Čínský umělec vystupující pod přezdívkou Badiucao se nebojí obout do autoritářské vlády ve své vlasti. Jeho práce poukazují na porušování lidských práv v Říši středu, na všudypřítomnou cenzuru či na čínskou podporu Putinovy války na Ukrajině.

Není tedy divu, že působení tohoto kritického umělce se nelíbí čínských úřadům. Když se čínské velvyslanectví ve Varšavě dozvědělo, že Badiucao chystá výstavu s názvem „Vyprávějte příběh Číny dobře“, snažilo se akci zastavit. 

Vysoce postavený představitel ambasády osobně navštívil Centrum moderního umění na Ujazdovském hradě, kde výstava proběhne, a žádal, aby se expozice zrušila. Údajně zraňuje obraz čínského vůdce a pocity čínského lidu. Kromě toho velvyslanectví zaslalo protestní dopisy polskému ministerstvu kultury s požadavkem, aby se do věci vložilo a výstavu zastavilo. 

Jeden z plakátů, který Badiucao vytvořil jako protest proti pořádání zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. (Badiucao/www.cartooningforpeace.org)

Podle ředitele centra Piotra Bernatowicze se opakuje situace z Prahy, kde Badiucao vystavoval vloni v pražském centru DOX, Čínské velvyslanectví se snažilo prostory dotlačit ke zrušení výstavy, leč neúspěšně. Také internetové stránky DOXu byly v Číně zablokovány.

„Stejný scénář se opakuje i zde. Okamžitě po oznámení výstavy nás navštívil vysoce postavený úředník z čínského velvyslanectví, který požadoval, ať výstavu zrušíme,“ uvedl Bernatowicz podle Polské tiskové agentury.

„Kroky čínského velvyslanectví vedoucí k zastavení Badiucaovy výstavy nemůžeme přijmout,“ rezolutně prohlásil ředitel centra a dodal, že i jejich stránky jsou nyní v Číně zablokovány. 

Výstava „Vyprávějte příběh Číny dobře“ je jakýmsi výsměchem oficiálního sloganu vedení země, které volá po přikrašlování a přichvalování Číny ve světě prostřednictvím vlastních kanálů. 

Badiucao dělá pravý opak, a proto se ho snaží čínské úřady v jednotlivých zemích zastavit. Kromě Prahy a Varšavy se čínská ambasáda snažila zastavit také výstavu umělce v italské Brescii v roce 2021, ovšem se stejným neúspěchem jako u nás. 

„Tento druh zasahování mě pronásleduje skoro v každé evropské zemi,“ poznamenal Badiucao v nedělním rozhovoru s polskou stanicí TVP a dodal, že cílem čínské vlády je umlčet ho. Na každodenní výhrůžky smrtí na sociálních sítích je prý zvyklý, uvedl čínský umělec. 

Varšavská expozice bude zahájena již tento pátek 16. června v Centru moderního umění