Státní podnik VOP CZ bude montovat celkem 246 švédských pásových bojových vozidel pěchoty CV90 určených pro Armádu České republiky. Protože se vojenská výroba podniku zvětšuje, nabírá nové zaměstnance, které láká právě na kompletaci CV90. Jejich prodej České republice zajišťuje britská zbrojní firma BAE Systems, která má švédského výrobce Hägglunds ve svém majetkovém portfoliu.
„Pro nás je tato zakázka cenná tím, že se jedná o velký skok do budoucnosti směrem k západní technice. Pokud porovnáte BVP-2 a nové CV90, rozdíl je opravdu obrovský a jsem hrdý, že je ,Vopka´ tím podnikem, který tato moderní vozidla pro armádu zkompletuje,“ říká ředitel českého státního podniku Vlastimil Navrátil.
V roce 2024 oznámil podnik navyšování vojenské výroby na padesátiprocentní podíl celkové výrobní produkce.
„Kompletovat nová bojová vozidla pěchoty CV90 pro českou armádu. Na to se mohou těšit ti, kteří přijmou zaměstnání u státního podniku VOP CZ,“ vysvětluje ředitel podniku Vlastimil Navrátil a v tomto týdnu zve uchazeče přímo do Šenova u Nového Jičína, kde se mohou osobně seznámit s podnikem.
„Práce v našem podniku zcela jistě osloví ty, kteří mají blízko k těžké vojenské technice. Poptáváme konstruktéry, svářeče, technology, ale i pracovníky do kanceláří, jako jsou obchodníci nebo nákupčí,“ sdělil Navrátil.
Bojová vozidla pěchoty CV90
„CV90 má za sebou úspěšnou účast v operacích po celém světě včetně koaličních operací pod mandátem OSN či NATO. Vozidlo poskytuje vysokou strategickou i taktickou mobilitu a má schopnost působit proti vzdušným i obrněným cílům. Poskytuje také vysokou odolnost a ochranu posádky v jakémkoli terénu a jakémkoli taktickém prostředí. Standardně je vozidlo osazeno věží s dvoučlennou osádkou vyzbrojenou osvědčeným kanonem Bushmaster ráže 30 až 35 mm. Ve své třídě poskytuje nejlepší schopnost shromažďování zpravodajských informací, sledování a zjišťování cílů a průzkumu bez ohledu na počasí. Jeho varianty umožňují provádět déletrvající i expediční operace, operace s plným spektrem činností i v síťovém prostředí s omezenou logistikou.“ (Zdroj)
VOP CZ, s. p. je v plném vlastnictví Ministerstva obrany ČR a profiluje se v oblasti vojenské techniky, strojírenské výroby a vývoje. V roce 2024 oznámil navyšování vojenské výroby na „padesátiprocentní podíl celkové výrobní produkce“. Podnik leží v Šenově u Nového Jičína, napůl cesty mezi Ostravou a Olomoucí.
Státní firma VOP se řadí mezi nejvýznamnější výrobce a poskytovatele oprav, modernizací a servisu v oblasti obrany a bezpečnosti v České republice a dodává moderní vojenská zařízení a systémy převážně pro Armádu ČR a bezpečnostní složky státu. Firma je také držitelem licence k obchodování s vojenským materiálem s bezpečnostní prověrkou podniku na „úrovni TAJNÉ“.
Firma vyrábí také Taktický robotický systém TAROS, což je dálkově řízené pozemní vozidlo „schopné pohybu v různých klimatických podmínkách i v náročném terénu“. „Tuto univerzální platformu je možné osadit širokou škálou senzorických a zbraňových komponentů, uvádějí stránky VOP. „Na projektu UGV TAROS významně spolupracujeme s firmou LPP a Univerzitou obrany Brno, katedrou vojenské robotiky.“
BAE Systems je britská nadnárodní společnost působící v oblasti obrany, bezpečnosti a letectví. Její akcie jsou veřejně obchodovatelné na Londýnské burze cenných papírů. Společnost má širokou základnu akcionářů, včetně institucionálních investorů a jednotlivců.
Portfolio společností spadajících pod BAE Systems tvoří například Systems C-ITS, zabývající se simulátory a výcvikem; Bofors, která vyrábí trubicové zbraňové systémy a související munici; Hägglunds, výrobce pásových vojenských a civilních vozidel, která dodává zmiňovaná bojová vozidla CV90.
Společnost uvádí, že „zaměstnává přibližně 100 tisíc kvalifikovaných pracovníků ve více než 40 zemích“, z čehož je 69 výrobních míst ve Velké Británii a 107 v Severní Americe.
Firma vyrábí válečné ponorky, torpédoborce, korvety, hlídkové lodě, tanky, útočné pušky, samohybné houfnice, útočné letouny typu Harrier nebo cvičné a dopravní letouny.
Podle výroční zprávy za rok 2023 byli mezi významnými akcionáři společnosti BAE Systems následující subjekty: Capital Group Companies: 12,98 %, BlackRock: 9,90 %, Investco Limited: 4,97 %. Její tržní kapitalizace dosahuje téměř 47 miliard EUR, což z ní činí největší evropskou zbrojovku.
Společnost je podle výroční zprávy (2023) na sedmé příčce mezi světovými výrobci zbraní.