Krajinář maluje obří nástěnné malby zemními pigmenty, které se při dešti smývají a jsou vidět jen shora.
Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2022. Některé informace již nemusí být aktuální.
Představujeme vám umělce, jehož obrazy rozhodně neobstojí ve zkoušce času – ale to ho netrápí. Maluje nástěnné malby na obrovské přírodní skalní útvary pod širým nebem pomocí biologicky odbouratelné barvy, která se smývá s deštěm.
Seriózní umělci vědí, že nejde o umělecký objekt, který visí na zdi s drahými rámy, ale o samotný akt tvorby a sjednocení s přírodou (a v těchto dnech i o vystavování na Instagramu).
Pomíjivost těchto masivních nástěnných maleb podtrhuje tuto autenticitu účelu.
Jmenuje se David Popa. Používá průmyslové tlakové postřikovače, unikátní složení barev a další přírodní materiály – křídy a uhel – které nejsou trvalé. Ale nejdůležitější je pro něj najít kus přírodní, skalnaté krajiny, která je ve své podstatě krásná.
Na jeho kolosálních obrazech se částečné lidské tváře, ruce a další anatomické rysy vypařují do povrchu skály mezi puklinami a skalnatými balvany. Lidská postava a příroda se harmonicky prolínají. Popa pak pořizuje záběry z dronu shora, aby své kouzlo skutečně předvedl.
Devětadvacetiletý umělec narozený v Americe se naučil klasické kresbě a malbě už v raném věku od svého otce Alberta, který se s uměním seznámil díky sprejování graffiti v ulicích New Yorku. Ale byli to právě staří mistři a klasické ideály, které ho uchvátily. Výtvarná škola pak tento talent rozvíjela.
„Teprve když jsem v prvním ročníku vysoké školy popadl sprej a vydal se na místní legální graffiti zeď, objevil jsem kinetičtější a poutavější způsob tvorby,“ řekl David Popa deníku The Epoch Times.
„Začal jsem být posedlý hledáním dalšího místa, kde bych mohl vytvořit další nástěnnou malbu, a v létě posledního ročníku vysoké školy jsem se ocitl ve Finsku.“
Tam se seznámil se svou ženou a rozhodl se zůstat.
„Čtyři roky jsem pokračoval v tvorbě nástěnných maleb v městském kontextu, ale cítil jsem, že mi chybí kousek do skládačky, kterým byla láska k přírodě, přestože jsem vyrůstal v New Yorku,“ dodal.
S laskavým svolením Davida Popa
Popa začal experimentovat s uhlím, křídou a přírodními zemitými pigmenty, aby vytvořil díla, která se po vytvoření smyla.
První experimentální dílo na zemi vytvořil v roce 2016, ale skutečně se jako umělec prosadil v červenci 2019, kdy na ostrůvku v jižním Finsku namaloval bílý portrét své ženy a jeho dílo se objevilo v celostátních zprávách.
„Proces tvorby těchto terénních děl byl zpočátku jen touhou ‚hrát si‘, zjistit, co se stane, když spojím všechny své dětské lásky,“ řekl a dodal, že výsledky připomínají prehistorické jeskynní malby.
„Přírodní materiály, které používám, by byly velmi podobné, ne-li stejné, jako materiály, které umělci používali na prvních jeskynních malbách před 40 000 lety.“
Popa nyní vyhledává pro své nástěnné malby stále odlehlejší lokality – některé z nich je možné vidět pouze shora, a to pomocí dronů. Přijímá pomíjivé zážitky a nečekané události, jako je změna přílivu a odlivu, a dokonce i ptačí trus, který zvýrazňuje jeho díla.
„Mnoho mých sběratelů si tyto abstraktní tahy pochvalovalo,“ řekl. „Dovedete si představit, že byli překvapeni, když jsem jim řekl, že to jsou ptáci.“
Popa dodal: „Je to právě tento dynamický rozhovor s pomíjivým, přírodním světem, který mě opravdu vzrušuje a doufám, že láká diváka, aby se zamyslel nad podstatou naší krátké existence a vychutnal si její hluboká tajemství i každodenní zázraky.“
Zde jsou další pozemní díla Davida Popa:
S laskavým svolením Davida Popa
S laskavým svolením Davida Popa
–ete–
Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2022. Některé informace již nemusí být aktuální.