FoodWise

24. 10. 2022

Tento recept na polévku je inspirován nejprodávanější knihou profesora Hiroši Maedy v Japonsku – „Nejsilnější zeleninová polévka“.

Píše se v ní: „Každý druhý Japonec onemocní rakovinou a každý třetí na ni zemře. To zní jako skutečný strach z rakoviny. Možná si někteří čtenáři pomyslí: ,Opravdu existuje způsob, jak zabránit tak strašné rakovině, jen tím, že budeme pít zeleninovou polévku?’.“

„Provedl jsem však výzkum a mnoho studií v Japonsku i v zahraničí. Z mých výzkumů by měl vyplývat závěr, že konzumací zeleninové polévky lze skutečně předcházet rakovině,“ napsal Maeda, světoznámý vědec nominovaný na Nobelovu cenu za chemii za rok 2016.

Tato polévka je velmi jednoduchá a snadno se připravuje z pouhých čtyř základních surovin: cibule, mrkve, dýně a zelí. Je plná fytochemikálií, které mohou posílit imunitu a pomoci v boji proti zánětům v těle. Hodí se proto pro lidi, kteří se léčí na rakovinu, zotavují se z ní, ale samozřejmě i pro všechny, kdo chtějí jíst co nezdravěji. Pro nejlepší efekt použijte domácí suroviny anebo v bio kvalitě.

Hiroši Maeda zemřel v květnu 2021. Byl autorem více než 650 studií publikovaných v těch nejrenovovanějších odborných časopisech. Spolu se svým žákem Matsumurou objevil v roce 1986 tzv. ERP efekt u makromolekulárních léků, který položil důležitý základ pro cílenou léčbu rakoviny.

Pan Maeda o „své“ polévce poznamenal: „Protirakovinová zeleninová polévka pomohla s uzdravováním u rakovin, kde panuje pouze 30procentní šance na vyléčení.“


Recept: Zeleninová polévka z dýně (pomocník proti rakovině)

Porce: 4 osoby

Příprava: 10 minut

Vaření: 20 minut

Celkem: 30 minut

Suroviny

· ¼ cibule (45 g) (oloupané a nakrájené nadrobno)

· 1 střední mrkev (40 g) (nakrájená na menší kusy)

· 1 střední šalotka (10 g) (nakrájená nadrobno)

· 1 stopka řapíkatého celeru (25 g) (nakrájeného na menší kusy)

· 1 lžíce olivového oleje (15 ml)

· 2 stroužky česneku (rozdrceného nebo nakrájeného nadrobno)

· 100 g dýně (oloupané, zbavené semen a nakrájené na kostky)

· 80 g hlávkového zelí (nakrájeného na větší kusy)

· Cca 600 ml vody

Postup

Ve středně velkém hrnci rozpalte olivový olej, přidejte cibulku, šalotku a celer a restujte, dokud zelenina nezačne vonět.

Přidejte dýni, česnek a zelí. Chviličku restujte. Přilijte vodu a přiveďte ji k varu. Hrnec přikryjte a vařte polévku na středním plameni asi 15 minut nebo dokud nezměkne.

Je-li třeba, dochuťte solí a pepřem. Podávat ji můžete v tomto stavu anebo ji rozmixovat ručním mixérem, čímž dosáhnete krémové konzistence.

Z angličtiny přeložil a upravil Ondřej Horecký

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.