Pět tipů od instruktorky etikety Bethany Friskeové, jak si zachovat zdvořilost v každé situaci.
Jedna moje kamarádka se nedávno zmínila o někom, koho obdivovala, a poznamenala, že jeho klidný, neargumentující způsob konverzace byl pravděpodobně důvodem, proč ho lidé napříč ideologickým spektrem považovali za svého přítele. Být známý takovým laskavým chováním by mělo být životním cílem každého z nás – ale snáze se to říká, než se toho dosáhne. Instruktorka etikety Bethany Friskeová nabízí následujících pět tipů, které nám pomohou zdvořile proplouvat vodami konverzační nezdvořilostí a diskusí.
Vyhněte se hádkám
Nediskutujte s lidmi například na svatební hostině, říká paní Frisková. „To je nevhodné prostředí, protože to mění celou dynamiku stolování.“ Pokud jsou ostatní odhodláni být hádaví, hledejte způsoby, jak změnit téma, nebo najděte pozitivní oblasti, na kterých se můžete shodnout. „Jediný způsob, jak získat z hádky to nejlepší, je vyhnout se jí,“ říká a parafrázuje Dalea Carnegieho.
Otázky uvolňují pohled na věc
Kladení otázek nejenže pomáhá zkrotit vznětlivost, ale může také odvést pozornost od hrubých poznámek. „Než odpovíte na otázku, vraťte ji,“ říká Friskeová s tím, že dotaz na další informace často objasní zkřížené cesty, které mohou neúmyslně vést k urážkám. Dalším způsobem, jak můžeme odvést pozornost od urážlivých slov a odzbrojit je, je vrácení otázky „komickým způsobem a dát jim najevo, že to bylo příliš osobní“.
Převezměte zodpovědnost
Můžeme v rozhovoru zdůrazňovat své názory, vyjadřovat svá přesvědčení nebo vkládat nové informace, ale partner v rozhovoru nám bude spíše naslouchat, pokud mu je budeme předkládat s pokorným chováním. Friskeová navrhuje, abychom svá prohlášení předeslali větou „Mohl bych se mýlit….“. Tím druhé uklidníme – i když se nemýlíme – a dáme jim větší příležitost přijmout a zvážit váš postoj.
Vyjadřujte vděčnost
Když si uvědomíte, že se s partnerem budete muset dohodnout na tom, že se neshodnete, paní Friskeová doporučuje vyjádřit vděčnost, abyste rozhovor ukončili pozitivně. Fráze jako „Přinesl jsi spoustu skvělých informací“ nebo „Nikdy předtím jsem se na to takhle nedíval, díky, že jsi mě na to upozornil“ a „Opravdu jsi mi dal námět k přemýšlení“ jsou odzbrojující nástroje, které bychom měli mít v záloze.
Zahrajte si na tvůrce míru
Pokud pořádáte nějakou akci a jste svědky bouřlivé diskuse, je v pořádku zasáhnout? „Jako hostitelé můžete rozhodně zasáhnout,“ říká Friskeová. „Je to stoprocentně přijatelné a slušné.“ Doporučuje nabídnout rozptýlení nebo změnit diskusi a přesměrovat hovor od citlivého tématu, které způsobilo vzplanutí emocí. Totéž mohou udělat i hosté, ačkoli paní Friskeová doporučuje pečlivě situaci vyhodnotit, než do ní vstoupí.
Tento článek byl původně publikován v americkém časopise Essence.
–ete–