Juraj Skovajsa

15. 11. 2024

Včera publikovaná zpráva Eurostatu ukazuje, že září bylo pro průmyslovou výrobu v EU nejhorším měsícem od roku 2021. Navíc za poslední rok a půl vykazuje průmysl klesající trend.

Kalendářně a sezonně očištěné výrobní indexy pro průmysl jako celek ukazují, že letošní září dosáhl průmysl zemí EU jen 97,5 % výkonu ve srovnání s rokem 2021. U eurozóny pak jen 95,9 %. To je nejméně za onu dobu měření.

Hodnoty zachycující výkon průmyslu od roku 2021 pak ukazují, že od jara 2023 dochází v EU, potažmo v eurozóně ke klesajícímu trendu.

Sezonně očištěný průmyslový index, kde rok 2021 = 100. (modrá = EU, oranžová = eurozóna)

Hlavními objemovými „tahouny dolů“ jsou Německo a Itálie.

Data zároveň ukazují, že meziměsíčně došlo v EU ke dvouprocentnímu propadu průmyslové výroby (tj. ve srovnání se srpnem, který naopak zaznamenal meziměsíční růst 1,2 % ve srovnání s červencem). V Česku došlo meziměsíčně o minus 1,1 %.

Meziroční srovnání, tj. srovnání září 2024 a září 2023, vykazuje hodnotu -2,4 %. Zde např. zaznamenala propad o 4 % Itálie, 4,5 % Německo či 5,3 % Maďarsko. Česko naopak mírný plus 0,9 %, a největší pak Belgie s 6 % a Dánsko se 7,8 %.

Meziroční změna průmyslové výroby za září.

Za povšimnutí stojí i meziroční srovnání za posledního půl roku, kdy každý měsíc zaznamenávají výrazné propady již jmenované Německo (minus 2,8 až minus 7,5 %), Itálie (minus 2,6 až minus 4 %), Maďarsko (minus 2,3 až minus 6,5 %), Rakousko (minus 1,6 až minus 5,8 %) a Estonsko (minus 1,6 až minus 6 %).

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.