Ruská hlava státu Vladimir Putin chce svým prohlášením, že bude v budoucnu přijímat platby za dodávky plynu pouze v rublech, vyvinout na Západ tlak, ale EU platby za dodávky v rublech ve velké míře odmítla. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na to reagoval a oznámil možné nové kroky ruské strany.

„Žádná platba – žádný plyn,“ řekl Peskov podle státní agentury Tass v rozhovoru pro americkou televizi PBS. Moskva podle něj chce vyčkat na reakci EU a poté stanovit další kroky. „Rozhodně se ale nehodláme projevovat jako dobrodinci a poskytovat západní Evropě plyn zdarma,“ zdůraznil Peskov.

Důvěrník ruského prezidenta Vladimira Putina obvinil Západ z rozpoutání totální hospodářské války proti Rusku. „Tyto okolnosti jsou bohužel velmi nepříznivé,“ řekl Peskov o sankcích uvalených na Rusko po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Tím jsme se podle něj dostali do oblasti „totální války“.

„A my v Rusku tuto válku pociťujeme tak, že západoevropské země, USA, Kanada a Austrálie vedou skutečnou válku v obchodu, v ekonomice, zabavují náš majetek, naši hotovost a blokují naše finance,“ postěžoval si Peskov. „A my se nyní musíme přizpůsobit nové realitě.“

Předminulý týden Vladimír Putin nařídil, že zemní plyn se má z Ruska do „nepřátelských“ států, jako je Německo, dodávat pouze za platbu v rublech.

Habeck: „Jasné porušení smluv“

Skupina sedmi předních demokratických ekonomických mocností (G7) již takový postup odmítla. Ministři G7 se shodli na tom, že požadavky na platby v rublech jsou „jednostranným a jasným porušením stávajících dohod“, uvedl německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck (Zelení) po virtuálním setkání s ministry energetiky G7.

Podle Habecka platí uzavřené smlouvy a dotčené strany musejí být věrny uzavřené smlouvě. „To znamená, že platba v rublech není přijatelná.“

Skupině států v rámci G7, do níž patří také Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, USA a Spojené království, v současnosti předsedá Německo. Německý politik Habeck uvedl, že se tohoto kola jednání zúčastnili také zástupci EU.

„Putinova snaha nás rozdělit je zřejmá,“ řekl Habeck. Podle něj však panoval v jednání G7 jednotný názor. „Nebudeme se rozdělovat a odpověď zemí G7 je jasná: smlouvy budou dodržovány,“ dodal Habeck.

„Jsme připraveni na všechny scénáře“

Na otázku ohledně příprav pro případ, že Rusko zastaví dodávky plynu, Habeck odpověděl: „Jsme připraveni na všechny scénáře.“ Dodal také, že německá vláda pracuje na reakcích na různé scénáře již od přelomu letošního roku.

Putinův požadavek na platbu v rublech je dle Habecka třeba interpretovat tak, že „je v tuto chvíli zády ke zdi, jinak by tento požadavek nevznesl“. To znamená, že platby Západu za dodávky energií nejsou rozhodující pro přímé financování války proti Ukrajině.

Putin může dle Habecka financovat armádu, zásobovat vojáky, dodávat palivo pro tanky nebo vyrábět válečné zbraně převážně ve své vlastní zemi. „Na to potřebuje rubly. Může rubly tisknout,“ řekl Habeck. „Dokud ruští pracovníci budou přijímat rubly jako platidlo, může válku financovat z vlastních zdrojů.“

Výměna rublů za zahraniční měny je však velmi obtížná kvůli sankcím vůči ruské centrální bance, uvedl Habeck.

Přesto je podle Habecka nutné stát se co nejvíce nezávislými na plynu, uhlí a ropě z Ruska, aby nedošlo k posílení ruské vlády nebo k jejímu „udržování při životě“.

Rusko bylo podle Habecka „nespolehlivým dodavatelem“ a svou vojenskou invazí na Ukrajinu „významně přispělo k narušení celosvětového míru a pořádku“.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.