Milan Kajínek

18. 1. 2024

„Peking využívá nejrůznějších prostředků k ovlivnění dění na Tchaj-wanu neustále a před volbami své aktivity o to více vystupňoval,“ sdělila deníku Epoch Times sinoložka Mgr. Karina Kapounová.

Čínský Úřad Státní rady pro záležitosti Tchaj-wanu před volbami uvedl, že kandidát Demokratické pokrokové strany (DPP) William Lai „podkopává mír v Tchajwanské úžině a provokuje konfrontaci“ a volba mezi ním a ostatními kandidáty je „volbou mezi válkou a mírem“, říká sinoložka, která působí také jako členka projektu Sinopsis.

V překladu této politické propagandy to však neznamená, že by William Lai někdy hovořil o válce s Čínou nebo ji provokoval. Ve skutečnosti to znamená, že Komunistická strana Číny vyhrožuje válkou Tchaj-wanu, což již mnohokrát demonstrovala pohybem svých vojsk za hranicemi námořního i vzdušného prostoru Tchaj-wanu. Znamená to také, že Williama Laie nechce čínský režim v úřadu prezidenta, protože zastává samostatnost a suverenitu ostrovního státu a nechce přistoupit k „dobrovolné anexi“ státu Čínou.

Kromě politických prohlášení vyvíjí Peking na Tchaj-wan také nátlak ekonomický. „Oznámil konec snižování cel na dovoz některých chemických látek z Tchaj-wanu,“ uvádí sinoložka a dodává, že čínský režim propagoval tento krok jako trest za „tvrdošíjné lpění tchajwanské Demokratické pokrokové strany na nezávislosti“.

Čínský režim a jeho vůdce opakovaně prohlašovali, že hodlají ostrovní stát připojit k pevninské Číně, a to „jakýmikoliv prostředky“ včetně ozbrojeného konfliktu.

K nelibosti Pekingu nakonec v posledních volbách získal prezidentské křeslo právě kandidát Demokratické pokrokové strany a současný tchajwanský viceprezident William Lai. Jeho DPP však v parlamentních volbách přišla o dosavadní většinu v jednokomorovém parlamentu.

„Ekonomický nátlak je zásadní také proto, že další soupeřící strany, které vyslaly do voleb prezidentské kandidáty – Kuomintang (KMT) a Tchajwanská lidová strana (TPP) – obhajovaly větší spolupráci s Pekingem právě s ohledem na hospodářský přínos pro Tchaj-wan,“ říká sinoložka Karina Kapounová.

Kromě „nezakrytě nátlakových prohlášení“ se podle sinoložky Čína snažila zasahovat do tchajwanských voleb i „skrytějšími způsoby v podobě dezinformací“. Objevilo se například deepfake video zobrazující Williame Laie, kyberútoky či pokusy o kooptaci politiků. „Pokračoval také vojenský nátlak v podobě narušování námořního i vzdušného prostoru Tchaj-wanu např. špionážními balony či Čínou odpáleným satelitem,“ dodává Kapounová.

„I přes využití všech těchto prostředků však William Lai z DPP vyšel z voleb vítězně. Ukazuje se tak, že tyto kroky ze strany ČLR mohou mít opačný efekt, stejně jako v případě minulých voleb, jež vyhrála prezidentka Cchaj Jing-wen z DPP i přes podobný nátlak z Číny,“ hodnotí zasahování čínského režimu sinoložka.

A jak se dokázal ostrovní stát s ovlivňování voleb vypořádat? „Roli v tom hraje i to, že Tchaj-wan je v odhalování takovéhoto vměšování zkušený a dokáže s ním pracovat,“ uvádí Kapounová. „Například včas odkrývat dezinformace a komunikovat s veřejností. Celkově vzato tak mohl čínský tlak dotčenému kandidátovi paradoxně pomoci.“

Politická historie ostrova

Americký prezident Eisenhower při setkání s Čankajškem, který byl od roku 1925 velitelem Národní revoluční armády, od roku 1926 předsedou Kuomintangu a prezidentem Čínské republiky. Foto pořízeno v roce 1960 v hlavním městě Tchaj-pej na Tchaj-wanu. (USAID Photographer / Volné dílo)

Ostrovní stát Tchaj-wan je v podstatě pozůstatkem Čínské republiky. Komunistická strana Číny vyrůstala na území Číny za finanční a mentorské podpory sovětských bolševiků. Když dostatečně vojensky zesílila, podnikla několik pokusů o ozbrojené převzetí moci.

Úspěšný puč se udál v roce 1949, kdy byla komunisty poražena tehdejší vláda Čínské republiky vedená Kuomintangem, v jehož čele stál Čankajšek, který byl od roku 1926 předsedou Kuomintangu a prezidentem Čínské republiky. Armáda a Čankajšek poražení komunisty uprchli na ostrov Tchaj-wan. Komunistická strana poté vyhlásila na pevnině Čínskou lidovou republiku (ČLR) a ustavila totalitní vládu, zatímco Tchaj-wan se postupem času vydal cestou demokratických voleb.

Čínu a ostrov odděluje 160 kilometrů široký Tchajwanský průliv.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky
Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky

Premiér Petr Fiala, ministr Martin Kupka a prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn dnes oznámili, že budou aktivně usilovat o revizi evropské politiky pro automobily na úrovni ministrů i europarlamentu.

Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky
Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky

Chronický únavový syndrom (CFS) je komplexní a invalidizující onemocnění, které způsobuje extrémní fyzickou a psychickou únavu, trvající nejméně šest měsíců, a které častěji postihuje ženy než muže.

Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU
Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU

Dodávky plynu do Evropy se na přelomu roku ztenčí. Jeden z analytiků očekává, že s ukončením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ceny tohoto paliva porostou.

Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování
Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování

Hongkongští novináři Chung Pui-kuen a Patrick Lam byli odsouzeni za publikaci „podněcujících“ článků. Jejich případ vyvolal obavy o svobodu médií v Hongkongu pod čínským komunistickým režimem.

Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?
Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?

Podle průzkumů se stále více mladých žen posouvá k levici a odklání od tradičních hodnot, jako je manželství, rodina a náboženství. Tento trend výrazně ovlivňuje politickou i kulturní scénu.