Letošní růst výstavby solární kapacity v Evropské unii se citelně zpomalil. Zatímco v minulých letech rostla kapacita instalovaných fotovoltaických zařízení o desítky procent, letos jsou to pouhé 4 %. Ve srovnání s rokem 2023 jde o propad o 92 %. Pořád jde ale o růst a v celkovém ročním úhrnu jde o rekordně velkou výstavbu.
Letos přibylo v EU 65,5 GW solárních kapacit, čímž se překonal rekord z loňského roku. Podle evropské oborové asociace však ani to nestačí, aby se splnily cíle EU do roku 2030.
Organizace SolarPower Europe, která reprezentuje evropský solární průmysl, dnes vydala tiskovou zprávu, v níž zhodnotila letošní vývoj. Podle ní si výsledky zaslouží pomyslnou žlutou kartu.
„Evropští zákonodárci a provozovatelé sítí mohou považovat letošní zprávu za žlutou kartu. Zpomalení rozmísťování solární energie znamená zpomalení cílů kontinentu v oblasti energetické bezpečnosti, konkurenceschopnosti a klimatu,“ uvedla v prohlášení Walburga Hemetsbergerová, generální ředitelka organizace SolarPower Europe, a dodala: „Musíme zvážit nápravná opatření hned, než bude příliš pozdě.“
Podle výpočtů asociace, aby Evropa dosáhla svých klimatických cílů pro rok 2030, „potřebuje instalovat přibližně 70 GW ročně“ solárních zdrojů. Celková solární flotila EU nyní činí 338 GW, což je čtyřnásobek oproti 82 GW před deseti lety.
Asociace na základě dat snížila předpověď pro další růst solárního sektoru. Nejpravděpodobnější „střední“ scénář předpovídá celkovou solární kapacitu 816 GW do roku 2030, „což je o 8 % méně než náš odhad 890 GW před pouhými šesti měsíci“, píše se ve zprávě. „Nízký“ scénář pro rok 2030 dokonce poprvé varuje, že Evropa svůj cíl REPowerEU ve výši 750 GW nesplní a dosáhne kapacity pouze 650 GW.
Poptávka po střešních instalacích klesá
Data ukazují, že poptávka po rezidenčních střešních solárních panelech v roce 2024 klesla. Letos bylo nainstalováno 12,8 GW, o téměř 5 GW méně než v předchozím roce.
Podle asociace je to způsobeno poklesem cen elektřiny. Po období energetické krize se ceny energií uklidnily a Evropané už nemají takovou ekonomickou motivaci si soláry na střechu umisťovat ve snaze ušetřit.
SolarPower Europe předpovídá, že střešní instalace budou v následujících třech letech vesměs stagnovat, zatímco velké průmyslové instalace budou stabilně narůstat.
Příčiny: pomalá elektrifikace, malá flexibilita, diskriminace od provozovatelů
Příčinou výrazného zpomalení tempa růstu je podle asociace ještě několik. Stále malá elektrifikace členských zemí EU je jednou z nich. „Většina energetického systému je závislá na fosilních palivech a spalování,“ poznamenává zpráva.
Druhou je nízká flexibilita systému, to jest přizpůsobování sítě poptávce a nabídce. Zapojení obnovitelných zdrojů, které jsou svou podstatou nárazové, si vyžaduje nákladnou modernizaci národních rozvodných soustav tak, aby zvládaly přetížení z vícero decentralizovaných zdrojů. U solární energie je typicky problém vysoká výroba v létě kolem poledne, kdy je naopak spotřeba nízká. Je-li podíl obnovitelných zdrojů vysoký, zvyšuje se i riziko nestability a přetížení.
„V různých zemích po celé Evropě stále častěji vidíme, že sítě nezvládají nápor,“ uvedla Hemetsbergerová pro agenturu Reuters.
Výsledkem je, že operátoři mohou některé solární zdroje v inkriminovaných časech odstavit anebo otálejí s napojeních těchto zdrojů do své sítě. Podle SolarPower Europe, aby se zabránilo takovému plýtvání energie, je třeba zásadně navýšit kapacitu evropských bateriových úložišť, a to šestnáctinásobně do roku 2030. Ze současných 48 GWh by solární průmysl potřeboval dle organizace narůst za pět let na 780 GWh bateriových úložišť.