Rozsáhlé označování médií je jádrem nových evropských právních předpisů o svobodě médií.
V současné době se v Bruselu projednává text, který má zásadní význam pro budoucnost evropské demokracie. Cílem Evropského aktu o svobodě sdělovacích prostředků (EMFA) je vytvořit evropský rámec pro svobodu tisku a nezávislé informování založený na zásadách a postupech přímo použitelných ve všech 27 zemích EU.
Podle více než 550 francouzských médií byl text vypracován bez zohlednění situace v jednotlivých zemích a bez konzultace s médii a hrozí, že „dosáhne opačného výsledku, než se očekávalo, a bude znamenat skutečný krok zpět v oblasti svobody“.
Tento první evropský mediální zákon bude založen na iniciativě Journalism Trust Initiative (JTI), což je měřítko důvěryhodnosti médií vytvořené organizací Reportéři bez hranic (RSF), v kombinaci s algoritmickou silou sociálních médií a vyhledávačů, které „označí“ hodnocením všechna evropská média.
V návaznosti na prosincovou dohodu má být legislativní text v březnu předán ke schválení Evropským parlamentem a následně Radou Evropské unie, aby mohl být do šesti měsíců uveden v platnost.
První návrh evropského zákona o regulaci médií
Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků je prvním evropským právním předpisem o médiích, který má být zaveden v celé Evropě. EMFA navrhuje nový soubor pravidel, jejichž cílem má podle textu návrhu zákona „podporovat pluralitu a nezávislost médií v celé EU“.
Opatření zahrnují mechanismy na ochranu redakční nezávislosti, stabilní financování veřejnoprávních médií považovaných za pluralitní a nestranná (viz článek 5), transparentnost vlastnictví a koncentrace médií a ochranu před politickými a ekonomickými zásahy.
V návrhu však existují také donucovací opatření, jako je zavedení „systému monitorování vlastnictví médií, jehož cílem je vytvořit databázi pro jednotlivé země“, vytvoření „Evropského výboru pro mediální služby“ – nového orgánu pro monitorování a regulaci evropských médií (viz článek 8), a zavedení „nástroje pro monitorování plurality médií“.
Budoucí evropská legislativa zakotvuje používání Iniciativy pro důvěryhodnost žurnalistiky, kterou vypracovala organizace Reportéři bez hranic jako měřítka pro identifikaci důvěryhodných médií – otevírá se tak cesta k rozsáhlému označování tisku hodnocením na evropské úrovni na základě algoritmické síly GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon a Microsoft).
Text dohody, který byl schválen v prosinci 2023, by měl být přijat do dubna 2024. Evropský výbor pro mediální služby by měl začít fungovat o tři měsíce později a všechna ostatní ustanovení o tři měsíce později.
Skutečný krok zpět pro svobodu tisku
Ve stanovisku z června 2023, které zveřejnila francouzská novinářská sdružení (Alliance de la presse d’information générale, FNPS a SEPM), se uvádí, že EMFA by mohl znamenat „skutečný krok zpět pro svobodu tisku“.
Podle skupiny, která sdružuje více než 550 titulů francouzských deníků, týdeníků a časopisů, je „pokus o administrativní regulaci plurality v audiovizuálním sektoru krokem zpět ve srovnání se svobodou, které se dnes ve Francii těší psaný tisk“.
Na první pohled budou novináři chráněni před politickými nebo ekonomickými zásahy, v praxi by však EMFA mohl „podpořit cenzuru tisku ze strany platforem a ohrozit nezávislost novinářů“, tvrdí francouzský odborový svaz Alliance Presse.
„Má snad administrativní nařízení lepší předpoklady k posouzení potřebné míry plurality v naší zemi než společenství občanů a čtenářů? Způsob, jakým každá země respektuje a podporuje svobodu tisku a pluralitu, závisí na její historii, politické tradici a úrovni ochrany svobod,“ píše Alliance Presse.
Podle vydavatelů podepsaných pod výzvou dá Evropský zákon o svobodě médií uskupení GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon a Microsoft) pravomoc cenzurovat publikace prostřednictvím centralizovaného a univerzálního označování informací.
Označování médií v jádru Evropského zákona o svobodě sdělovacích prostředků
Předběžný text, na němž se dohodly Evropský parlament a Rada Evropské unie, zahrnuje uplatnění iniciativy Iniciativou pro důvěru v žurnalistiku (Journalism Trust Initiative, JTI) uvedené v článku 17 a v 33. bodě odůvodnění: „Poskytovatelé velmi rozsáhlých on-line platforem by měli poskytnout funkci, která umožní poskytovatelům mediálních služeb prohlásit, že splňují určité požadavky.“ Za tímto účelem se „poskytovatelé velmi rozsáhlých on-line platforem mohou opírat […] o strojově čitelný standard vyvinutý JTI nebo o jiné příslušné kodexy chování“.
Od roku 2018 Reportéři bez hranic (RSF) prostřednictvím Iniciativy pro důvěru v žurnalistiku vyvíjejí systém označování médií, certifikační nástroj založený na 130 ukazatelích spolehlivosti, který by určoval viditelnost médií ve vyhledávačích a na sociálních sítích, u inzerentů a také jejich způsobilost ke získání grantů nebo darů, uvádí se na internetových stránkách RSF.
Označení JTI bylo v roce 2022 zařazeno do Kodexu postupů Evropské komise v oblasti dezinformací. Je definováno jako „odkaz na podporu spolehlivých zdrojů informací a boj proti dezinformacím“. Tento text je jedním z kodexů chování doporučených v Zákoně o digitálních službách (DSA), novém předpisu upravujícím hlavní evropské digitální platformy, který je v platnosti od léta 2023.
DSA následně vedl k širšímu rozvoji Evropského aktu o svobodě sdělovacích prostředků, který by se měl vztahovat na všechna evropská média, jakmile budou zavedeny závazné právní předpisy pro tyto platformy.
Investigativní zpráva, kterou vypracoval starší redaktor deníku The Epoch Times Petr Šváb, objasňuje, že rozsáhlé používání mediálního nálepkování, jako je nálepkování praktikované americkou společností NewsGuard, vedlo k neobjektivnímu ideologicky zabarvenému zpravodajství v médiích. Průzkum odhalil, že americký start-up dává vysoké známky – tj. viditelnost na sociálních sítích a ve vyhledávačích, přístup k inzerentům atd. médiím, která stojí na straně levicové nebo progresivní mediálně-politické ideologie, zatímco konzervativním a nezávislým médiím dává nízké známky, i když dodržují vysoké novinářské standardy.
Mandát RSF a JTI je velmi podobný mandátu NewsGuard, což není překvapivé vzhledem k tomu, že RSF spolupracuje se společností NewsGuard od května 2023 na označování zpravodajských médií na Ukrajině.
Nakonec budou muset média prokázat svou „důvěryhodnost“, jak řekl Thibaut Bruttin, zástupce generálního ředitele RSF, pokud nechtějí být zbavena své viditelnosti a svobody projevu. Jak předpověděl Orwell, svoboda médií bude znamenat cenzuru.
Hlavní demokratický problém
Svobodě projevu, chráněné našimi zákony, hrozí, že bude smetena tímto evropským zákonem, který označuje média podle norem stanovených „analytiky“ JTI nebo NewsGuard, kteří k jejich aplikaci budou využívat algoritmickou sílu vyhledávačů a sociálních médií.
Svoboda tisku, která je považována za jeden ze základních principů demokratických zemí, je ohrožena, přestože je zakotvena v mnoha zákonech.
„Vždy, když se objevila demokracie, vyvíjela se s ní i média. Naopak nedemokratické společnosti se téměř systematicky vyznačují kontrolou a omezováním médií,“ říká francouzská historička Isabelle Veyrat-Massonová.
Pokud bude EMFA přijat, stane se cenzura médií pravidlem. Média se ocitnou v režimu cenzury a autocenzury a budou se muset podřídit ideologickému nálepkování a algoritmické moci největších světových platforem sociálních médií a vyhledávačů – z nichž žádný není evropský.