Milan Kajínek

18. 1. 2024

„Peking využívá nejrůznějších prostředků k ovlivnění dění na Tchaj-wanu neustále a před volbami své aktivity o to více vystupňoval,“ sdělila deníku Epoch Times sinoložka Mgr. Karina Kapounová.

Čínský Úřad Státní rady pro záležitosti Tchaj-wanu před volbami uvedl, že kandidát Demokratické pokrokové strany (DPP) William Lai „podkopává mír v Tchajwanské úžině a provokuje konfrontaci“ a volba mezi ním a ostatními kandidáty je „volbou mezi válkou a mírem“, říká sinoložka, která působí také jako členka projektu Sinopsis.

V překladu této politické propagandy to však neznamená, že by William Lai někdy hovořil o válce s Čínou nebo ji provokoval. Ve skutečnosti to znamená, že Komunistická strana Číny vyhrožuje válkou Tchaj-wanu, což již mnohokrát demonstrovala pohybem svých vojsk za hranicemi námořního i vzdušného prostoru Tchaj-wanu. Znamená to také, že Williama Laie nechce čínský režim v úřadu prezidenta, protože zastává samostatnost a suverenitu ostrovního státu a nechce přistoupit k „dobrovolné anexi“ státu Čínou.

Kromě politických prohlášení vyvíjí Peking na Tchaj-wan také nátlak ekonomický. „Oznámil konec snižování cel na dovoz některých chemických látek z Tchaj-wanu,“ uvádí sinoložka a dodává, že čínský režim propagoval tento krok jako trest za „tvrdošíjné lpění tchajwanské Demokratické pokrokové strany na nezávislosti“.

Čínský režim a jeho vůdce opakovaně prohlašovali, že hodlají ostrovní stát připojit k pevninské Číně, a to „jakýmikoliv prostředky“ včetně ozbrojeného konfliktu.

K nelibosti Pekingu nakonec v posledních volbách získal prezidentské křeslo právě kandidát Demokratické pokrokové strany a současný tchajwanský viceprezident William Lai. Jeho DPP však v parlamentních volbách přišla o dosavadní většinu v jednokomorovém parlamentu.

„Ekonomický nátlak je zásadní také proto, že další soupeřící strany, které vyslaly do voleb prezidentské kandidáty – Kuomintang (KMT) a Tchajwanská lidová strana (TPP) – obhajovaly větší spolupráci s Pekingem právě s ohledem na hospodářský přínos pro Tchaj-wan,“ říká sinoložka Karina Kapounová.

Kromě „nezakrytě nátlakových prohlášení“ se podle sinoložky Čína snažila zasahovat do tchajwanských voleb i „skrytějšími způsoby v podobě dezinformací“. Objevilo se například deepfake video zobrazující Williame Laie, kyberútoky či pokusy o kooptaci politiků. „Pokračoval také vojenský nátlak v podobě narušování námořního i vzdušného prostoru Tchaj-wanu např. špionážními balony či Čínou odpáleným satelitem,“ dodává Kapounová.

„I přes využití všech těchto prostředků však William Lai z DPP vyšel z voleb vítězně. Ukazuje se tak, že tyto kroky ze strany ČLR mohou mít opačný efekt, stejně jako v případě minulých voleb, jež vyhrála prezidentka Cchaj Jing-wen z DPP i přes podobný nátlak z Číny,“ hodnotí zasahování čínského režimu sinoložka.

A jak se dokázal ostrovní stát s ovlivňování voleb vypořádat? „Roli v tom hraje i to, že Tchaj-wan je v odhalování takovéhoto vměšování zkušený a dokáže s ním pracovat,“ uvádí Kapounová. „Například včas odkrývat dezinformace a komunikovat s veřejností. Celkově vzato tak mohl čínský tlak dotčenému kandidátovi paradoxně pomoci.“

Politická historie ostrova

Americký prezident Eisenhower při setkání s Čankajškem, který byl od roku 1925 velitelem Národní revoluční armády, od roku 1926 předsedou Kuomintangu a prezidentem Čínské republiky. Foto pořízeno v roce 1960 v hlavním městě Tchaj-pej na Tchaj-wanu. (USAID Photographer / Volné dílo)

Ostrovní stát Tchaj-wan je v podstatě pozůstatkem Čínské republiky. Komunistická strana Číny vyrůstala na území Číny za finanční a mentorské podpory sovětských bolševiků. Když dostatečně vojensky zesílila, podnikla několik pokusů o ozbrojené převzetí moci.

Úspěšný puč se udál v roce 1949, kdy byla komunisty poražena tehdejší vláda Čínské republiky vedená Kuomintangem, v jehož čele stál Čankajšek, který byl od roku 1926 předsedou Kuomintangu a prezidentem Čínské republiky. Armáda a Čankajšek poražení komunisty uprchli na ostrov Tchaj-wan. Komunistická strana poté vyhlásila na pevnině Čínskou lidovou republiku (ČLR) a ustavila totalitní vládu, zatímco Tchaj-wan se postupem času vydal cestou demokratických voleb.

Čínu a ostrov odděluje 160 kilometrů široký Tchajwanský průliv.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.