Ella Kietlinska

13. 12. 2021

13. prosince 1981 zavedl komunistický režim v Polsku stanné právo, aby potlačil antikomunistické lidové hnutí Solidarita.

Solidarita – první na režimu nezávislý odborový svaz ve východním komunistickém bloku – se v Polsku zrodila v srpnu 1980. Hnutí, které obhajovalo práva pracujících a začalo požadovat některé reformy komunistického systému, rychle získalo na popularitě a připojilo se k němu asi 10 milionů Poláků.

Komunisté souhlasili s legalizací Solidarity jen proto, že je k tomu donutily okolnosti, říká doktor Piotr Brzeziński, historik z polského Institutu národní paměti (IPN).

„Stávky [vedoucí ke zrodu Solidarity] v srpnu 1980 byly tak velké, že si komunistické orgány Polska uvědomily, že je nejsou schopny potlačit, a tak začalo 16 měsíců legálního fungování Solidarity,“ uvedl Brzeziński v rozhovoru pro The Epoch Times.

Poté, co sepsala dohodu se Solidaritou, která hnutí umožnila legálně působit, „začala komunistická vláda vymýšlet pohotovostní plán pro případ, že by selhaly politické prostředky k potlačení Solidarity, jako například přesvědčování,“ vysvětlil Brzeziński.

Epoch Times Photo
Generál Wojciech Jaruzelski přečetl 13. prosince 1981 v televizním studiu ve Varšavě projev oznamující zavedení stanného práva. (Public Domain)

„Seznamy lidí určených k zatčení byly připraveny mnoho měsíců předem,“ sdělil historik ze státního institutu IPN, jehož posláním je výzkum a popularizace moderních dějin Polska a vyšetřování komunistických zločinů.

Podle plánu mělo být zatčeno více než 4 000 aktivistů Solidarity, přičemž nejznámější a nejaktivnější členové Solidarity měli být zadrženi během první noci stanného práva, uvedl Brzeziński.

„Obrazně řečeno, komunistické úřady chtěly Solidaritě utnout hlavu.“

Ve skutečnosti bylo v prosinci zatčeno 5 000 aktivistů, poznamenal Brzeziński a dodal, že celkem bylo během celého stanného práva zatčeno asi 10 000 aktivistů a také značný počet dalších lidí.

Tehdejší sovětský vůdce Leonid Brežněv označil hnutí Solidarita za kontrarevoluci, a proto požádal polského komunistického vůdce Stanisława Kaniju, aby v Polsku zavedl stanné právo, uvedl historik.

„Sověti se obávali, že příklad Solidarity ovlivní Rusy, obyvatele pobaltských zemí, Bělorusy a Ukrajince.“

„A skutečně, když čteme vzpomínky sovětských disidentů z těch let, vidíme, že Solidarita na ně udělala velmi velký dojem. Dokonce se snažili formovat svou činnost po vzoru Solidarity,“ dodal.

Pobaltské země – Litva, Lotyšsko, Estonsko – stejně jako Bělorusko a Ukrajina byly v té době součástí Sovětského svazu, zatímco východoevropské a středoevropské země včetně Polska patřily do východního komunistického bloku, na který měl Sovětský svaz silný vliv.

Kania nechtěl v Polsku zavést stanné právo a „hrál o čas“ v naději, že Solidaritu rozvrátí zevnitř, uvedl Brzeziński. Do Solidarity vstoupila třetina členů polské komunistické strany (milion lidí). Režim doufal, že členové strany budou ovlivňovat politiku Solidarity, ale ti pravděpodobně po zavedení stanného práva z komunistické strany odešli, protože počet členů komunistické strany poté klesl asi o milion, dodal Brzeziński.

Tajné bezpečnostní složky se také snažily získat aktivisty Solidarity jako své agenty s cílem ovlivňovat odborové předáky, uvedl Brzeziński.

Pod sílícím sovětským tlakem se Kania rozhodl raději odstoupit ze své funkce, než aby zavedl stanné právo, a ve funkci ho vystřídal generál Wojciech Jaruzelski, který byl v té době také polským premiérem a ministrem obrany, uvedl Brzeziński.

Podle historika se Jaruzelski, voják, který zastával tři klíčové pozice v zemi, zdál být jedinou osobou, která by mohla účinně a bezohledně provést operaci zavedení stanného práva.

O téměř dva měsíce později bylo nasazeno 70 000 vojáků a 30 000 příslušníků bezpečnostních služeb, aby Solidaritu násilím zpacifikovali…

Celý článek v angličtině si můžete přečíst zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.