Kathrin Sumpf

6. 5. 2024

Letenku do Paříže na olympijské hry? Skvělé! Paříž čeká na hosty s otevřenou náručí, ale s jednou výhradou: na hrách lze platit pouze kartami Visa.

Suvenýry z Eiffelovy věže, lahodné sýry a bagety: pro olympijské hry platí jedno zásadní omezení. Pro bezhotovostní platby budou přijímány pouze karty Visa. Důvodem je exkluzivní partnerství MOV s americkou společností Visa pro bezhotovostní platby.

Držitelé jiných karet, například American Express a Mastercard, nemohou platit debetní kartou. Jejich karty jsou v olympijských areálech blokovány. Jinými slovy na všech místech a ve všech zařízeních, kde se konají soutěže – v oficiálních obchodech her, na autorizovaných prodejních místech nápojů, potravin a suvenýrů. Celkem téměř 5 000 míst.

Jen v Paříži se během her, které začínají 26. července, očekává 10 až 15 milionů diváků, z nichž asi 10 % přijede z jiných zemí. Očekávané náklady na hry se pohybují ve výši až 3 miliard eur, uvedl předseda Účetního dvora Pierre Moscovici. Odkud se peníze vezmou? Od návštěvníků: „Hry financují hry.“

Protože však přibližně polovina obyvatel Francie obvykle platí debetní kartou a hotovost má u sebe jen v malém množství, obávají se obchodníci nižších tržeb. Klasická debetní karta nemá přímé spojení s Visa a mnoha dalšími poskytovateli kreditních karet – a proto ji nelze použít na olympijských sportovištích.

Exkluzivní partnerství

Charlotte Hoggová, výkonná ředitelka společnosti Visa Europe, v rozhovoru pro L’Équipe potvrdila, že její společnost bude exkluzivním poskytovatelem všech platebních služeb pro olympijské a paralympijské hry 2024.

Americká společnost je jediným oficiálním partnerem Mezinárodního olympijského výboru pro bezhotovostní platby od roku 1986 a zůstane jím nejméně do roku 2032.

Nejedná se navíc o první hry, kde má společnost monopol na transakce s digitálními penězi.

Společnost byla partnerem již na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008, ve Vancouveru v roce 2010 a v Londýně v roce 2012. Výjimka byla udělena pro zimní hry v Pekingu v roce 2022, kde byly transakce v digitálních jüanech akceptovány.

Visa v chytrých telefonech

Visa připravuje tři nové možnosti, jak zvládnout očekávané platby. Za prvé společnost zřizuje 4 500 platebních terminálů v místech konání her. Ty mohou používat pouze držitelé karet Visa. K dispozici bude také dalších 60 bankomatů, z nichž bude možné vybírat hotovost – což je vzhledem k milionům návštěvníků vtip. Panují obavy, že se zde budou tvořit dlouhé fronty.

Jako druhé opatření budou na místě k dispozici příslušné karty. Výkonná ředitelka Charlotte Hoggová k tomu řekla: „Kartu Visa můžete získat zdarma na kterémkoli místě konání soutěže.“ Karty mají horní limit 150 eur a jsou zamýšleny jako budoucí „sběratelské předměty“. Ve Francii budou přijímány do konce roku 2024.

Za třetí Visa zpřístupní virtuální předplacenou kartu prostřednictvím aplikace v mobilních telefonech. Tu bude možné dobíjet libovolnou částkou. „Prostřednictvím aplikace, která byla představena pro tuto příležitost, jakmile kartu získáte, můžete s ní fyzicky platit telefonem nebo ji používat pro elektronické obchody, stejně jako jakoukoli jinou kartu,“ říká Hoggová.

Akce je legální

Exkluzivita společnosti Visa pro platby na olympijských hrách je legální, vysvětluje Jean-Paul Mazoyer, prezident skupiny Credit Card Economic Interest Group. Jedná se totiž o „soukromoprávní smlouvu mezi MOV a americkým provozovatelem“. Nicméně „vyvolává otázky ohledně suverenity plateb“, uvádí francouzský časopis Challenges.

Není známo, jak vysoké jsou náklady na Visa v případě zvýhodnění. Za standardní čtyřletý cyklus jako globální partner platí sponzoři, jako je Visa, obvykle 200 až 300 milionů amerických dolarů. Na oplátku mají mimo jiné právo používat olympijské kruhy a olympijský oheň ve svých marketingových aktivitách.

Společnost Visa je oficiálním partnerem pro platební metody na olympijských hrách od roku 1986 a je zakládajícím členem programu TOP Partnerships. Skupina rovněž podporuje tým 56 sportovců z 28 zemí a 27 sportů, včetně 10 paralympijských sportů.

Platební karty, platby v autě a jízdenky na veřejnou dopravu

Společnost spoléhá na to, že olympijské hry přilákají více zákazníků, a to i přesto, že v oběhu je již 4,3 miliardy bankovních karet Visa. Na konci roku 2022 jich měl konkurenční Mastercard 2,7 miliardy. V Německu vzrostl objem plateb Visa ve finančním roce 2023 o 25 %. Počet debetních karet se zvýšil o 33 % na přibližně 16 milionů. Zároveň byla Visa poprvé přijímána na více terminálech než tradiční bankovní karty.

Skupina chce v Německu generovat růst také v oblasti digitalizace veřejné správy – vydáváním platebních karet na bázi Visa Debit pro bezdomovce a žadatele o azyl společně se společností Publk GmbH.

Společnost podle svých slov v současné době spolupracuje se společností Mercedes-Benz na standardu pro platby ve vozidle. Ten umožní řidičům pohodlně platit přímo z jejich vozu. V místní veřejné dopravě chce Visa nahradit běžné jízdenky tím, že si při nastupování a vystupování strhne jízdné ze čtečky. Tento systém je již k dispozici ve veřejné dopravě v Nizozemsku.

Celosvětový trh s kreditními kartami si v podstatě rozdělily dvě společnosti, Visa a Mastercard. Visa má přibližně 30 000 zaměstnanců a je jednou z nejziskovějších společností na světě s tržní kapitalizací 523 miliard eur. Mastercard má se svou debetní kartou mimo jiné hodnotu 401 miliard eur.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.