Sněmovna obnovila závěrečné kolo schvalování vládní důchodové reformy, kterou kritizují opoziční poslanci. Z nich byly dnes ráno do debaty přihlášeny čtyři desítky. Jako první se ke slovu díky přednostnímu řečnickému právu dostal předseda poslanců SPD Radim Fiala.
Stejné výsady chce využít nejen místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti), ale také předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek, který by mohl navrhnout prodloužení doby pro schvalování i po 14:00. Tuto možnost před dnešním jednáním naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Novinářům řekl, že chce, aby poslanci dostali prostor se ke sporné reformě vyjádřit, hlasování očekává nejpozději v pátek.
Fiala kromě opakovaného odmítání vládní reformy penzí zopakoval, že SPD má zcela konkrétní představy o podobě vývoje důchodového systému. Vládní reformě vytkl mimo jiné to, že se nezabývá prorodinnými opatřeními. „Pokud se nebudou rodit děti, žádný průběžný důchodový systém nemůže fungovat,“ řekl.
Reforma předpokládá zejména další postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Opatření mají podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Opozice se změnami nesouhlasí a slibuje, že je za rok zruší, pokud se dostane do vlády.
Poslanci k důchodové reformě předložili tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let. Původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá. Opoziční ANO a SPD ale trvají na zachování nynějších 65 letech.
Sama koalice hledá shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích. Poslanci TOP 09 a ODS navrhli původní počet lidí s nárokem na dřívější penzi omezit na desetinu. Jurečka navrhuje, aby takovým zaměstnancům zaměstnavatelé povinně přispívali na penzijní spoření.