Může procházka sloužit jako prevence cukrovky? Zdá se, že ano, a čím rychlejší tempo, tím lépe. Nový výzkum ukazuje, že rychlá chůze může snížit riziko cukrovky až o 39 procent.

Zatímco lékaři dlouho propagovali potenciál chůze při předcházení cukrovce, nové poznatky zaměřující se na intenzitu chůze ukazují, že klíčovou roli hraje jak délka, tak rychlost.

Jak rychlost chůze přímo ovlivňuje riziko diabetu

Vědci analyzovali 10 předchozích studií realizovaných v letech 1990 až 2022, které spojovaly tempo chůze s rozvojem diabetu 2. typu u dospělých. Závěrečné systematické shrnutí, publikované v British Journal of Sports Medicine, zahrnoval údaje ze Spojených států, Velké Británie a Japonska.

Vědci zjistili, že rychlejší chůze koreluje s nižším rizikem rozvoje cukrovky následovně:

  • Pomalé/ležérní tempo (pod 3 km/h): o 15 procent nižší riziko
  • Normální tempo (3-5 km/h): o 24 procent nižší riziko
  • Docela svižný (5-6,5 km/h): o 39 procent nižší riziko

Proč je rychlost chůze důležitá pro riziko diabetu

Vědci se domnívají, že rychlost je v prevenci cukrovky 2. typu důležitým faktorem, protože rychlost chůze je ukazatelem celkového zdravotního stavu. „U zdravých lidí, kteří dokážou svižně chodit, je očividně vyšší pravděpodobnost, že se budou účastnit na každodenních programech fyzické aktivity,“ napsali výzkumníci.

Rychlejší chůze je navíc spojena s lepší kardiorespirační zdatností, která sama o sobě snižuje riziko diabetu. Kardiorespirační zdatnost je schopnost oběhového a dýchacího systému dodávat kyslík do svalů během nepřetržité fyzické námahy.

Vědci rovněž uvedli, že rychlost chůze souvisí se svalovou silou a poznamenali, že úbytek svalů může vyvolat zánět a zvýšit riziko cukrovky. Kromě toho může rychlá chůze snižovat tělesnou hmotnost, objem pasu i procento tělesného tuku. To vše může zvýšit citlivost na inzulín a zajistit, že se tělo dokáže s krevním cukrem vypořádat efektivně.

Zjištění podporují stávající pokyny pro cvičení při prevenci a léčbě cukrovky. Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb doporučuje 150 až 300 minut týdně mírné fyzické aktivity, jako jsou rychlé procházky, 75 až 150 minut intenzivního běhání nebo kombinaci obojího.

Podobně, snížení tělesné hmotnosti o 5 až 7 procent může zreduovat riziko vzniku cukrovky, uvádí Národní institutu pro diabetes a onemocnění trávícího traktu a ledvin (NIDDK). Institut dále doporučuje, že pro udržení zdravé hladiny krevního cukru je rozhodující denní aktivita v délce alespoň 30 minut doplněná o stravu s nízkým obsahem trans-nenasycených mastných kyselin, nasycených tuků a přidaných cukrů.

Počet diabetiků v Česku stoupá

V České republice se s cukrovkou léčí přes jeden milion osob, přičemž každým rokem jich přibude dalších 30 tisíc. Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvádí, že každý třetí Čech starší 65 let je diabetik. K nejvyššímu nárůstu této nemoci dochází mezi 50. a 75. rokem života.

Podle odhadů SZÚ bude diabetem trpět v roce 2035 každý desátý Čech bez ohledu na věk. Lékaři dlouhodobě poukazují na to, že cukrovce druhého typu lze velmi dobře předejít úpravou životního stylu, zejména úpravou jídelníčku a pravidelným pohybem.

Půl hodiny pohybu střední intenzity denně, např. rychlejší chůze, jízda na kole nebo práce na zahradě snižuje riziko diabetu o 30 %, píše SZÚ.

„Čas strávený sezením je vhodné každých 30 minut přerušovat lehkou aktivitou, dále nekouřit, pít neslazené nealkoholické nápoje – nejlépe vodu, jíst pestře a přiměřeně s dostatkem prospěšných tuků, ke každému jídlu přidat ovoce nebo zeleninu a myslet na udržování optimální tělesné hmotnosti,“ uvádí ústav.

Diabetes typu 2 vzniká, když buňky již normálně nereagují na inzulín. Inzulín transportuje krevní cukr do buněk, kde může být využit pro energii. Když však dojde k inzulinové rezistenci, slinivka bude nadále produkovat více inzulinu, až nakonec nedokáže držet krok. To má za následek vysokou hladinu cukru v krvi, která způsobuje pomalé, ale kumulativní poškození životně důležitých orgánů, zvyšuje riziko srdečních onemocnění, ztráty zraku a onemocnění ledvin.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl zkrácen a upraven.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.