Milan Kajínek

27. 11. 2024

Přístup rodičů rozhoduje nejvíce, zda jejich děti budou pít alkohol.

Požívání alkoholu poškozuje vývoj dětí, ale i náctiletých a může ovlivňovat vývoj mozku až do věku 25 let.

Je obecně známo, že prodej a konzumace alkoholu jsou povoleny až od 18 let. Méně se však hovoří o tom, proč byla tato věková hranice stanovena. Podle vědců je to zejména kvůli negativnímu vlivu etanolu na vývoj mozku a orgánů dítěte. Průzkumy a praktické zkušenosti ukazují, že největší vliv na děti má rodina, avšak v otázkách pití alkoholu se zdá, že výchova neodpovídá závažnosti následků.

Školy podle průzkumů uvádějí, že nejúčinnější preventivní apel ohledně zákazu a škodlivosti alkoholu má vycházet od rodiny, ale zároveň je patrné, že podle Národního zdravotnického informačního portálu děti první zkušenosti s alkoholem získávají většinou právě v rodinách.

„Pití alkoholu dětmi a mladistvými není zatím naší společností akceptován s vážností, kterou si zasluhuje,“ uváděl již před několika lety doc. MUDr. Michal Hladík, Ph.D., z oddělení pediatrické péče ostravské nemocnice. To, že rodiče neberou tuto problematiku vážně, ukazují i výsledky ankety platformy Pijte s rozumem, při níž až 83 % rodičů dětí ve věku od 15 let přiznává, že jejich dítě pije či pilo alkohol.

Dospívání mozku je dovršeno až ve 25. roce věku člověka a alkohol dospívající mozek poškozuje podstatně více než mozek dospělého.

Nabízení alkoholu dětem je podle výzkumu dvojice český psychologů chybou. U dětí, kterým rodiče v jejich jedenácti letech nabízeli alkohol, byla vyšší pravděpodobnost užívání alkoholu, když jim bylo patnáct, a tím pádem větší míra užívání alkoholu i v dalších letech.

Alkohol je v Česku legální drogou (chemicky etanol), který vzniká ze sacharidů procesem kvašení, a to buďto z ovoce, nebo z polysacharidů obsažených například v bramborách nebo v obilí. Je to jednoduchá chemická látka, která snadno proniká k různým orgánům včetně mozku.

Rentgenový snímek zblízka s konceptem mozku a lebky. (digitalstormcinema / Envato)

Proč byla stanovena věková hranice 18 let?

Níže uvádíme několik informací z práce publikované doc. MUDr. Michalem Hladíkem, Ph.D., z oddělení pediatrické péče ostravské nemocnice.

Výzkumy ukazují, že tělesný vývoj a vývoj mozku probíhá u dětí a náctiletých, a pokračuje až do věku 25 let. Pití alkoholu může u dětí poškodit růst a vývoj těla.

Vstřebávání etanolu do těla může vést k dlouhodobým změnám mozku, poškození jater, ztrátě chuti k jídlu, žaludečním problémům, poškození srdce a mozku nebo ztrátě paměti při dlouhodobé konzumaci.

I když člověk pije nadměrné množství alkoholu jen jednou za čas, způsobuje tím extrémní poškození organismu.

Nesouhlas rodičů s pitím alkoholu mladistvými je hlavním důvodem, proč se děti rozhodnou nepít.

Alkohol, podobně jako i jiné drogy, je pro děti a mladistvé nebezpečný nejen v akutním stadiu, tedy při intoxikaci. Závažnější rizika vyplývají z dlouhodobých následků.

Při občasném požití alkoholu se u dětí zvyšuje nebezpečí onemocnění jater, protože játra dětí nejsou schopna odbourávat alkohol v takové míře jako u dospělých. Podobně nebezpečný je alkohol i pro nervový systém.

Během dospívání dochází k tělesným i duševním změnám a také k vytváření nových sítí mozkových buněk. Alkohol poškozuje paměť a schopnost učení. Při jeho konzumaci dochází k horším studijním a pracovním výsledkům. Poškození může přetrvávat i v případě následného snížení příjmu alkoholu a drog.

Chemická struktura etanolu. (Lukáš Mižoch / Volné dílo)

Poškozování mozku dospívajících

U 17letých dospívajících, kteří pili alkohol a měli problémy s učením, zjistilo vyšetření nukleární magnetickou rezonancí menší hippocampus, tedy tu část mozku, která je důležitá právě pro učení a paměť.

Zhoršená paměť a schopnost učení není v dospívání jediným negativním důsledkem pití alkoholu.

Alkohol (podobně jako tabák nebo marihuana) se někdy nazývá „startovací droga“. Část dětí z nich přechází k rizikovějším návykovým látkám. Podle údajů z USA je riziko užívání drog tím vyšší, čím dříve začaly děti pít a kouřit.

Dospívání mozku je dovršeno až ve 25. roce věku člověka a alkohol dospívající mozek poškozuje podstatně více než mozek dospělého.

Na portálu Asenior.cz cituje autorka Dana Vondrášková několik vědeckých prací, které docházejí k závěru, že dospívání mozku je dovršeno až ve 25. roce věku člověka a alkohol dospívající mozek poškozuje podstatně více než mozek dospělého.

Jedná se o škody, které se týkají struktury mozku i jeho fungování, což může dále ovlivňovat studijní výsledky dětí a v průběhu dospívání zapříčinit rychlejší rozvoj závislosti na alkoholu.

„Ze zdravotního hlediska by bylo vhodné zvýšit věkovou hranici pro pití alkoholu na 21 let, jako je tomu v USA. Pro zajímavost dodáváme, že ke zvýšení věkového limitu z 18 na 20 let došlo i v Litvě,“ uvádějí autoři K. Nešpor a L. Csémy.

Rodič svým postojem může ovlivnit, zda bude dítě pít alkohol, nebo ne. (astrakanimages / Envato)

Rodiče mají rozhodující vliv

Podle portálu Mojezdravi.cz je nesouhlas rodičů s pitím alkoholu mladistvými „hlavním důvodem, proč se děti rozhodnou nepít“.

„Takže nenechte se mýlit, rodič svým postojem může ovlivnit, zda bude dítě pít alkohol, nebo ne. Studie za studií ukazují, že i během dospívání mají rodiče obrovský vliv na chování svých dětí,“ uvádí portál.

Každý rodič, který podá svému dítěti byť nízkoalkoholický nápoj, tím v podstatě překračuje zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

I když během dospívání mají na dítě vliv zejména kamarádi a rodiče se cítí odstrčeni, děti své rodiče poslouchají – když s nimi o alkoholu mluví. „Téma alkohol rozhodně zařaďte do společné konverzace,“ radí portál.

Rodiče by si kromě zdraví vlastních dětí měli více uvědomovat, že podávání alkoholu nezletilým je podle zákona nelegální, a to i v případě, že se tak děje v rámci rodiny a doma. Každý rodič, který podá svému dítěti byť nízkoalkoholický nápoj, tím v podstatě překračuje zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který uvádí (Hlava III, § 11, odstavec 5), že se „zakazuje … prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě mladší 18 let“.

Dítě už od nízkého věku vnímá, zda alkohol rodiče pijí, v jakém množství a při jakých příležitostech, ale i jak se chovají pod jeho vlivem. Kdy dítěti dají rodiče poprvé ochutnat doušek piva, srk vína či šampaňského?

Ochutnávky se mohou odehrávat jako nevinná nebo zábavná hra, která ale přináší i svá úskalí. Dítě si na chuť alkoholu zvyká, později si může dát s rodiči nízkoalkoholický nápoj a přechod k běžnému pití alkoholu je už v dospívání jednoduchý.

Související články

Přečtěte si také

Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu
Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu

Světové události dne 12. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně
Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně

Tvůrci dokumentárního filmu, který upozorňuje na nucené odebírání orgánů čínským komunistickým režimem, doufají, že by při udílení Oscarů příští rok mohli získat cennou příležitost upozornit širší publikum na toto téma.

Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku
Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku

Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s časopisem Time, který jej dnes jmenoval osobností roku, kritizoval ukrajinské nasazení amerických raket k úderům v ruském vnitrozemí.

V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci
V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci

Jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu, konstatuje astronom.

Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa
Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa

Vánoce se slaví ve více než 160 zemích světa. Objevte s námi ty nejzajímavější tradice některých z nich.

Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu
Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil demokratický ostrovní stát Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do mezinárodních organizací, jako jsou OSN, WHO, Interpol a dalších.

Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí
Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí

Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl dvě procenta hrubého domácího produktu.

USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí
USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí

Některé prý mají velikost SUV, létají ve skupinách a zatím jsou neškodné. Pentagon popřel, že by pocházely z íránské lodi. FBI ani místní úřady netuší, o co se jedná.

Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu
Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu

Evropská komise navzdory sílícím politickým tlakům neuvažuje o změně pravidel u snižování automobilových emisí.