Profesor MUDr. Josef Veselka, CSc., expert v oblasti kardiologie, hovořil na konferenci s titulem „Zdravá populace aneb co by nemělo chybět ve volebních programech“, pořádané v Poslanecké sněmovně pod záštitou poslance Viktora Vojtka (STAN). Ve svém příspěvku navrhoval změny v přístupu českého školství a komentoval také oblast zdravotnictví.
Kardiolog, akademik, spisovatel a zakladatel nadačního fondu NEURON hned v úvodu upozornil, že bude říkat věci na rovinu tak, jak je v praxi vnímá.
Školství vychovává „šprty“, ne „šampiony“
Podle Veselky má český systém školství nesprávný přístup k výchově žáků, který by se měl změnit. „Vychováme lidi, kteří velmi dobře memorují, takzvané šprty, nevychováváme šampiony. Máme malé zaměření na kritické myšlení,“ řekl Veselka.
Studium medicíny může být podle Veselky „krátké (4 roky), intenzivní, vedené lépe ke znalosti diferenciálních diagnóz*, mnohem praktičtěji zaměřené a může být také písemně testované“, k čemuž uvádí jako příklad podobně zaměřený školský systém v USA.
Česká lékařská komora se mění v odborovou (lobbistickou) organizaci, namísto ve stavovskou.
— Profesor MUDr. Josef Veselka, CSc., expert v oblasti kardiologie
Upozornil na nešvar, že na všech fakultách máme anglickou větev, do které „přijímáme druhořadé lidi, kteří by se na svých mateřských fakultách nikdy nedostali na medicínu, ale protože si to tady zaplatí, tak pro ně máme mnohem menší nároky na přijetí a mnohem menší nároky na vystudování“.
Důvod proč to podle Veselky děláme je ten, že „za to platí a je to jediný vedlejší příjem, kromě státního příspěvku, které lékařské fakulty mají“.
Medicína založená na autoritách nebo na důkazech?
Profesor ilustroval kulturu zdravotnictví, ve které vyrůstal on a „většina lidí přítomných v sále“, na proslovu dvorního rady prof. dr. Sigeliuse ve filmu Bílá nemoc, natočeného na motivy románu významného českého spisovatele Karla Čapka. Podle Veselky jde o kulturu „eminence-based medicine“, tedy medicíny založené na autoritě nebo významné osobnosti (eminenci).
Toto prohlášení dává do kontrastu s termínem „evidence-based medicine“, tedy medicíny založené na důkazech. Podle Veselky, který 20 let vedl kardiocentrum ve Fakultní nemocnici Motol, se nacházíme v době umělé inteligence, která může čerpat ze všech historicky shromážděných znalostí a studií, a pomocí ní snadněji dosahovat medicíny založené na důkazech namísto praktikování medicíny založené na autoritách.
Nedostatek pracovníků, nebo špatné rozmístění?
Podle kardiologa není ve zdravotnictví nedostatek pracovníků, ale nejsou po republice rozmístěni takovým způsobem, aby pokrývali potřeby společnosti. Na jednom místě se jich podle Veselky koncentruje příliš velké množství, zatímco na jiných žádný není. A to by se mělo a dalo podle něj řešit různými přístupy.
Finanční zainteresovanost pacientů
Profesor míní, že zdravotnictví by nemělo být provozováno jako „socialistická samoobsluha“, a měla by se zvýšit „finanční zainteresovanost pacientů“, kteří nedbají na své zdraví. V této souvislosti citoval z knihy profesora Thomayera (z roku 1921): „Jest nemalý počet osob, které běhají z jedné bezplatné ordinace do druhé. Všude se dají vyšetřit, dají si klidně udělit radu, doručiti recept a odejdou. Rady neposlouchají, receptu do lékárny nenesou, ale v nejbližších dnech vyhledají ordinaci jinou, aby proceduru stejným způsobem opětovaly.“
Veselka v této souvislosti prohlásil, že nás toto chování „provází sto let a nikdo to, zřejmě z nějakých populistických důvodů, nezměnil“.
Nejlepší je se do nemocnice nedostat
„Nejlepší je se do nemocnice nedostat. To znamená prevence. Na všechny typy nemocí, které máme v České republice a celosvětově a jsou to nemoci takzvaně nepřenosné, platí stále stejná prevence,“ říká kardiolog.
„Kouření, pohyb, strava, alkohol,“ dodává, čímž naznačuje, že pro upevňování zdraví je třeba přestat kouřit, věnovat čas pohybu, dbát na vyváženou stravu a nepít alkohol.
„Donutit“ populaci, aby se pohnula ke zdravému způsobu života, musíme podle Veselky zavedením „malusů a bonusů“, zřejmě v rámci zdravotního pojištění. Kardiolog nenaznačil jakým způsobem by se dalo v praxi realizovat a kontrolovat odměňování a penalizování za špatný životní styl, vedoucí k nutnosti zdravotní péče.
ČLK se mění v odborovou organizaci
„Jsem dlouholetým členem České lékařské komory (ČLK), členem její vědecké rady a nemohu říci nic jiného, a hrozně mě to mrzí, mění se v odborovou organizaci, místo ve stavovskou organizaci,“ říká profesor Veselka. „Odborné společnosti jsou lobbistickými spolky.“
Ve chvíli, kdy se stanou členy výboru odborné společnosti, tak jsou většinou nesnesitelnými lobbisty.
— Profesor MUDr. Josef Veselka, CSc., expert v oblasti kardiologie
„Když se bavíte mezi čtyřma očima s každým z vedení odborné společnosti, tak jsou to vlastně vzdělaní, chytří a příjemní lidé,“ říká kardiolog. „Ve chvíli, kdy se stanou členy výboru odborné společnosti, tak jsou většinou nesnesitelnými lobbisty. Tak to je.“
„Řekl bych, že ta nejhorší část českého zdravotnictví jsou ta vedení odborných společností,“ dodává Veselka.
Poznámky: * Diferenciální diagnostika je proces v lékařském diagnostickém rozhodování, při kterém lékař či skupina lékařů stanoví na základě všech dostupných informací pravděpodobné diagnózy a z nich se následně vybírá ta nejpravděpodobnější.