Od října mají začít platit nová pravidla pro oddlužení. Mají pomoci rodinám, které se ocitly v nesplatitelných exekucích, a motivovat je, aby nastoupily proces oddlužení. Podle průzkumu švýcarské banky UBS se stále zvětšuje rozdíl v držení majetku ve společnosti. 1 % nejbohatších Čechů drží podle banky bezmála 38 % celkové hodnoty majetku českých domácností.
„Samozřejmě, dluhy se mají platit,“ říká místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti). „Nicméně ti, kdo jsou uvízlí v dluhových pastech, jsou ve finále drazí pro nás všechny a je to třeba i faktor, který předpovídá školní neúspěch jejich dětí a podobně.“
„Navrhli jsme taková opatření, aby svým věřitelům splatili co nejvíce,“ uvedla Richterová v pořadu Otázky Václava Moravce ke změnám v insolvenčním zákonu.
Poslanec Patrik Nacher (ANO) míní, že dluhová otázka není „černobílá“.
„Každý dlužník neznamená, že je (v dluzích) nevinně, a že každý věřitel je ten zlý věřitel,“ uvedl Nacher. „Samozřejmě to platí i obráceně a každý věřitel není ten seriózní a každý dlužník si to nezavinil sám.“
Prostředí se zlepšuje
Od roku 2016, kdy se „kultivuje prostředí exekucí a insolvencí“, se podle Nachera počet osob s alespoň jednou insolvencí snížil z 840 tisíc na 629 tisíc.
Průměrný počet exekucí se v roce 2018 vyšplhal na 4,6 milionu a v letošním roce je hodnota exekucí o milion nižší, dodává Nacher s tím, že prostředí má „setrvačnost“ a jeho „kultivace trvá roky“.
Lidé s osmi a více exekucemi
Podle Nachera nejsou statisticky schopní splácet lidé, na kterých leží osm a více exekucí, a pro ně je třeba uvažovat o oddlužení. „Nic z toho nemá věřitel, nic z toho nemá stát,“ říká Nacher.
„Potřebujeme donutit, aby lidé, kteří mají více než osm exekucí, šli do insolvence,“ dodává Nacher, podle něhož je třeba zabezpečit, „abychom nepoškozovali ty poctivé věřitele“.
Nezabavitelná částka bude stejná pro exekuci i insolvenci
„Lidé potřebují motivaci k tomu, aby do oddlužení vstupovali,“ říká Richterová. „Proto jsme udělali takové zpřísnění, aby ti, kdo mají čtyři a více exekucí, měli vyšší srážky, aby je měli v exekuci stejné jako v insolvenci.“
Ten, kdo podle Richterové „váhal, protože jeho nezabavitelná částka byla vyšší, když zůstával v exekuci, nyní bude výrazně motivován jít do oddlužení“. Toto zpřísnění se podle ní dotkne stovek tisíc lidí.
Ze zmiňovaných 629 tisíc lidí, kteří jsou dnes v exekucích, má velká část z nich čtyři a více exekucí.
„V insolvencích dostávají část dluhu všichni věřitelé najednou,“ říká Richterová. „Proto je tak výhodné u těch, kteří nemohou splatit celý dluh, chtít, aby splatili během tří let co největší část toho dluhu.“
Podle Richterové je „obří problém“, že lidé s množstvím exekucí „zmizí v šedé ekonomice“, což znamená, že si vydělávají bokem, aby nemuseli peníze odvádět na umořování dluhů.