Jako náboženská praxe existuje meditace na Východě už po tisíce let. Postupně se stala meditace v západní společnosti populární a široké pozornosti se těší také v moderní medicíně. Stále více studií potvrzuje nejrůznější výhody meditace pro lidský organismus.

Nejnovější výzkum ukazuje, že dlouhodobá meditace zlepšuje bioflóru zdravých bakterií ve střevě, což může pomoci snížit úzkost, depresi a riziko srdečních onemocnění.

Studie publikovaná v časopise General Psychiatry z 16. ledna 2023 uvádí, že dlouhodobá meditace může regulovat rovnováhu střevní bioflóry a mít pozitivní dopad na fyzické a duševní zdraví. Vědci analyzovali vzorky stolice a krve od 37 buddhistických mnichů ze tří tibetských klášterů, stejně jako od 19 zdejších obyvatel podobného věku a s podobnými stravovacími návyky. Mniši účastnící se studie praktikovali meditaci nejméně dvě hodiny denně v období trvajícím od 3 do 30 let.

Analýza vzorků stolice ukázala, že dvě zdravé bakteriální skupiny, Megamonas a Faecalibacterium, byly významně hojnější ve střevech mnichů než u obyvatel z okolí. Vědci uvedli, že tyto dvě bakterie ovlivňují zánětlivý stav těla a metabolismus. Jsou spojeny se zmírněním duševních chorob a mohou zlepšit imunitní funkce. Kromě toho analýza krevních vzorků ukázala, že mniši měli významně nižší hodnoty cholesterolu než vzorky rezidentů v kontrolní skupině, což naznačuje, že mají nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Meditace snižuje úzkost a zmírňuje bolest

V posledních letech mnoho lékařských studií potvrdilo výhody meditace na fyzické a duševní zdraví člověka. Dr. Leah Weiss, přednášející na Stanford Business School, řekla v rozhovoru pro televizi NTD, že meditace může člověku pomoci se lépe soustředit, zlepšit efektivitu práce a ovlivnit schopnost regulovat emoce, což vede ke zklidnění.

Cituje také výzkum, který ukazuje, že meditace může být účinná při zmírnění chronické bolesti, na které léky nefungují. Meditací se člověk naučí, jak snášet bolest, a tím se snižuje stres. V tomto uvolněném stavu tělo trpí výrazně méně, což potvrzuje tradiční moudrost, která existuje po tisíce let.

V roce 1979 vytvořil americký vědec Jon Kabat-Zinn program Mindfulness-Based Stress Reduction (Snižování stresu založené na vnímavosti), který pomocí meditace pomáhá bojovat proti stresu, chronické bolesti a dalším nemocem. Studie zjistila, že poté, co 90 pacientů s chronickou bolestí podstoupilo 10 týdnů tréninku v meditaci, užívali méně léků proti bolesti, měli více pohybu a posílili si sebevědomí. Po dokončení 15-měsíčního programu se většina sledovaných pacientů stále věnovala meditaci a cítila dlouhodobý účinek zmírnění bolesti.

Praxe meditace v každodenním životě

Dr. Yang Jingduan (Jang Ťing-tuan), neurolog, psychiatr a zakladatel Yang Institute of Integrative Medicine ve Spojených státech, řekl v programu televize NTD, že moderní životní styl udržuje lidi ve stavu chronického napětí a stresu po delší dobu, což vede k tomu, že sympatický nervový systém těla je neustále v hyperaktivním stavu.

To v průběhu času způsobí akumulaci toxinů, nižší imunitu, špatný krevní oběh, endokrinní poruchy a další problémy. Meditace může pomoci posílit „parasympatický nervový systém“ a pomoci při zotavení a regeneraci těla.

Poukázal také na to, že meditace pochází z orientálních náboženství a duchovních praktik, které mohou lidem pomoci soustředit se na fixaci v přítomném okamžiku, aby se mohli stát asketickými, mírumilovnými a osvobozenými od rušivých myšlenek.

Dále řekl, že meditaci lze dělat každý den, v každém okamžiku. Když můžete pozorně dělat jednu jedinou věc, jste již ve stavu meditace. „Když jíte, myslete jen na jídlo a na nic jiného. Zapomeňte na všechny včerejší trápení i na zítřejší dovolenou.“

Člověk by se měl vždy soustředit na pozorování svých myšlenek a na věci, které může skutečně ovládat. „Jakmile přemýšlíte o tom, co můžete udělat teď, a uděláte to okamžitě bez prodlení, budete se cítit uvolněně téměř okamžitě.“

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil J. Č.