Gerry Bowler

12. 11. 2024

Komentář

Po skončení druhé světové války v létě 1945 se Rudá armáda ocitla ve východní Evropě. V následujících letech Sovětský svaz zničil mladé demokracie v Polsku, Československu, Rumunsku, Lotyšsku, Litvě a Estonsku a nařídil zavedení stalinistických vlád v autokraciích, jako byly Bulharsko a Maďarsko. Když se marxistické režimy ujímaly moci ve východním Německu, a také v Albánii a Jugoslávii, Winston Churchill právem prohlásil: „Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu se nad Evropou snesla železná opona.“

V mnoha z těchto zemí panovala značná nespokojenost s ruskou okupací. V baltských republikách, Rumunsku, Chorvatsku, Bělorusku, Polsku a na Ukrajině probíhala neúspěšná protisovětská partyzánská hnutí s názvy jako „Lesní bratři,“ „Prokletí vojáci“ či „Křižáci“, která vedla několik let trvající podzemní války. V červnu 1953 se východoberlínští dělníci vzbouřili proti svým komunistickým vládcům, což vyvolalo krátkodobé povstání, které se rozšířilo do stovek měst, než ho ruské tanky potlačily. Nejsilnější z těchto povstání byla maďarská revoluce v roce 1956.

Do roku 1956 narůstala v Maďarské lidové republice nespokojenost. Pod státní kontrolou průmyslu, nucenou kolektivizací zemědělství a vyvážením plodin do Sovětského svazu byla ekonomika ve špatném stavu. Dodávky spotřebního zboží byly nízké a životní úroveň klesala. Tajná policie tvrdě sledovala obyvatelstvo a mnoho Maďarů neslo nelibě potlačování náboženství a povinnou výuku ruštiny ve školách. Jakmile se rozšířily zprávy o projevu sovětského premiéra Nikity Chruščova odsuzujícím Stalina, známém jako Tajný projev, vzrostla naděje, že je možná reforma komunistického systému.

Marxističtí intelektuálové začali vytvářet studijní kruhy, kde diskutovali o nové cestě pro maďarský socialismus, ale jejich opatrné návrhy byly náhle překonány požadavky mladých lidí na změnu. Dne 22. října 1956 studenti Technické univerzity v Budapešti sestavili seznam požadavků na změnu známý jako Šestnáct bodů. Požadovali svobodné volby, odchod sovětských vojsk, svobodu slova a zlepšení ekonomických podmínek.

Odpoledne následujícího dne byly tyto body přečteny davu 20 000 lidí, kteří se shromáždili u sochy vůdce maďarského povstání z roku 1848. Do šesté hodiny večerní, kdy studenti pochodovali k budově parlamentu, dav narostl na přibližně 200 000 lidí. To vládu znepokojilo, a proto komunistický vůdce Erno Gero později toho večera vystoupil v rozhlase, aby odsoudil Šestnáct bodů. V reakci na to dav strhl obrovskou sochu Stalina.

madarska revoluce 1956
Lidé obklopili useknutou hlavu obrovské sochy Josefa Stalina v Budapešti během maďarské revoluce v roce 1956. Daniel Sego (druhý zleva), který hlavu odřízl, na sochu plive. (Hulton Archive / Getty Images)

V noci 23. října se davy shromáždily před budovou státního vysílače, Rádio Budapešť, a požadovaly, aby bylo Šestnáct bodů odvysíláno. Tajná policie zahájila palbu na demonstranty, přičemž několik lidí zabila. To demonstranty rozhořčilo natolik, že zapálili policejní auta a zmocnili se zbraní z vojenských skladů. Armádní jednotky, které měly podporovat tajnou policii, se vzbouřily a připojily se k protestu. Vláda byla rozpolcená; na jedné straně povolala sovětské tanky do Budapešti, na druhé jmenovala premiérem Imreho Nagye, považovaného za oblíbeného reformátora.

Zatímco protestující stavěli barikády a docházelo ke střetům s jednotkami tajné policie, Nagy vyjednával se Sověty, kteří souhlasili s odchodem svých tanků z hlavního města. V následujících dnech se povstání šířilo; docházelo k obsazování továren, útokům na redakce komunistických novin a na ústředí komunistické strany. Známí komunisté a příslušníci tajné policie byli zabíjeni. Nový premiér propustil politické vězně a slíbil zavedení demokracie a svobodu slova i náboženství.

Po určitou dobu se zdálo, že Moskva bude ochotna přijmout změny v Maďarsku, ale když Nagy oznámil, že země vystoupí z Varšavské smlouvy a zůstane neutrální v rámci studené války, bylo to pro Chruščova příliš. V obavě o zhroucení celého sovětského bloku naplánoval invazi do Maďarska. Do 3. listopadu obklíčila Rudá armáda Budapešť a následující den vypukly těžké boje, když obrněné kolony vstoupily do města. Některé jednotky maďarské armády kladly odpor a připojily se k nim tisíce civilistů, ale konec byl předvídatelný.

Po týdnu bojů, během kterých zahynulo nebo bylo zraněno přes 20 000 lidí, odpor ochabl. Nová, Sověty schválená vláda vedená Jánosem Kádárem provedla čistku v armádě a komunistické straně, zatkla tisíce lidí a popravila vůdce povstání včetně Nagye.

Stovky tisíc uprchlíků prchly, přičemž mnozí z nich našli nový domov v Kanadě a Spojených státech. Celosvětové odsouzení SSSR bylo silné; mezi kritiky Sovětů byli i mnozí komunisté na Západě, kteří se vzdali členství ve straně. Až do zhroucení sovětské moci ve východní Evropě v roce 1989 neměli Maďaři znovu možnost okusit svobodu.

Názory vyjádřené v tomto článku představují názory autora a nemusí nutně odrážet názory Epoch Times.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

INFOGRAFIKA: Pošramocená důvěryhodnost klimatických vědců
INFOGRAFIKA: Pošramocená důvěryhodnost klimatických vědců

Odborníci na životní prostředí předpovídají zkázu už mnoho desetiletí. Jejich volání jsou však tlumena desítkami minulých dramatických předpovědí, které se nenaplnily.

Soběstačnost, jádro a snižování byrokracie, předepisuje Kupka jako „léčbu“ Evropy
Soběstačnost, jádro a snižování byrokracie, předepisuje Kupka jako „léčbu“ Evropy

Ministr dopravy Martin Kupka včera komentoval na konferenci současnou Evropu a nabídl řešení, jak ji „vrátit mezi lídry v průmyslu“ a k dalšímu rozvoji.

Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Kolik by ušetřil?
Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Kolik by ušetřil?

Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Bartoš upozorňuje, že zákon ChatControl může vést ke „šmírování vaší soukromé komunikace“
Bartoš upozorňuje, že zákon ChatControl může vést ke „šmírování vaší soukromé komunikace“

Poslanec Ivan Bartoš (Piráti) dnes na sociálních sítích varoval před dalším projednáváním nařízení „ChatControl“ v Evropském parlamentu. Projednávání tohoto nařízení bylo v minulosti zastaveno a od září se opět debata o něm oživuje.

Bude elektřina levnější? Dle Vlčka k tomu směřujeme, dle Havlíčka ji prodražují obnovitelné zdroje
Bude elektřina levnější? Dle Vlčka k tomu směřujeme, dle Havlíčka ji prodražují obnovitelné zdroje

Současný a bývalý ministr průmyslu diskutovali o cenách elektřiny. Vlček chce dělat kroky k tomu, abychom neměli ceny vysoké. Kroky vlády nás k levnějším energiím mohou podle Havlíčka přiblížit „částečně, ale jen málo“.

Do roku 2040 bude na Zemi více humanoidních robotů než lidí, odhaduje Musk
Do roku 2040 bude na Zemi více humanoidních robotů než lidí, odhaduje Musk

Koncem října 2024 proběhla v Saúdské Arábii konference o budoucích investicích. Mluvil na ní i americký podnikatel Elon Musk. Hovořil o hrozbě AI, propadu globální porodnosti, vozidlech bez řidičů či cestách na Mars.

Rozbouřené mozkové vlny škodí duševnímu zdraví, ale existuje řešení
Rozbouřené mozkové vlny škodí duševnímu zdraví, ale existuje řešení

Nerovnováha mozkových vln ovlivňuje náladu i chování. Moderní metody, jako PrTMS, meditace, trénink variability srdeční frekvence (HRV) či binaurální rytmy nabízejí účinnou pomoc i v domácím prostředí.

Frontman skupiny Kryštof, Richard Krajčo, je na tom hůře, než doufal. Nyní ruší i vánoční akce
Frontman skupiny Kryštof, Richard Krajčo, je na tom hůře, než doufal. Nyní ruší i vánoční akce

Zpěvák Richard Krajčo na konci listopadu oznámil, že ruší koncerty na Moravě. Důvodem jsou vyhřezlé plotýnky, sdělil zpěvák na Instagramu svým fanouškům. Postupně zrušil i předvánoční a vánoční akce.

Recenze filmu – Pán prstenů: Válka Rohirů
Recenze filmu – Pán prstenů: Válka Rohirů

Poslední animované zpracování Pána prstenů sedí spíše než do žánru fantasy do formátu historického středověkého filmu. I přes pár fantasy prvků je celé zpracování tak nohama na zemi, že opravdu připomíná jiný žánr, než v jakém existuje svět Tolkiena, a má v podstatě v sobě i méně fantasy, než pozdější řady seriálu Hra o trůny.