Jeff Minick

16. 2. 2025

V této nejnovější kapitole série Ex Libris se podíváme na knihy, které pomohly vzdělat a formovat „patrona knihoven“.

Ve 13 letech, krátce po svém příjezdu do Ameriky, začal skotský přistěhovalec Andrew Carnegie (1835–1919) pracovat dvanáctihodinové směny jako chlapec obsluhující cívky v pensylvánské přádelně bavlny za 1,20 dolaru týdně. Díky své píli, bystré mysli a schopnosti rozpoznat příležitost si brzy polepšil a stal se poslíčkem. Jeho schopnosti a ambice z něj brzy udělaly telegrafistu a následně vedoucího provozu u Pennsylvania Railroad. Ve třiceti letech byl Carnegie bohatý investor v odvětví železářství a dalších průmyslových odvětvích a rychle se stával klíčovou postavou ve výrobě oceli. Když v roce 1901 prodal společnost Carnegie Steel J.P. Morganovi, odešel z byznysu jako nejbohatší muž světa.

V době, kdy Carnegie pracoval jako dospívající poslíček, umožňoval místní podnikatel plukovník James Anderson každou sobotu dělnickým chlapcům přístup ke své soukromé knihovně a půjčování knih. Carnegie později o tomto velkorysém gestu napsal, že mu „otevřelo okna ve zdech mého žaláře, kterými dovnitř proudilo světlo poznání“. Ve své Autobiografii vzdal Andersonovi hold slovy: „Jemu vděčím za svou lásku k literatuře, kterou bych nevyměnil za všechny miliony, které kdy člověk nashromáždil. Život by byl bez ní zcela nesnesitelný.“

Pomník plukovníka Jamese Andersona nad sedící postavou představující dělníka čtoucího knihu, umístěný před Carnegie Free Library v Pittsburghu, Pensylvánie. Library of Congress. (Public Domain)

Různorodé literární zájmy

Z Andersonovy knihovny Carnegie s obzvláštní pečlivostí studoval George Bancrofta a jeho Dějiny Spojených států (History of the United States), a rovněž si oblíbil eseje Charlese Lamba a Thomase Babingtona Macaulaye. O něco později si díky návštěvám divadla vypěstoval náklonnost k Shakespearovi.

Čtení ho provázelo po celý život a jeho literární vkus pokrýval široké spektrum děl. Některé z jeho oblíbených knih patřily mezi klasická díla, například Úpadek a pád římské říše od Edwarda Gibbona, Bohatství národů od Adama Smithe a díla starořeckých filozofů. Carnegie si však rád četl i cestopisné knihy a díla svých přátel a současníků, mezi něž patřili Mark Twain, Herbert Spencer, Bret Harte a Matthew Arnold.

Co se beletrie týče, Carnegie si nejvíce cenil historických románů sira Waltera Scotta, básníka a vypravěče pocházejícího z jeho rodného Skotska. Jeho strýc George Lauder, který mu v dětství vyprávěl příběhy o skotských hrdinech, ho poprvé seznámil se Scottovými dobrodružnými bestsellery, které zůstaly Carnegieho oblíbenými po celý život.

Nicméně existoval ještě jeden skotský spisovatel, který mu byl ještě bližší.

Básník rolník

Carnegieho láska k Robertu Burnsovi (1759–1796), který psal o obyčejných lidech a prostých věcech, byla hluboká a trvalá po celý jeho život. Mnohé Burnsovy básně si Carnegie dokonce zapamatoval nazpaměť a kdysi ho nazval „prorockým básníkem své doby“. Z Burnsovy básně Poetický nápis na oltář nezávislosti si Carnegie vzal verš „Jen vlastního pohrdání se bojíš“, který přijal jako životní motto.

Carnegie však neprojevoval svou úctu k Burnsovi jen slovy. Nechal zhotovit nejméně tři busty básníka, jednu z nich pro svou osobní knihovnu. Spřátelil se s několika Burnsovými potomky a po deset let působil jako čestný předseda spolku Robert Burns Federation. V Skibo, původně skotském hradu, který se postupně proměnil v rezidenci a který Carnegie koupil v roce 1898, dnes sídle Carnegie Clubu, visí portrét Burnse hned u vstupu do knihovny. Na polici uvnitř knihovny stojí Carnegieho třísvazkové vydání Básnických děl Roberta Burnse (The Poetical Works of Robert Burns).

Busta Roberta Burnse, kterou si objednal Andrew Carnegie a věnoval Metropolitnímu muzeu umění. Metropolitní muzeum umění. (Public Domain)

V roce 1912, při odhalení sochy Roberta Burnse ve skotském Montrose, Carnegie vzdal básníkovi tuto poctu: „Sešli jsme se dnes, abychom dosvědčili, že nesmrtelný bard stále žije v naší paměti, že jeho sláva s časem roste – že jeho postavení ve světě, stejně jako v našich srdcích, s lety sílí – a že dluh, který mu dlužíme, je skutečně nesplatitelný. Žádný člověk, který kdy žil, nemá tolik pomníků v tolika zemích, a přesto se dnes setkáváme v Montrose, abychom odhalili další.“

„Nebyla to jeho genialita, jeho vhled, jeho vize, jeho důvtip ani duch mužné nezávislosti, ani všechny tyto vlastnosti dohromady, které si získaly srdce lidí. Byla to jeho spontánní, něžná a všezahrnující soucitnost se všemi formami neštěstí, bolesti či smutku – nejen u lidí, ale u všech živých bytostí. Miloval všechny živé tvory, velké i malé.“

Svému dobrodinci Jamesi Andersonovi Carnegie postavil sochu na počest muže, který otevřel svou knihovnu mladým lidem hladovým po knihách. Mnohem důležitější však bylo, že Carnegie financoval výstavbu více než 2 800 knihoven ve Spojených státech, Kanadě, Karibiku, Velké Británii, Jihoafrické republice, Austrálii, na Novém Zélandu a Fidži – vše s cílem rozšířit možnosti sebevzdělávání mezi obyčejnými lidmi.

Chlapec, který toužil po knihách, oplatil Andersonovu štědrost statisícinásobně.

Carnegie Free Library of Braddock v Braddocku, Pensylvánie, postavená v roce 1888, byla první Carnegieho knihovnou ve Spojených státech, která byla otevřena v roce 1889, a také první ze čtyř knihoven, jež byly plně dotovány. (Jdh123149 / CC BY-SA 3.0 US)

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Senát bude rozhodovat o zvýšení benefitů pro vojáky z povolání

Novela o vojácích z povolání bude jediným zákonem, který má příští středu schvalovat Senát. Norma má zvýšit benefity pro vojáky kvůli doplnění jejich stavů.

Jednání v koalici ochotných se posouvá do operační fáze, uvedl Starmer

Takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit Ukrajinu na souši, na moři i na nebi v případě mírové dohody s Ruskem.

V době „celní války“ s USA si Čína vytyčila ekonomické cíle pro rok 2025

Čínský komunistický režim v době „celní války s USA“ oznámil své hospodářské cíle pro nadcházející rok. Ty vzešly z výročních vrcholných politických schůzí známých jako „Dvě zasedání“.

Schillerová vulgárně napadla Fialu, podle něj ztrácí nervy

Ve videu na sociální síti TikTok ho vulgárně napadla kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR.

Čínský prezident podle Financial Times odmítl pozvánku na návštěvu Bruselu

Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a k účasti na summitu s Evropskou unií k připomínce 50. výročí diplomatických vztahů s evropským blokem.

Proti korupci v Bělehradě demonstrovalo až 300.000 lidí, uvedla organizace

Dnešní protest (15. 3.) by mohl být vůbec největší od začátku demonstrací, které studenti pořádají od loňského incidentu ve městě Novi Sad.

Recept: Irský colcannon – krémová bramborová kaše se zelím a jarní cibulkou

Colcannon, tradiční irský pokrm z brambor a zelí, je skvělý nejen na Den sv. Patrika. Hodí se k dušenému masu i hovězímu.

Minimalismus v seberozvoji: Jednodušší cesta k lepšímu já

Minimalistický přístup k seberozvoji: místo hledání nových metod zkuste odstranit to, co vás brzdí. Méně je často více.

mark twain
Ex Libris: Mark Twain

Mark Twain, americká literární ikona, čerpal inspiraci nejen z vlastních dobrodružství, ale i z evropské klasiky. Od Dona Quijota po Artušovu smrt – jaké knihy formovaly jeho jedinečný styl?