Flora Zhao

10. 3. 2023

Asi čtyři měsíce poté, co mu byla diagnostikována rakovina tlustého střeva ve třetím stadiu, se Fred Evrard od svého usměvavého lékaře dozvěděl: „Pane Evrarde, jste bez rakoviny.“ Za pouhé čtyři měsíce se toho hodně přihodilo.

Rakovina zasáhla, když byl na vrcholu sil

Desátého září 2020 zažil 48letý Fred Evrard zdrcující životní ránu – objevili u něj rakovinu tlustého střeva ve 3. stadiu, kdy nádor v jeho těle dosahoval délky 10 centimetrů. Pro Freda, vypracovaného učitele bojových umění, to byl šok.

Bojovým uměním se věnuje od dětství. V posledních několika desetiletích se kromě výuky bojových umění aktivně věnoval různým fitness aktivitám, jako je box, parkour, tai-či, čchi-kung a meditace. V době stanovení diagnózy bylo jeho tělo v nejlepší kondici, vážil 70 kg a měl pouze devět procent tělesného tuku.

Také jeho životní styl a strava byly z pohledu běžných lidí mimořádně zdravé. Po mnoho let byl vegetariánem, jedl pouze přírodní a bio potraviny a nikdy nekonzumoval nezdravé jídlo. Kromě toho po celý rok střídal různé dietní plány, jako je ketogenní dieta, přerušovaný půst, paleo dieta atd. Nekouří ani nepije a žije disciplinovaným životem. Do postele chodí mezi devátou a desátou večer a vstává mezi pátou a šestou ráno.

Jenže po předcích zdědil gen přispívající k rakovině tlustého střeva, na kterou zemřeli jeho otec i dědeček. Kdysi si myslel, že má tak zdravý životní styl, že ho nepříznivá genetika neohrozí. To už sice netvrdí, ovšem jeho životospráva opravdu přispěla k jeho přežití.

„Lékaři mi řekli, že nebýt mé čisté a ekologické stravy v posledních 20 letech a mého silného vysportovaného těla, byl bych pravděpodobně už mrtvý. Můj životní styl zastavil šíření rakoviny,“ napsal ve své knize „Jak můj imunitní systém porazil rakovinu“.

Podle Freda byl spouštěčem rakoviny pravděpodobně stres. Celý rok cestoval kvůli svému povolání, kdy vyučoval, účastnil se akcí po celém světě a v době koronakrize musel kvůli covidu-19 zavřít své mezinárodní školy bojových umění a pozastavit další výdělečné aktivity, což vedlo k náhlé ztrátě příjmů. S takovou tíhou na bedrech se mu tělo nakonec zhroutilo.

To, že je rakovina tlustého střeva již ve třetím stádiu, ho zdrtilo. Tři dny jen ležel jako mrtvý na posteli a nic nejedl a nepil. Bolest způsobená nádorem, který tlačil na nerv, byla jen umocňována psychickým tlakem z nové diagnózy.

Plán boje: Půst a ketogenní dieta

O tři dny později se Fred, který se narodil jako bojovník, rozhodl postavit zpět na nohy. Určil si tři přesvědčení:

  • Za prvé, přežiju to.
  • Za druhé, co tě nezabije, to tě posílí.
  • Za třetí, ať je jídlo tvým lékem. (Hippokrates)

Horlivě hledal a četl vše, co mohl najít o rakovině, přírodní léčbě, půstu a různých dietách, a zjistil, že existuje mnoho případů úspěšného vyléčení z rakoviny pomocí půstu.

Po přečtení materiálů se ztotožnil s teorií, že rakovina je metabolické onemocnění, a rozhodl se ji léčit půstem. Teorie předpokládá, že když jsou mitochondrie v buňkách poškozeny a přejdou do anaerobního metabolického režimu, vede to nakonec k rakovině.

Jinými slovy, karcinogeneze je důsledkem poškozených mitochondrií, nikoli příčinou rakoviny. Rakovinné buňky nepotřebují k dýchání odbourávat kyslík, přežívají a nekontrolovaně rostou díky anaerobnímu odbourávání glukózy a glutaminu (aminokyseliny). V souladu s tím může půst odříznout rakovinné buňky od potravy a ty bez glukózy a glutaminu zemřou hlady.

Kromě toho se Fred dozvěděl, že tělo během půstu spustí očistný proces a autofagii, které mohou maximalizovat odstraňování toxických a škodlivých látek z těla.

V exkluzivním rozhovoru pro The Epoch Times Fred uvedl, že když se dozvěděl, že rakovina je metabolické onemocnění, uvědomil si také, že je to nemoc způsobená především životním stylem a toxiny. Proto jeho první myšlenkou bylo „snížit toxiny v těle a pokusit se je odstranit“.

Čím více se tím však zabýval, tím více si uvědomoval, že mezi vědeckým výzkumem a medicínou medicíny „je obrovská propast“. Když konzultoval s onkology možnost využití půstu a ketogenní stravy při léčbě rakoviny, lékaři o nich buď nebyli přesvědčeni, nebo se o tom nebyli ochotni bavit.

Místo toho mu řekli, že potřebuje okamžitou léčbu konvenčními prostředky: 24 sezení chemoterapie, následně několik měsíců radioterapie a nakonec operaci. Konec tlustého střeva mu bude odstraněn spolu s konečníkem, nebude moci ovládat stolici a po zbytek života bude mít u těla zavěšený pytlík. Fred se s takovou léčbou nechtěl smířit.

Rozhodnutí bojovat s rakovinou půstem dostalo Freda pod obrovský tlak, protože většina pacientů s rakovinou má tendenci akceptovat zažité metody léčby rakoviny poskytované nemocnicí. Jeho emoce během tohoto procesu často kolísaly, ale on se svého rozhodnutí držel.

Fred se tedy pustil do 21denního půstu, během kterého pil pouze čistou vodu a jednou týdně trochu šťávy z pšeničné trávy. Jeho silná touha přežít ho držela dál. Po 21 dnech půstu se na snímku z magnetické rezonance ukázal zázrak – délka nádoru na jeho tlustém střevě se zmenšila z 10 cm na 6 cm a výrazně se zmenšil i jeho průměr. Tehdy Fred věděl, že je „na správné cestě“.

meditace
Fred medituje na sněhu. (s laskavým svolením Freda Evrarda)

Po hladovce přistoupil na ketogenní dietu, přesněji řečeno masožravou dietu. To proto, že kvůli silnému střevnímu zánětu nemohl jíst nic s vlákninou. Kromě toho mu jakékoliv jídlo se zpracovanými přísadami také způsobovalo bolesti v těle – nemohl jíst ani kuřecí nebo vepřové maso. Zjistil, že jediné jídlo, které mohl jíst, aniž by se cítil mizerně, bylo čisté hovězí maso z dobytka krmeného na pastvě. Zejména žebírkový steak měl pro něj ideální poměr bílkovin a tuků.

Během tohoto období si osvojil přerušovaný půst a jedl pouze jedno jídlo denně. Přesně takhle jedl rib-eye steaky několik měsíců v kuse. Protože si uvědomil výživové výhody zeleniny, později přidal do svého jídelníčku zeleninové šťávy lisované za studena, které byly zbaveny vlákniny.

Půst v kombinaci s chemoterapií byl zázračný

Bolesti způsobené rakovinovým nádorem byly pro Freda nadále nesnesitelné a žádná z metod tlumení bolesti nezabírala. Bylo to tak strašné, že se svíjel na zemi a brečel, dokonce mlátil hlavou o zeď. Nakonec se Fred rozhodl uposlechnout rady svého lékaře a podstoupit chemoterapii o šesti sezeních.

Fred si přečetl několik výzkumů a údajů o tom, že půst může chemoterapii ulehčit. Rozhodl se proto, že se bude postit každý den před chemoterapií a den po ní a taky tři dny během ní, tedy celkem pět dní. Výsledky byly vynikající a vedlejší účinky chemoterapie, jako je nevolnost a únava, se u něj projevily jen minimálně.

Během druhého sezení chemoterapie se Fred nepostil úplně. Den před chemoterapií se pokusil sníst nějaké jídlo – a během sezení se mu okamžitě udělalo špatně. Bylo mu bylo tak zle, že opakovaně zvracel a dokonce se u něj objevila střevní neprůchodnost. „Bylo mi špatně jako psovi,“ píše ve své knize.

Při třetím sezení chemoterapie se pak Fred opět postil. Tentokrát sezení dokončil, aniž by pocítil jakékoli vedlejší účinky: žádné vypadávání vlasů, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy nebo závratě. Imunitní ukazatele v jeho krvi byly také v normě, což sestry překvapilo.

Studie zjistily, že přerušovaný půst může být užitečný pro lidi, kteří podstupují chemoterapeutickou léčbu.

Po třech chemoterapiích pokračoval v zavádění ketogenní diety a v prosinci téhož roku postupně přidal fyzický trénink, například tai-či, box a vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT). Během vánočních svátků v roce 2020 navštívila Freda jeho matka. Tělo se už necítilo tak špatně, proto se na týden vrátil k normální stravě a jedl nejrůznější cukroví a chutná jídla.

Od 2. ledna se opět vrhl do druhého kola půstu, protože se obával nadcházejícího vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Tentokrát však nedržel půst 21 dní po sobě jako v prvním kole. Místo toho druhé kolo půstu doplnil pětidenním půstem a dvoudenní ketogenní dietou o víkendech. Jeho víkendová ketogenní dieta se navíc skládala pouze z jednoho jídla.

Když pak 10. ledna podstoupil další magnetickou rezonanci a krevní testy, lékař mu s radostí oznámil, že je oficiálně bez rakoviny a že mu rakovinné buňky v těle zmizely.

Kombinace více přístupů

Kromě vyhladovění rakovinných buněk k smrti pomocí půstu a ketogenní stravy přijal Fred v boji proti rakovině více přístupů najednou. Kromě toho ho při životě držely jeho silná vůle a pozitivní myšlení.

Když Fred znovu nabyl sílu, začal cvičit, aby posílil svou imunitu proti rakovině. První dva měsíce po stanovení diagnózy byl příliš slabý na to, aby mohl provádět jakékoliv cvičení. O dva měsíce později začal cvičit tai-či 10 minut denně, aby pomalu zesílil. Ve své knize také zdůraznil, že tai-či jako kondiční cvičení je pro pacienty s rakovinou velmi vhodné díky svým jednoduchým a pomalým pohybům. Od té doby se vrátil k vysoce intenzivnímu tréninku, jako je box a HIIT. Navíc trval na cvičení na lačno, aby se maximalizovala účinnost očistného a autofagického režimu těla.

Fred oceňuje i přínos meditace pro mysl a tělo a přečetl si mnoho zdrojů poukazujících na pozitivní vliv meditace na boj s rakovinou. Zdůrazňuje, že meditace nemá žádná rizika ani vedlejší účinky a pomohla mu zvýšit energii a snížit stres a strach – faktory, které u pacientů s rakovinou často urychlují smrt. Meditace má mnoho dalších výhod, například zmírňuje chronickou bolest, zlepšuje kvalitu spánku, snižuje únavu a zlepšuje kognitivní funkce.

Fred také skákal na minitrampolíně, což pomáhá lymfatickému systému odplavovat toxiny z těla. Na rozdíl od srdce, které pumpuje krev po těle, se lymfatický systém při doplňování krevního oběhu spoléhá výhradně na pohyb svalů a kloubů. Skákání na trampolíně může pomoci toku lymfy zpět do lymfatických uzlin, čímž úspěšně dokončí filtraci a detoxikaci a posílí imunitu organismu. Cvičení na trampolíně přivádí do těla dostatek kyslíku, a tím mění hypoxické prostředí, které rakovinné buňky preferují. Cvičení na trampolíně může zároveň zvýšit počet a aktivitu bílých krvinek v krvi, které mohou pomoci eliminovat rakovinné buňky.

Kromě toho Fred použil také terapeutickou hypotermii k mobilizaci imunitních funkcí organismu v boji proti rakovině. Vystavuje své tělo krátkodobě nízkým teplotám tím, že se koupe ve studené vodě a ve vodopádu, medituje na sněhu, venčí svého psa v minimálním oblečení v chladném počasí atd. V přehledech literatury se také dočetl, že terapeutická hypotermie může pacientům s rakovinou pomoci snížit zánět v těle.

Kromě těchto fyzických aktivit se bojový instruktor zaměřuje také na uzdravování své mysli. Pravidelně navštěvuje psychologa a neustále posiluje svůj optimismus. Při každodenní meditaci si odříkává: „Jsem vděčný za své úplné a konečné uzdravení. Jsem uzdravený a zdravý.“

„Víra je podstatnou součástí mé cesty,“ napsal ve své knize. Na své duchovní cestě se také snaží uplatňovat zákon přitažlivosti. Zákon přitažlivosti věří, že pozitivní nebo negativní myšlenky mohou vést k pozitivním nebo negativním zkušenostem v životě člověka.

V neposlední řadě je tu také láska příbuzných a přátel, kteří Freda na jeho cestě podporovali. Řekl, že jeho manželka, matka, blízcí přátelé, a dokonce i jeho pes mu přinášejí nekonečné teplo a útěchu a jsou mu nejdůležitější oporou v procesu uzdravování.

Typický Fredův den

Ve své knize uvádí Fred Evrard mimo jiné i svůj denní program, který vypadá následovně:

06:00: Probuzení a půst do 14:00.

Asi 20 minut tréninku vystavení chladu.

07:00: Meditace, hluboké dýchání, tai-či.

09:00: Třikrát až čtyřikrát týdně trénink HITT, každý den tři minuty cvičení na minibodové trampolíně.

10:00: Trénink vystavení chladu – koupel ve vodopádu 3x týdně. Po zbytek týdne studená sprcha.

Jednou týdně návštěva psychologa.

Masáž celého těla jednou za dva týdny.

12:00: Fyzický trénink (45 minut 4x týdně).

14:00: Pití zeleninových šťáv a užívání doplňků stravy (vitamin D3, vitamin C, kurkumin, zinek a rybí tuk).

15:00: Hrnek šťávy z pšeničné trávy s matcha.

16:00: Ketogenní jídlo (obvykle smažený rib-eye steak s olivovým olejem a česnekem) a užívání doplňků stravy (vitamin D3, vitamin C, kurkumin, trávicí enzymy atd.)

16:30: Matcha čaj, melatonin.

Následující den začne s přerušovaným půstem do 14:00.

21:30: Čas jít spát.

Dr. Charles Gibert se jako Fredův rodinný lékař aktivně podílel na jeho léčbě. Protože byl svědkem celého příběhu, napsal i předmluvu k jeho knize „Jak můj imunitní systém porazil rakovinu“.

„Žijeme v době, kdy platí heslo ,jeden problém, jedna pilulka‘ a Fredovo dobrodružství je neuvěřitelným svědectvím, že všechno může být jinak. Musíme skutečně pochopit, co nám rakovina říká. Tito lidé začínají snít o tom, že to, co bylo svázáno nádorem, může být rozvázáno přírodním lékem. A mají pravdu! Jedním z těchto lidí je můj přítel Fred Evrard, který to dokázal.“

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?