WASHINGTON – republikánský kongresman Kevin McCarthy neuspěl ve volbě na post předsedy Sněmovny reprezentantů ani v jedenáctém hlasování v řadě. Zdá se ale, že se jeho vyjednávací tým blíží k dohodě s republikány, kteří jeho zvolení bojkotují.

Stejně jako v předchozích deseti kolech, která začala 3. ledna, získal lídr demokratů Hakeem Jeffries hlasy všech 212 členů své strany.

McCarthy získal v 11. kole 200 hlasů republikánů a jeho straničtí kolegové Byron Donalds 12 a Kevin Hern 7. Matt Gaetz nominoval a svůj hlas dal Donaldu Trumpovi. Ke zvolení předsedy je zapotřebí 218 hlasů, resp. většina přítomných hlasujících členů.

Krátce po ukončení sčítání jedenáctého kola hlasování byla schůze Sněmovny přerušena s pokračováním od pátečního poledne.

Úkolem pro McCarthyho bude v mezičase přesvědčit dostatečný počet z 20 konzervativních „disidentů“, kteří se proti kalifornskému republikánovi postavili při každém hlasování, k podepsání dohody vyjednané v diskuzích za zavřenými dveřmi, které začaly neoficiálně v úterý večer, ale ve středu pak nabraly větší obrátky.

Vyjednávání se zintenzivnila během středečního sedmého hlasování, kdy byl Donalds viděn, jak opouští sál s republikánem Tomem Emmerem, který by se měl stát McCarthyho „whipem“ (funkce, ve které se daný politik snaží dosáhnout sjednocení stranických kolegů při hlasování). Emmer vedl rozhovory za McCarthyho s Donaldsem, Chipem Royem, Scottem Perrym, jenž je předsedou sněmovního klubu „House Freedom Caucus“ (HFC), Andym Biggsem a dalšími z řad disidentů.

Jednání pokračovala po celý čtvrtek a z dostupných informací to už vypadalo, že se blíží k úspěchu. Vzápětí ale ztroskotala na tom, že jeden nebo více disidentů odmítlo změnit svůj postoj. Když probíhalo jedenácté hlasování, byla disentu rozeslána písemná verze dohody, která údajně získala dostatečnou podporu k tomu, aby McCarthy získal v pátek dostatek hlasů.

Tucet opozičních republikánů v čele s Chipem Royem chtěl dosáhnout toho, aby bylo ve Sněmovně možné podávat více pozměňovacích návrhů z pléna, aby se zvýšily pravomoci předsedů výborů a aby měli členové HFC pozice v klíčových výborech.

HFC začala za takové změny lobbovat u McCarthyho už loni v létě, a přestože většina z jejích 42 členů McCarthyho podporuje, menší část byla jádrem „disidentské vzpoury“.

Perry trval na tom, že on a další neústupní členové neukončí svůj odpor vůči McCarthymu, dokud nebudou mít jistotu, že Kaliforňan dodrží ústupky, které v posledních dnech učinil.

Republikánská kongresmanka Kat Cammacková v reakci na kritiku disidentských vůdců, jako je Roy, pro NTD uvedla, že McCarthyho sice podporuje, ale souhlasí s požadovanými reformami.

„S Chipem souhlasím z celého srdce. Ve skutečnosti jsme se s Chipem včera bavili na půdě Sněmovny reprezentantů, šla jsem sem, protože tento proces je rozbitý a musíme ho napravit. Ale budeme svědky toho, že lidé budou upřednostňovat své osobní plány, své osobní vendety, opět před potřebami země. A to není produktivní.“

„Myslím, že Chip jednal stoprocentně v dobré víře, a já ho podporuji.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.