„Tyto anonymní zdroje spekulují a vůbec nevědí, o čem mluví,“ uvedla mluvčí nově zvoleného prezidenta.
Tým nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa odmítl zprávy založené na anonymních zdrojích, které tvrdí, že plánuje ihned po nástupu do úřadu propustit všechny osoby identifikující se jako transgender z armády.
Trumpova mluvčí Karoline Leavittová, kterou znovuzvolený prezident jmenoval tiskovou tajemnicí, uvedla ve svém prohlášení pro Epoch Times 30. listopadu, že taková tvrzení několika médií jsou založena na spekulacích.
„Tyto anonymní zdroje spekulují a vůbec nevědí, o čem mluví,“ uvedla Leavittová. „Žádná politika by neměla být považována za oficiální, pokud nepochází přímo od prezidenta Trumpa nebo jeho autorizovaných mluvčích.“
Údajný plán byl poprvé zmíněn článku v The Times of London, který minulý týden s odkazem na „obranné zdroje“ a „zdroj obeznámený s Trumpovými plány“ tvrdil, že Trump podepíše nařízení o lékařském propuštění transgender vojáků z armády. Tento krok by podle zprávy mohl vyústit v odchod přibližně 15 000 lidí z ozbrojených sil.
Zpráva však neobsahovala žádné jmenované zdroje a neupřesnila, zda některý z dotyčných pracuje v Trumpově přechodném týmu.
Na zprávu The Times of London reagoval šéf pro-LGBT organizace Human Rights Campaign, který zmínil, že takový zákaz by „učinil naši zemi méně bezpečnou“ a je „pouhou transfobií“.
„Naše armáda musí být schopná rekrutovat nejlepší kandidáty, udržet vysoce vyškolené členy služby, kteří již tolik obětovali pro svou zemi, a každý kvalifikovaný vlastenec by měl mít možnost sloužit otevřeně a bez diskriminace,“ sdělila Kelley Robinsonová, prezidentka Human Rights Campaign, ve svém prohlášení minulý týden.
V roce 2017, během svého prvního funkčního období, Trump oznámil, že armáda již neumožní transgender osobám sloužit „v jakékoli roli“. Toto rozhodnutí přišlo poté, co administrativa Baracka Obamy povolila transgender osobám sloužit v armádě a čerpat lékařské ošetření hrazené z daní.
„Naše armáda se musí soustředit na rozhodující a drtivé vítězství a nemůže být zatížena obrovskými lékařskými náklady a narušením, které by transgender osoby v armádě přinesly,“ napsal Trump na sociálních sítích v červenci 2017.
Politika byla v roce 2018 upravena a nově blokovala pouze osoby s anamnézou genderové dysforie, které nebyly schopny nebo ochotny sloužit podle svého biologického pohlaví, nebo ty, které podstoupily lékařskou tranzici. V roce 2019 Nejvyšší soud poměrem hlasů 5 : 4 rozhodl, že verze zákazu z roku 2018 může zůstat v platnosti, ale zákaz byl později zrušen prezidentem Bidenem.
Jen několik dní po nástupu do úřadu začátkem roku 2021 podepsal Biden exekutivní nařízení, kterým zrušil původní nařízení první Trumpovy administrativy.
Tehdy Biden uvedl, že americká armáda je „silnější“ doma i ve světě, když je „inkluzivní“, podle prohlášení. Ministr obrany Lloyd Austin rovněž podpořil Bidenovo rozhodnutí.
V polovině roku 2016 ukončil prezident Barack Obama dlouhodobý zákaz transgender osob v armádě. Ministr obrany Ash Carter tehdy na tiskové konferenci podotkl, že armáda musí „mít přístup ke 100 procentům americké populace“.
Kromě politiky související s armádou Trump podpořil zákaz lékařských zákroků pro změnu pohlaví u nezletilých.
Na svých oficiálních webových stránkách kampaně nově zvolený prezident konstatoval, že odstraní nemocnice a poskytovatele zdravotní péče, kteří se podílejí na „chemickém nebo fyzickém zmrzačení nezletilých“, z programů Medicaid a Medicare.
Mezitím Trump navrhl zákaz účasti sportovců identifikujících se jako transgender v ženských sportech. Na setkání s občany v září Trump zdůraznil, že pokud bude zvolen, jeho administrativa tuto politiku zastaví, protože „je to muž hrající v ženské hře“.
„Podívejte se, co se stalo v plavání. Podívejte se na rekordy, které jsou překonávány,“ zmínil.
V průzkumu agentury Associated Press mezi více než 120 000 lidmi, kteří odevzdali hlasy během posledních voleb, více než polovina voličů uvedla, že podpora práv transgender osob ve vládě a společnosti zašla příliš daleko. U Trumpových voličů si to myslelo 85 procent.
K této zprávě přispěla agentura Associated Press.
–ete–