony, ale je povoleno nosit tlačítkové telefony na telefonování a SMS zprávy.
Starosta Čunek míní, že „je prací každého, především rodiče a potom učitelů, ředitelů, starosty, aby se starali o to, co je pro děti dobré“.
„Všimněte si, že zhruba 85 % lidí, kteří o tomto tématu hlasují, souhlasí se zákazem mobilních telefonů ve škole,“ dodává Čunek.
Město Vsetín uvádí, že je zřizovatelem pěti základních škol, a to Rokytnice, Ohrady, Luhu, Sychrova a Trávníků a je spoluzakladatelem ZŠ Integra.
„Díky studiím víme, že 40 % dětí má psychické problémy, k nimž významně přispívá nadměrné používání mobilů,“ uvedl koncem července starosta Vsetína Jiří Čunek po hlasování rady o zákazu telefonů.
„Samostatnou kapitolou je používání telefonů ve školách, kde jednoznačně snižuje koncentraci žáků a efektivitu učení, nemluvě o nebezpečí kybešikany,“ dodává Čunek. „Proto považujeme za důležité přispět k řešení problému plošným zákazem mobilů v našich základních školách. Samozřejmě v odůvodněných případech, například kvůli zdravotním omezením, mohou existovat výjimky z pravidla.“