Jingduan Yang

13. 3. 2023

I když se riziko nemoci a postižení s narůstajícím věkem zvyšuje, chabé zdraví nemusí být nevyhnutelný následek stárnutí. Mnoho nemocí, postižení a úmrtí je spojeno s chronickými nemocemi a dá se jim vyhnout preventivními opatřeními.

Klíčový je zdravý životní styl, například pravidelná fyzická aktivita, zdravá životospráva a vyhýbání se tabáku, a také používání různých metod časného rozpoznání problému (např. testy na cukrovku, rakovinu prsou, krku a tlustého střeva a depresi).

U lidí středního a vyššího věku se postupně vyvíjejí známky a příznaky stárnutí, jako například šednutí a prořídnutí vlasů, zvonění v uších, ztráta sluchu, neplodnost, zeslabená sexuální funkce, menopauza, zapomnětlivost, močová a střevní inkontinence, bolest a slabost ve spodní části zad, v boku či kolenou, snížená hustota kostní tkáně a zvýšené riziko výskytu zlomenin.

Západní medicína uznává, že některé z těchto symptomů mohou být následkem nedostatku sexuálních hormonů, jako je estrogen a testosteron, což je také důvod, proč se nahrazení hormonů stalo ohniskem pozornosti při hledání „léku proti stárnutí“.

Tradiční čínská medicína (TČM) nabízí rozdílnou perspektivu, která je založena na energii. Z jejího pohledu je stárnutí procesem ztráty čchi a esence ledvin. Ledviny jsou zde chápány nejen jako anatomický orgán dvou ledvin, které máme ve spodní části zad, ale jako energetický podsystém nazývaný dráha (meridián) ledvin.

Čchi a esence ledvin jsou podle „Vnitřního kánonu Žlutého císaře,“ který se datuje do roku 200 př. n. l., zodpovědné za vývoj a funkci mozku včetně sluchu, kostní mezibuněčné hmoty a kostní dřeně, sexuální funkce, schopnosti otěhotnět a regulaci močových cest a střev. Tento meridián odráží sílu vůle, motivaci a emoce pocházející ze strachu.

Čchi a esence ledvin se nazývají vrozené, neboť se dědí od rodičů. Díky tomu existuje široká škála rozdílů mezi jedinci a množství čchi a esence ledvin je u každého člověka omezeno. Stav čchi a esence ledvin se zřetelně projevuje ve vlasech.

U žen je menopauza známkou nedostatku čchi a esence ledvin. Tato čchi slouží jako hlavní opora pro další podsystémy, které mohou vyvolávat celou řadu dalších příznaků.

Některé faktory mohou zapříčinit ztrátu esence ledvin rychleji. Například špatná funkce jiných meridiánů může zvýšit úbytek čchi a esence ledvin. Patří sem nesprávná péče během těhotenství a při porodu, těžká menstruace, nadměrná ejakulace u mužů a přílišný strach.

Příklady z praxe

Zdravé stárnutí z pohledu tradiční čínské medicíny. (COTTONBRO Pexels)

Stav čchi v meridiánu se zjišťuje klasickými technikami tradiční čínské medicíny, jako je například diagnostika pulzu. Léčba zahrnuje akupunkturu, čínské byliny a čchi-kung (qigong). Níže je uvedeno několik praktických případů, jak TČM při stárnutí postupuje.

Amy, čtyřicetiletá žena, si stěžovala, jako by jí bylo devadesát. Přestala menstruovat před deseti lety a sexuální touha se u ní vytratila před devíti lety, což bylo přibližně v době, kdy se začala pomočovat a objevila se osteoporóza. Kromě toho trpěla vážnou sezonní depresí a nespavostí. Pomocí diagnostiky TCM jí byl zjištěn vážný úbytek čchi ledvin. Léčba zahrnovala třítýdenní akupunkturu a čínské byliny. Její symptomy se značně zlepšily.

Cathy, 65letá žena, si stěžovala na špatnou soustředěnost a paměť. Přisuzovala tyto příznaky vedlejším účinkům čtyř léků, které brala na kontrolu těžké deprese. Byla jí zjištěna nedostatečná čchi a esence ledvin a úbytek a stagnace jaterní čchi. Dva měsíce dostávala dvakrát týdně akupunkturu a čínské byliny. Kromě zlepšení poznávacích funkcí pacientka hlásila menší bolest v zádech a kolenou, větší sexuální uspokojení, snížené pomočování a lepší náladu. Pod vedením svého lékaře se jí také podařilo snížit množství užívaných psychotropních léčiv.

Pro zdravé stárnutí si lidé potřebují chránit svoji čchi a esenci ledvin. Začít by měli co nejdříve. Věci, které pomáhají, jsou: zdravý životní styl, pravidelný dostatek spánku, vyvážená strava, pravidelná fyzická aktivita, zdravý sexuální život, a nemít v životě tolik obav.

Potraviny, které by měly obnovit energii ledvin, jsou obilí, tmavě zelená listová zelenina (vařená), černé sojové fazole, černá sezamová semínka, černé houby, vlašské ořechy, kaštany, garnáty, mořské řasy, skopové a kachní maso. Byliny, které podporují energii ledvin, jsou ženšen, kořen Rehmanie a liči čínské.

Člověk se rovněž může naučit, jak si stimulovat akupunkturní body akupresurou. Vyvážení energie v energetických drahách lze dosáhnout řadou relaxačních technik a energetických cvičení. Zejména lze doporučit čchi-kung, tai-čchi nebo meditaci. Čínské kultivační systémy založené na samoléčení, jako například Falun Dafa, jdou za problém stárnutí a jsou zacíleny na kultivaci charakteru a duchovní osvícení.

Stárnutí je přirozený proces života a zdravé stárnutí je dosažitelné, zejména pokud do něj začleníte to nejlepší ze západního a východního lékařství. Měli byste to ale dělat po konzultaci se zkušeným doktorem tradiční čínské medicíny a jako doplněk k lékařské péči, které se vám dostává od běžného lékaře.

Doktor Yang je certifikovaný psychiatr a doktor čínské medicíny čtvrté generace. Jeho webová stránka je taoinstitute.com. 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.