Ondřej Horecký

3. 4. 2024

Německo o Velikonocích uzavřelo 15 uhelných elektráren v souladu se svými cíli dosáhnout klimatické neutrality. Podle tamního ministra hospodářství Roberta Habecka už tyto elektrárny nejsou „ani nutné, ani ekonomické“.

Do roku 2030 se Německo hodlá zbavit všech svých uhelných elektráren, uvádí server Euraktiv. Ty dosud zůstávaly v provozu kvůli energetické krizi, aby zbrzdily stoupající ceny elektřiny. Elektrárny na uhlí pokryly zvýšenou poptávku v zimním období, kdy byl nedostatek levného plynu pro plynové elektrárny a solární elektrárny měly minimální produkci.

„Několik uhelných elektráren, které byly v posledních dvou letech stále na síti jako preventivní opatření, je proto nyní nadbytečných a mohou být odstaveny ze sítě navždy,“ řekl Habeck v pondělí Německé tiskové agentuře (DPA).

Ceny elektřiny a plynu výrazně klesly. V důsledku expanze obnovitelných zdrojů dle Habecka pochází již nyní většina elektřiny právě z nich. Patnáct uzavřených uhelných elektráren mělo výkon kolem 4,4 gigawattu. V energetickém mixu země činilo uhlí v loňském roce 26,1 %. V tomtéž roce se náš soused zbavil posledních jaderných elektráren.

Současné zdroje výroby elektřiny v Německu. (Energy Charts)

Energetická společnost RWE plánuje postavit ve svých areálech plynové elektrárny s výkonem 3 GW. Areály budou připravené také na pozdější použití vodíku, které muže nahradit ztracenou uhelnou výrobu, informoval server POWER.

Do roku 2030 plánuje společnost investovat až 11 miliard eur do větrníků na moři a na pevnině, solární energie, skladování, flexibilních zálohovacích kapacit a vodíku.

Záměr Německa spoléhat se při výrobě elektřiny především na nefosilní zdroje je předmětem kritiky některých odborníků, kteří varují, že solární a větrné elektrárny jsou zdroje přerušované, a tudíž nespolehlivé.

Německá odborná analýza i závěry deníku Handelsblatt už z roku 2019 upozorňují, že výhradní závislost na obnovitelných zdrojích energie by bez konvenčních stabilních zdrojů vedla ke zhroucení dodávek. Pokud v Německu nebude foukat vítr a nebude svítit slunce, nebudou tyto zdroje fungovat ani v sousedních zemích a nebude odkud elektřinu dovézt.

Elektřina není skladovatelná v masovém měřítku a současné technologie zálohování bateriemi jsou teprve v plenkách a nesmírně nákladné. Přečerpávací elektrány v Německu mají nedostatečnou kapacitu na to, aby dokázaly výpadky pokrýt v delším horizontu.

S odstavením jaderných elektráren v roce 2023 se stalo Německo dovozcem elektřiny v objemu 9 TWh, čímž se země vrátila do roku 2002. Přitom ještě v roce 2022 Německo vyvezlo 26,28 TWh elektrické energie. Pro letošek plánuje Berlín nakoupit ze zahraničí až 38 TWh elektřiny.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.