TÉMA: Lepší kondice
Poznámka redakce: Izometrické cvičení je forma cvičení, která posiluje sval, aniž by se měnila jeho délka. Toto cvičení je skvělé při hubnutí a zároveň je možné ho provést v krátkém čase. Každý den si můžete vyhradit jednu minutu na procvičení svalů na celém těle včetně prsních, zádových, břišních a stehenních svalů.
Isometrické cvičení
Pro ty, kteří nechtějí navštěvovat sportovní kluby nebo posilovny, a pro ty, kteří si pořídili posilovací stroje, ale nevyužívají je, doporučujeme „izometrický trénink“, jednoduché, ale účinné cvičení, které dokáže posílit svaly. Izometrický trénink byl odvozen z tréninkové teorie vytvořené německými fyziology v 70. letech 20. století. Termín „izometrický“ je kombinací slov „iso“, což znamená „stejný“, a „metrický“, což znamená „délka“. Proto je izometrické cvičení známé také jako „cvičení se stejnou délkou svalové kontrakce“.
Během cvičení se délka svalů a úhly kloubů nemění, zatímco je vyvíjeno úsilí na kontrakci svalů. Protože člověk nehýbe klouby, lze izometrické cvičení provádět v přeplněném vagonu metra nebo autobusu, v ekonomické třídě letadla a v dalších omezených prostorech. Protože člověk drží kontrakci po dlouhou dobu, je toto cvičení vhodné zejména při hubnutí.
Tradiční způsob procvičování svalů je soustředná kontrakce, například při ohýbání a protahování s činkami. Soustředná kontrakce zvyšuje zatížení svalů a šlach v důsledku zvýšené hybnosti, což může vést ke zranění svalů a šlach. Při izometrické kontrakci se však nemusíme starat o rychlost pohybu. Jedná se o bezpečnou tréninkovou metodu s vynikajícími výsledky.
Klíčové je, abyste si při provádění izometrických cviků tlačením a tažením rovněž uvědomovali, které svalové skupiny právě posilujete. Každý pohyb obvykle trvá 7 až 10 sekund. Po 5 až 6 sekundách námahy dosáhnou svaly své maximální síly, a když člověk vydrží námahu vykonávat ještě několik sekund, svalová síla se začne zvyšovat. Při tréninku se doporučuje vynaložit alespoň 60 procent energie, normálně dýchat a soustředit se.
Minutové cvičení
- Zpevněte zápěstí, hrudník, záda a břicho, abyste posílili svaly horní části těla (7 sekund). Sevřete prsty obou rukou před hrudníkem a táhněte je doleva a doprava. Klíčem je udržet zápěstí rovně. Lepších výsledků dosáhnete, když si uvědomíte, které svalové skupiny chcete procvičit, a podle toho je procvičíte.
- Napněte krk, záda a břicho (7 sekund). Sevřete prsty obou rukou za hlavou a táhněte je doleva a doprava. Aby se tělo nenaklánělo dopředu, snažte se udržet hlavu vzpřímenou. Stejný postoj použijete i při dalších třech cvičeních (3, 4 a 5).
- Zpevněte břišní svaly, abyste stáhli pas (7 sekund). Sevřete prsty obou rukou za hlavou, udržujte stojnou polohu a posilujte břišní svaly. Lepších výsledků dosáhnete, když si uvědomíte, na kterých svalových skupinách chcete pracovat, a podle toho je procvičíte.
- Posilování svalů břicha, stehen a dolních končetin, zpevnění pasu, hýždí a lýtek (7 sekund). Sevřete prsty obou rukou za hlavou, udržujte polohu ve stoji a zároveň napněte obě nohy. Když sedíte na židli, měli byste sedět v přední části sedadla. Pak oběma rukama pevně uchopte konec jedné nohy a přitáhněte tělo k opěradlu židle, zatímco noha tlačí silou ruce ven.
- Zpevněte stehna a boky, abyste posílili svaly dolní části těla (7 sekund). Postavte se s rukama sepnutýma za hlavou. Záda mějte rovná a hrudník otevřený. Při rozevírání hrudníku se nadechněte a zároveň mějte pokrčená kolena. Když cítíte, že jsou vaše svaly napjaté, udělejte pauzu a s výdechem pomalu narovnejte kolena zpět do stoje.
- 6. Posilněte svaly dolních končetin (7 sekund). Postavte se na špičky a vydržte v pozici. Toto cvičení má za následek podporu krevního oběhu v nohách a odstranění otoků lýtek. Při posilování svalů se nadechujte nosem a při jejich uvolňování vydechujte ústy.
Nedostatečně vyvinuté svaly v dolní části těla mohou vést k nemocem
Existuje mnoho příčin vysokého krevního tlaku.
Není vyloučeno, že pokud člověku chybí svaly na nohou a v pase, mikrovaskulární krev, která putuje podél svalů, se hromadí v horní části těla, protože nemá kam proudit, což vede k vysokému krevnímu tlaku. Při hlubokých dřepech lze procvičit dolní část těla, zvýšit počet kapilárních cév a podpořit prokrvení celého těla tím, že se přebytečná krev shromažďuje z horní části těla a krevním oběhem se přenáší do dolní části těla.
Cvičení se provádí následujícím způsobem: Při nádechu si pomalu dřepněte a při výdechu se postavte, čímž dokončíte jeden cyklus. Doporučuje se odcvičit 5 až 10 cyklů v jedné sérii a po minutové přestávce opakovat dalších 5 sérií. Dávejte pozor, abyste příliš nenamáhali svaly.
Výňatek z knihy „Odborná lékařská kniha o lidské imunitě proti nemocem“, vydaná nakladatelstvím Shimao.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložila J. B.