Ondřej Horecký

4. 12. 2024

Marmeláda, nebo džem? Džem, nebo marmeláda? Kdysi to bývala synonyma, pak jsme vstoupili do Evropské unie a vše se rázem změnilo. Pojem „marmeláda“ už byl vyhrazen pouze pro výrobky z citrusových plodů, tak jak je to v anglosaské kultuře.

Teď se budeme moci opět vrátit zpět a říkat marmeládě džem a džemu marmeláda, zkrátka podle libosti. A nejenom my, ale hlavně výrobci, kteří jsou dosud zavázáni označovat tyto produkty podle starého předpisu. Změnu zajistí nová vyhláška o požadavcích na konzervované ovoce, kterou připravilo v rámci rozvolňování pravidel ministerstvo zemědělství.

Úřad reaguje na letošní schválení tzv. „snídaňové směrnice“, která povoluje členským státům, aby si úpravu těchto pojmů stanovily samy. Směrnice sama uvádí, že v řadě států spotřebitelé stejně používají oba dva pojmy jako synonyma. Některé státy jako Rakousko nebo Řecko kvůli tomu měly dokonce vyjednánu výjimku.

V rámci zapracování evropské snídaňové směrnice se změní i další české předpisy, informoval dnes zemědělský rezort v tiskové zprávě. Změní se i pravidla pro označování medu. Spotřebitel se u směsných medů dozví, odkud jednotlivé medy vlastně pocházejí.

„Vyhláška stanovuje, že na balení musí být uvedené všechny země původu, a to v sestupném pořadí a s procentním podílem, který ve směsi představují,“ uvedl k medu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Další změnou je, že u sirupu se nově nebudou muset pro výrobu používat pouze cukry, ale i jiná přírodní sladidla. Vejce se budou moci skladovat při teplotách 5 °C až 24 °C místo dosavadní horní hranice 18 °C. Ve vyhlášce o masných výrobcích se stanoví nové konkrétní charakteristiky pro výrobu jitrnic, zavináčů a dalších potravin.

„Nové vyhlášky by díky přesnějšímu označování výrobků měly pomoci spotřebitelům, aby se snáze orientovali ve velkém množství výrobků, které jsou na trhu. Zároveň ale úpravami neklademe na provozovatele potravinářských podniků žádné velké nároky,“ řekl Výborný.

Všechny navržené předpisy jsou nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Jakmile je projedná i Legislativní rada vlády, budou odeslány k notifikaci Evropské komisi. Ministerstvo zemědělství předpokládá, že budou platit od 1. července 2025.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.