ČTK

2. 2. 2024

Elektronický systém přihlášek na střední školy (DiPSy) od pátečního pozdního večera funguje, během dneška zájemci odevzdali přes 5000 přihlášek. Systém dnes odpoledne čelil útoku hackerů, automatická ochrana ho odrazila. ČTK to řekl ředitel státní organizace Cermat Miroslav Krejčí. Někteří uživatelé mohli mít podle Krejčího problémy s načítáním stránky, to ale souviselo právě s aktivovanými ochranami proti DDoS útokům, systém jako takový zasažený nebyl, dodal. Cermat počítá, že celkově se letos na střední školy bude hlásit kolem 120 000 uchazečů, na podání přihlášek mají čas do 20. února.

Cermat, který je za přípravu přijímacího řízení odpovědný, měl systém původně spustit ve čtvrtek 1. února, kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti ale spuštění systému odložil. Otevřel ho v pátek před půlnocí.

Dnes ráno kolem 08:00 evidoval systém téměř 600 přihlášek, kolem 11:00 přes 2000, o dvě hodiny později zhruba 4000 přihlášek a vpodvečer přes 5000. Asi deset procent jich je podle Krejčího hybridních, což znamená, že zájemci musí vygenerovaný dokument doručit do školy.

DDoS útok, při němž se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit, zaznamenal Cermat po poledni. „Zhruba od 12:35 do 12:45 trval silnější DDoS útok na stránky DiPSy. První dvě minuty bylo snížené množství uživatelů v systému a zbytek doby systém normálně fungoval,“ řekl Krejčí.

Ředitel Cermatu dnes podotkl, že se jim kupí dotazy na to, co se stane, pokud se přihláška ztratí. Dostatečným potvrzením o podání přihlášky je podle Krejčího dokument v PDF formátu, který rodičům přijde do e-mailu. „Stačí to k tomu, aby po 20. únoru, kdyby se na to přišlo pozdě, byl ten uchazeč dodatečně zařazen mezi ostatní řádně přihlášené uchazeče,“ řekl ČTK.

O případném prodloužení termínu pro podání přihlášek po 20. únoru kvůli pozdějšímu spuštění ministr školství Mikuláš Bek (STAN) rozhodne podle ministerstva v následujícím týdnu. Krejčí dnes ČTK řekl, že jednání k tomu je naplánováno na pondělí.

Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106 000 žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí ČTK dříve řekl, že se počítá zhruba se 120 000 uchazeči.

Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.