Lily Zhou

18. 9. 2024

Zvýšení cel cílí na „škodlivé politiky a praktiky Pekingu“, uvádí americká obchodní zástupkyně Katherine Taiová.

Výrazné zvýšení cel na dovoz z Číny, včetně sta procent na elektromobily, vstoupí v platnost 27. září, potvrdila Bidenova administrativa 13. srpna.

Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) potvrdil většinu zvýšených sazeb, které Bílý dům oznámil v květnu, s několika úpravami v seznamu. 

Od 27. září se clo na elektromobily (EV) dovážené z Číny zvýší čtyřnásobně z původních 25 na 100 procent.

USTR rovněž potvrdil, že se clo na jehly a stříkačky zvýší na 100 procent, na polovodiče, solární články, obličejové masky a chirurgické rukavice se clo zdvojnásobí na 50 procent, a na baterie pro elektromobily a jiné, díly baterií, kritické minerály, ocelové a hliníkové výrobky a přístavní jeřáby se zvýší na 25 procent.

Některá navýšení vstoupí v platnost 27. září, jiná od 1. ledna v následujících dvou letech.

V prohlášení ze 13. září americká obchodní zástupkyně Katherine Taiová vysvětluje, že zvýšení cel se zaměřuje na „škodlivé politiky a praktiky Pekingu“ a „zdůrazňuje závazek Biden–Harrisové administrativy chránit americké pracovníky a podniky před nespravedlivými obchodními praktikami“.

Lael Brainardová, hlavní ekonomická poradkyně Bílého domu, sdělila pro Reuters, že rozhodnutí bylo učiněno s cílem zajistit, aby americký průmysl elektromobilů diverzifikoval mimo dominantní čínský dodavatelský řetězec.

Podle Brainardové jsou taková „tvrdá, cílená“ cla potřebná k protiútoku na čínské státní dotace a politiku technologických transferů, které vedly k nadměrným investicím a nadkapacitě výroby. Washington však investuje stovky miliard dolarů do svých vlastních daňových dotací, aby rozvíjel domácí sektory elektromobilů, solárních technologií a polovodičů.

„Stoprocentní clo na elektromobily odráží výraznou, zejména nespravedlivou cenovou výhodu, kterou čínské elektromobily využívají k tomu, aby závratným tempem ovládly automobilové trhy v jiných částech světa,“ zmiňuje Brainardová. „To se pod vedením prezidenta a viceprezidentky v USA dít nebude.“

Bidenova administrativa poprvé oznámila zvýšení cel v květnu poté, co USTR – po čtyřleté revizi cel zavedených za Trumpovy éry na čínské zboží – doporučil prezidentu Joeu Bidenovi, aby cla zachoval a přidal další.

USTR oznámil výjimku pro dovoz přístavních jeřábů objednaných před 14. květnem 2024, pokud dorazí do USA do 14. května 2026. Úřad reagoval na připomínky „mnoha komentátorů“, kteří upozornili, že dokončení těchto objednávek často zabere více než dva roky. 

„Podle plánu začne 1. ledna 2025 platit 50procentní clo na polovodiče z Číny. Dále se od 1. ledna 2026 zavádějí 25procentní cla na přírodní grafit, permanentní magnety a baterie netýkající se elektromobilů.“

USTR dříve navrhl zavést alespoň 25procentní clo na obličejové masky a lékařské rukavice a nejméně 50procentní clo na stříkačky a jehly.

Clo na obličejové masky se nyní zvýší na 25 procent tento měsíc a na 50 procent v roce 2026.

Clo na lékařské rukavice vzroste na 50 procent v roce 2025 a na 100 procent v roce 2026.

Clo na stříkačky a jehly se stoupne na 100 procent tento měsíc, přičemž pro enterální stříkačky byla udělena roční výjimka.

USTR rovněž rozšířil proces výjimek pro stroje, aby zahrnul další typy zařízení potřebných pro domácí výrobu.

V květnu USTR zpřísnil výjimky z cel, když zrušil výjimky pro tarifní položky, u nichž názory komentátorů neprokázaly, že produkty nejsou dostupné mimo Čínu, nebo že by další prodloužení cel mohlo podpořit snahy o přesun výroby z Číny v blízké budoucnosti.

Na reportáži se podílela agentura Reuters.

ete

Související články

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.