8. 1. 2025

Lidé používají rukopis ke komunikaci již více než 5 000 let. Zdá se však, že s generací Z se schopnost psát rukou poprvé vytrácí. Emoji a krátké bloky textu ustupují plným větám a odstavcům. Dokonce i na univerzitách. Zdá se ale, že i schopnost psát na klávesnici pomalu vymírá.

Generace Z, narozená v letech 1995–2010, je první generací, která vyrostla zcela v digitálním věku. Jejich každodenními společníky jsou chytré telefony, tablety a sociální média. V současné době je jim mezi 14 a 30 lety a jsou do jisté míry neustále online, jen na mobilních telefonech tráví tři až čtyři hodiny denně. Čas tráví také na počítači nebo tabletu, kde hrají online hry nebo streamují.

Generace Z je v digitálním světě jako doma, nové technologie používá intuitivně a takzvaní digitální domorodci vždy najdou způsob, jak je využít. Tato digitální obeznámenost má však i své stinné stránky. Ostatní dovednosti zaostávají. Například schopnost psát rukou – a dokonce i psát na klasické klávesnici – u mnoha mladých lidí této generace klesá.

5 000 let vymazaných během jedné generace?

Přibližně 5 000 let používalo lidstvo rukopis jako klíčový komunikační prostředek. V generaci Z se však zdá, že tyto dovednosti zastarávají. Stále více mladých lidí má potíže psát delší texty rukou a často se omezují na krátké poznámky nebo jednotlivé věty. Tomuto vývoji napomáhá dominance digitálních zařízení v každodenním životě, která stále více nahrazují psaní rukou.

„Špatný rukopis“ však není to nejhorší, stejně jako rychlá únava při psaní na papír, ke které může dojít v důsledku digitalizace. Kromě stále více zakrnělého rukopisu chybí vysokoškolským studentům dokonce i znalost základních pravidel psaní, cituje Türkiye Today profesorku Nedret Kiliceriovou.

Psaní jako umírající dovednost

„Písmo žáků směřuje buď dolů, nebo nahoru a jejich písmo je často nečitelné. Dříve byli žáci více zvyklí pracovat s tužkou a papírem, ale dnes se již od útlého věku setkávají s obrazovkami a klávesnicemi. Jejich rukopis tím trpí, zejména na středních a vysokých školách,“ řekla Kliceriová. Navíc se vytratila schopnost psát dlouhé strukturované věty.

Studenti se vyhýbají dlouhým větám a „často nedokážou napsat správné odstavce. Domnívají se, že spojením samostatných vět dohromady vznikne odstavec“, vysvětlila Kiliceriová. Přispívá k tomu používání hodnocení na základě testů a neustálá interakce se sociálními médii. Sociální média mají něco jako vlastní jazyk; vše se zkracuje a vyjadřuje pomocí emotikonů. Myšlenky se dnes shrnují do textových bloků o délce méně než deset slov.

Je i psaní na klávesnici ztracená dovednost?

Ale to není všechno. U generace Z atrofuje nejen ruční psaní textů, ale stále více se ztrácí i kompetence při psaní na běžných klávesnicích. Ne nadarmo se generaci Z říká také Gen Swipe – to odkazuje na intuitivní používání dotykových displejů, zejména swipování na smartphonech a tabletech.

Desetiprstový systém, který byl původně zaveden na psacích strojích, již dávno neplatí: v USA klesl podíl absolventů středních škol, kteří absolvovali kurz psaní na klávesnici, ze 44 % v roce 2000 na 2,5 % v roce 2019, cituje deník Wall Street Journal údaje amerického ministerstva školství a upozorňuje, že:

Technicky zdatná generace Z zvládne na počítači všechno – kromě psaní bez pohledu na klávesy. Někteří žáci jsou nyní zdatnější v psaní na iPadech nebo chytrých telefonech než na klasických klávesnicích.

Je však psaní na klávesnici v době automatických oprav a textů generovaných umělou inteligencí prostřednictvím ChatGPT a podobných aplikací ještě vůbec potřeba? Zatímco nejprve se ztrácí rychlost a poté i dovednost psaní jako taková, závislost na takzvaných inteligentních zařízeních pravděpodobně ovlivňuje dovednost psaní mladých lidí jako celek. A s klesajícími dovednostmi psaní klesají i komunikační dovednosti.

Jak bude vypadat příští generace?

Generace narozená v roce 2025 se nazývá Beta. Následují takzvané Alfy. Generace Alfa se jako první narodila plně v digitálním věku. Generace Beta, která nyní přichází, bude pravděpodobně generací, která plně integrovala technologie, a proto se musí více než předchozí generace potýkat s problémy lidské a sociální rovnováhy.

Možná je to ještě daleko, ale doba pozornosti se pravděpodobně ještě zkrátí. Na jejich schopnost učit se bude mít vliv i to, že znalosti jsou ve virtuálním prostoru kdykoli dostupné a jejich platnost ještě rychleji vyprší. Nejen dovednosti, jako je manuální práce, ale i psaní, zejména rukopis, by se pro budoucí generace mohly brzy stát vyhaslými relikty dob dávno minulých.

Na virtuálním náhrobku někde v digitálním prostoru bude pravděpodobně hned vedle nového přírůstku „R.I.P. pravopis“ nebo „R.I.P. plnicí pero“ napsáno „R.I.P. počítačová klávesnice“.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska The Epoch Times.

etg

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.