Ondřej Horecký

6. 2. 2023

BBC se omluvila za to, že nechala transsexuálního hosta obvinit J. K. Rowlingovou z transfobie, aniž by to někdo zpochybnil. Zprávu přinesl deník Scottish Daily Express.

Autorka Harry Pottera se účastnila debaty na Radio 4 o nové videohře Hogwarts Legacy vytvořené na motivy slavného románu, jež má vyjít tento týden. Jedním z hostů diskuze byla i Stacey Henleyová, šéfredaktorka webové stránky pro fanoušky počítačových her – The Gamer, která je zároveň trans ženou.

Henleyová obvinila Rowlingovou z šíření nenávisti k transsexuálům a vyzvala k bojkotování hry Hogwarts Legacy. Sama prý o hře psát na svém webu nehodlá. Podle ní spisovatelka protlačuje „transfobii“ a „vede kampaň proti trans lidem“.

Evan Davis, který pořad PM odvysílaný minulý týden moderoval, se Rowlingové nezastal a pouze prohlásil: „Samozřejmě, J. K. Rowlingová … by [o sobě] neřekla, že je transfobní.“

Spisovatelka prosazuje práva žen a ostře se vyhrazuje proti tlaku transsexuální komunity, aby měly trans ženy povoleno sdílet prostory pro ženy, ovšem neexistuje jediný důkaz, že by Rowlingová za svou kariéru řekla něco proti transsexuálům jako takovým.

Na moderátora Davise se následně snesla na sociálních sítích vlna kritiky a rozhořčení za to, že se slavné autorky nezastal. Organizace za práva žen, Ženy Skotska (Women Scotland), mu vyčítaly, že zasáhl pouze okrajově.

Davis uznal, že v této věci měl učinit víc, a mluvčí BBC se následně omluvila se slovy: „Jedná se o obtížnou a spornou oblast, kterou se snažíme pokrýt spravedlivě. Měli jsme však tato tvrzení zpochybnit více a omlouváme se, že jsme tak neučinili.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.