Dvě družice špionážního programu německých ozbrojených sil měly na Zemi posílat průzkumné snímky. Již několik měsíců jim v tom brání závada.
Kosmický průzkumný systém za zhruba 816 milionů eur nadále působí problémy. Satelity špionážního programu německých ozbrojených sil SARah, které byly zhruba před půl rokem vypuštěny do vesmíru nosnou raketou z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny, již možná nebudou v budoucnu použitelné kvůli technické závadě.
Využívání bezpilotních letounů však představuje výzvu i pro Bundeswehr. Přesto ministr obrany Boris Pistorius hovořil o tom, že Bundeswehr bude „způsobilý pro válku“.
„Po úspěšném vypuštění posledních dvou družic SARah v prosinci stále dochází ke zpoždění při uvádění do provozu,“ potvrdil podle deníku Bild am Sonntag (BamS) mluvčí spolkového ministerstva obrany.
Výrobce OHB, evropská kosmická a technologická skupina se sídlem v Brémách, pracuje na řešení již několik měsíců – zatím bez úspěchu. V příštích týdnech bude společně s touto společností vypracován plán – pokud se nepodaří funkčnost satelitů obnovit, dodalo ministerstvo.
Od konce června měly špionážní družice vysílat na Zemi průzkumné snímky, které dokážou proniknout i přes maskování a další překážky. To se však nestalo. Příčinou poruchy mohla být závada na anténách. Ty se již nedají dále prodlužovat.
Unie hovoří o „katastrofě“
Florian Hahn, mluvčí pro obrannou politiku CDU/CSU, v listu BamS kritizuje: „Skutečnost, že oba satelity mají stejnou závadu, je pozoruhodná a zdá se, že je systematická. Tento proces je nejen finanční katastrofou, ale také katastrofou pro naši bezpečnost.“
Bundeswehr však musí za systém zaplatit pouze v případě, že funguje tak, jak bylo smluvně dohodnuto s výrobcem. Podle ministerstva zůstává průzkumná schopnost Bundeswehru neomezená – také díky předchozím satelitům, které lze stále používat a které sehrály roli mimo jiné při evakuaci z Kábulu. Z důvodů národní bezpečnosti nelze poskytnout žádné další podrobnosti, uvedlo.
Radarové snímky pro noční sledování
Německé ozbrojené síly rozšiřují svůj vojenský dohled z vesmíru. Dvě družice SARah vynesla do vesmíru americká letecká společnost SpaceX na konci roku 2023. Pozorují Zemi nejen pomocí kamery, ale také pomocí radaru, který umožňuje pořizovat snímky i v noci.
Na rozdíl od letadel a bezpilotních letounů mohou podle Bundeswehru satelity s optickými nebo radarovými senzory provádět průzkum kdykoli, aniž by porušovaly výsostná práva.
Byly by proto obzvláště vhodné pro shromažďování informací „bez eskalačních účinků“ pro včasné odhalování krizí, jejich předcházení a efektivní krizové řízení. Radarové družice mají oproti optickým družicím také tu výhodu, že mohou provádět průzkum bez ohledu na denní dobu a počasí.
Malé, ale nebezpečné: drony jako klíčová technologie
Drony hrají pro Bundeswehr roli klíčové technologie. Podle brigádního generála Wolfganga Jordana vývoj technologie dronů v příštích deseti až patnácti letech zásadně změní nasazení ozbrojených sil. To je výzva pro celý Bundeswehr. „Uvědomili jsme si vážnost situace v této oblasti špičkových technologií,“ řekl Jordan na květnové konferenci. Potenciálním protivníkům nesmí být dovoleno zvítězit.
Podle Bundeswehru se zejména ve válce na Ukrajině staly rozhodujícím faktorem malé a mikro drony. Ruské i ukrajinské ozbrojené síly je používají k ohrožování a útokům na nepřítele a jeho kritickou infrastrukturu.
„Drony se již dávno staly symbolem a klíčovou technologií pro válku budoucnosti,“ vysvětlil generál Carsten Breuer. Podle generálního inspektora Bundeswehru jsou bezpilotní systémy stále důležitější jak pro průzkum, tak pro útok. Jejich obsluha je nyní velmi jednoduchá.
To zároveň znamená, že je nutné připravit se na obranu proti útokům dronů: „Musíme být připraveni na extrémně široké spektrum hrozeb,“ říká Breuer.
Bundeswehr označuje technologický pokrok v této oblasti za „rychlý“. Je důležité dohnat náskok a najít pragmatická a prakticky použitelná řešení, jak hrozbě dronů čelit v co nejkratší době, pokračuje Breuer. „Nemůžeme si již dovolit být nezávazní – protože podle našich odhadů by Rusko bylo schopno zaútočit na NATO od roku 2029.“
Zpočátku budou zakoupeny malé komerční drony a vojáci na nich budou vycvičeni. Ve střednědobém horizontu mají být vypracovány koncepce ochrany majetku Bundeswehru a poté má být zahájeno používání a obrana proti „obávaným dronům kamikaze“.
Operační bojový dron v pohotovosti
V květnu se uskutečnila premiéra pro Bundeswehr. Německý průzkumný a pozorovací dron Heron TP střední hmotnosti – vážící téměř šest tun a měřící na délku 14 metrů – byl oficiálně předán německému letectvu a vzlétl ke svému prvnímu letu z letecké základny Jagel ve Šlesvicku-Holštýnsku. Dron je řízen dvěma piloty ze země. Jeho zvláštností je, že je to první dron Bundeswehru, který lze vyzbrojit.
Německé letectvo si pronajalo šest dronů od izraelské společnosti Israel Aerospace Industries (IAI). Němečtí piloti bezpilotních letounů jsou školeni na místě v Izraeli. Dron je jedním z až šesti systémů, na které Bundeswehr s izraelským výrobcem uzavřel smlouvu.
„V závislosti na konfiguraci může německý Heron TP zůstat ve vzduchu až 27 hodin,“ uvádí německé letectvo. „Při souběžném provozu dvou průzkumných dronů by tak mohl být operační prostor nepřetržitě monitorován po dobu několika dní.“
Takzvaný demonstrační let nad Německem je nyní naplánován na šest měsíců a bude probíhat beze zbraní. Ozbrojená mise není v současné době možná. Důvodem je skutečnost, že ministerstvo obrany musí nejprve předložit Bundestagu pravidla nasazení bojového dronu, jak uvedl deník Bild. Ta pak musí schválit výbor pro obranu a zahraniční věci.
Podle ministra obrany Borise Pistoria je návrh v současné době v „ministerské koordinaci“. Kdy o něm budou moci poslanci hlasovat, nelze předvídat.
–etg–