Kongresman texaské Sněmovny reprezentantů, Jared Patterson plánuje v roce 2023 předložit návrh zákona, který zakáže nezletilým používat sociální sítě.

Patterson řekl deníku The Epoch Times, že cílem návrhu zákona je ochrana duševního zdraví dětí. Myšlenka na nový zákon vznikla po rozhovorech s představiteli škol po střelbě ve škole v texaském Uvalde.

Bezpečnost ve škole byla prvořadá, ale Patterson uvedl, že obavy vzbuzoval i dopad sociálních médií na děti.

„Jsem velkým zastáncem rodičovských práv, ale myslím si, že rodiče nemají šanci proti těmto samoučícím se algoritmům s umělou inteligencí – týmům inženýrů a dokonce i dětských psychologů, které si společnosti zabývající se sociálními médii najímají,“ řekl.

Patterson o svém plánu předložit legislativu, která by společnostem provozujícím sociální média zakázala používat jejich platformy uživatelům mladším 18 let, informoval začátkem tohoto měsíce na Twitteru.

Státní kongresman Texasu Jared Patterson. (Foto: Jared Patterson)

Jeho post byl reakcí na článek, který sdílela texaská nadace Public Policy Foundation. Tato konzervativní skupina se zasazovala o zákaz používání sociálních médií nezletilými na základě životního příběhu mladé dívky, která si zničila život poté, co se zcela ponořila do videí s tematikou vnímání těla, poruch příjmu potravy a sebepoškozování.

Uživatelé Twitteru nápad kongresmana odsoudili. Někteří uvedli, že místo sociálních médií je třeba zakázat zbraně. Jiní tvrdili, že děti mají právo na svobodu projevu a že o používání sociálních médií by měli rozhodovat rodiče, nikoliv vláda.

Patterson řekl, že rodiče stojí proti obřímu průmyslu, který prosazuje návykový obsah. V letech 2007 až 2017 došlo k nárůstu počtu sebevražd a sebepoškozování, což odpovídá obrovskému růstu používání sociálních médií. Před rokem 2007 počet sebevražd klesal.

Uvedl, že kyberšikana a střelba ve školách jsou se sociálními médii spojeny. Zdůraznil také, že návrh zákona nebude všelékem na problémy duševního zdraví.

„Podívejte, neříkám, že když zakážeme poskytovatele sociálních médií, že už nebudou žádné masové střelby. Říkám ale, že to je naprosto zásadní část celku.“

Děti si nemohou legálně koupit zbraně, tabák ani alkohol, řekl a dodal, že společnost chrání děti fyzicky mnohem lépe než psychicky.

Patterson vidí sociální média podobně jako cigarety v 60. letech 20. století. Přirovnal je ke kouření nezletilých předtím, než federální představitel zdravotnictví varoval veřejnost před jeho nebezpečím. Patterson se domnívá, že něco podobného se v budoucích letech stane i se sociálními médii.

„Jsou postavena tak, aby vás na sebe navázala na delší dobu, stejně jako droga,“ řekl.

Patterson sdělil, že tento nápad se setkal se smíšenými názory ostatních zákonodárců, podle nichž by zákaz mohl být těžko schvalitelný. Další možný přístup vidí v zákazu používání algoritmů mediálními společnostmi na osoby mladších 18 let.

Firmy působící v oblasti sociálních médií, jako jsou TikTok, Facebook a Twitter, pozval k tomuto tématu na schůzku, která se uskuteční 8. srpna.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.