Epoch Times Česko ČTK

a 18. 11. 2024

Svět je podle šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky svědkem globalizace zla kvůli vzájemné podpoře Ruska, Číny, Íránu či Severní Koreje. Roli v tom hrají ruské tajné služby, řekl Koudelka na dnešní sněmovní konferenci Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě. Odmítl také bagatelizování schopností ruských tajných služeb, které podle něj patří k nejlepším na světě. Varoval před jejich schopností dlouhodobě plánovat, což podle šéfa kontrarozvědky zahrnuje i dobu po válce na Ukrajině.

Koudelka zmínil, že mír na Ukrajině je v nedohlednu, KLDR dodává Rusku munici včetně raket a vztahy na Korejském poloostrově se prudce zhoršily. Írán pak dodává Rusku drony, technologiemi podporuje Rusko ve válce také Čína, která se zároveň podle některých indicií připravuje na konflikt kvůli Tchaj-wanu. „Jsme svědky jevu, který je velmi závažný. A neměli bychom ani na chvíli pochybovat o tom, že při formování této osy zla hrají ruské zpravodajské služby velmi významnou roli,“ řekl.

Koudelka uvedl, že sovětské a ruské tajné služby mají společné to, že patří k nejlepším na světě. Snižování jejich schopností je naivní a není namístě. „Metody ruských tajných služeb se příliš neliší od jejich sovětských předchůdců,“ řekl. Kladou důraz na lidské zdroje, jejich získávání a řízení. Používají při tom klasické prostředky, ale i nejmodernější techniku. Rozdílem je, že dnes špioni získávají řadu neutajovaných informací při kontaktech s novináři, politiky či podnikateli.

Zmínil ale také odposlechy a aktivity zahrnující likvidaci nepohodlných osob v zahraničí. „Sovětské tajné služby to dělaly vždy, ale novinkou v posledních desetiletích je používání látek spadajících, řekněme, do skupiny zbraní hromadného ničení,“ dodal Koudelka. Ruské tajné služby útočí také v kyberprostoru a pracují na ovlivňování veřejného mínění. Cílem je destrukce důvěry lidí ve stát, instituce a mezinárodní organizace a navození pocitu, že všechno je lež a klam, doplnil.

Ruské tajné služby také vynikají plánováním a už nyní se podle Koudelky připravují na situaci, která nastane po skončení války na Ukrajině. Mohou se pokusit využít úlevu a euforii po válce k tomu, aby se počty ruských diplomatů či novinářů v zahraničí vrátily na dřívější hodnoty, které se například v Česku zásadně snížily v posledních letech kvůli odhalení zapojení Ruska do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích a po invazi na Ukrajinu. Mezi ruskými diplomaty v Česku byla podle BIS řada důstojníků tajných služeb.

„Představitelé Ruska a jejich spojenci u nás budou mluvit o ekonomické diplomacii, cenách energií a surovin, nutnosti udělat tlustou čáru za minulostí a tak dále,“ konstatoval Koudelka. Česko na to musí být připravené a umět takovým snahám čelit. „Samozřejmě bude nutné navázat, udržovat a rozvíjet s Ruskem styky, jednat s ním a obchodovat, ale tak abychom při tom nerezignovali na vlastní bezpečnost a na to, co jsme za uplynulých několik let v této oblasti dokázali,“ dodal.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.