Budoucí šéf americké diplomacie Marco Rubio, jehož rodiče emigrovali z Kuby, bude věnovat větší pozornost Latinské Americe než jeho předchůdci. Vyvine také větší tlak na Kubu, Venezuelu či Nikaraguu. Domnívají se tak analytici, kteří mluvili s agenturou AFP. Rubio již v minulosti například spolupracoval na zpřísnění embarga proti Kubě.
Třiapadesátiletý senátor z Floridy mluví španělsky a svou politickou kariéru založil na podpoře od kubánských emigrantů, kteří mají své silné centrum v Miami. Rubio se narodil ve Spojených státech, jeho rodiče však pocházeli z Kuby. Z ostrova odešli v roce 1956, tedy tři roky před tím, než na něm začal vládnout komunistický lídr Fidel Castro.
Od Rubia analytici očekávají, že bude prosazovat tvrdý postup proti kubánskému režimu. Při prvním mandátu Donalda Trumpa, který se vrátí do Bílého domu v lednu, Rubio spolupracoval na přípravě řady opatření, která zpřísnila americké embargo proti sousednímu ostrovu, kde stále vládne garnitura komunistické strany. Ta ostatně na embargo svaluje veškeré problémy, které má kubánská ekonomika.
Ekonomická krize a přísnější americká politika může být pro Kubu „výbušný koktejl“, uvedl kubánský politolog Arturo Lopez Levy. Podle něj ale odpověď z Havany bude na možnou změnu americké politiky vůči ostrovu střízlivá. Kuba ostatně zatím oficiálně nekomentovala oznámení, že se novým americkým ministrem zahraničí stane známý antikomunistický politik Rubio.
Silnější tlak podle analytiků vyvinou Spojené státy pod vedením Trumpa i na dva nejbližší spojence Kuby v Latinské Americe – Venezuelu a Nikaraguu. „Budou vystaveny tlaku směřujícímu k změně režimu,“ řekl agentuře AFP argentinský analytik Rosendo Fraga. Podle analytika Christophera Sabatiniho však zpřísnění hospodářských sankcí ze strany USA může mít za důsledek, že tyto státy ještě posílí své vazby na Rusko a Čínu.
Naděje na změnu ve své zemi si při tom dělá venezuelská opozice, která tvrdí, že vyhrála červencové prezidentské volby. Představitelé opozice gratulovali Trumpovi k vítězství a slibovali, že budou věrní spojenci USA, pokud se dostanou k moci. Trumpovi gratuloval i venezuelský prezident Nicolás Maduro, který rovněž tvrdí, že volby vyhrál. Uvedl, že doufá v pozitivní nastavení vztahů mezi oběma zeměmi. Během prvního Trumpova mandátu však USA výrazně zpřísnily své sankce proti Venezuele.
Od Rubia se pak podle analytiků dá očekávat vstřícnější postoj k představitelům latinskoamerické „nové pravice“, a to hlavně k salvadorskému prezidentovi Nayibovi Bukelemu a argentinskému prezidentovi Javierovi Mileiovi. Ten byl první zahraničí prezident, který navštívil Trumpa po zvolení.
Speciální vztah si pak nová administrativa bude muset podle politologa Fragy vytvořit se svým jižním sousedem Mexikem. Tam vládne levicová prezidentka Claudia Sheinbaumová, která rovněž doufá v konstruktivní vztahy s Washingtonem. Během jeho prvního mandátu byly vztahy mezi USA a Mexikem napjaté kvůli migraci a Trumpově záměru postavit po celé délce hranice zeď.