Úřad Evropské unie pro boj proti podvodům (OLAF) zahájil vyšetřování mezery, která umožňuje zemím jako Turecko vyvážet sankcionovanou ruskou ropu do bloku pod jiným označením. Serveru Politico to potvrdili dva lidé obeznámení s touto záležitostí.
Vyšetřování přichází poté, co evropský zpravodajský server ve spolupráci se dvěma think-tanky odhalil, že miliony barelů ruské ropy se dostávají do EU i navzdory zákazu, a to díky tomu, že ruské palivo se v Turecku opatří tureckým certifikátem, který potvrdí, že jde o „smíšenou“ ropu neruského původu.
Moskva si díky tomuto podvodu přišla na zhruba 3 miliony eur, tvrdí server s tím, že se jedná o údaj jen ze tří tureckých přístavů a za 12 měsíců od února 2023, kdy byly na dovoz ruské ropy uvaleny sankce. Vloni Politico informoval, že Moskva získala další 1 miliardu eur díky obcházení sankcí v Bulharsku.
OLAF na žádost o vyjádření bezprostředně nereagoval, píše server.