Milan Kajínek

24. 2. 2025

Minulý týden cvičili členové aktivní zálohy pod vedením 25. protiletadlového raketového pluku. Ve skupině záložáků jsou lidé z různých zaměstnání. Mezi nimi například jihočeský lékař nebo studentka práv. Cvičili se ve zdravotnické přípravě, boji zblízka a stříleli z ručních zbraní.

Lékař Jan Kovář v rozhovoru pro armádní web prozradil, že nemohl absolvovat základní vojenskou službu, protože studoval medicínu. „Uvědomil jsem si, že vlastně nevím, co bych dělal, kdyby nastala krizová situace,“ vysvětluje Kovář svoji motivaci vstoupit do aktivní zálohy, kam dojíždí z Volyně.

Při nácviku ošetřování raněných v polních podmínkách zastával funkci zdravotníka jednotky, jehož úkolem bylo poskytnout první pomoc raněnému.

„Ačkoliv mohu čerpat ze svých zkušeností, musím se po psychologické stránce přepnout do jiné záchranářské role,“ hodnotí praktický lékař první pomoc v boji, která se v mnohém liší od péče o pacienta v ordinaci nebo při zásahu zdravotnické záchranné služby.

Ve strakonické jednotce aktivní zálohy slouží i ženy. (kapitánka Jana Samcová / Armáda ČR)

Aneta Kalivodová do aktivní zálohy vstoupila ještě jako studentka právnické fakulty a po úspěšném ukončení studia chce ve službě pokračovat.

„Čeká mě práce v advokátní kanceláři, ale jsem domluvená se zaměstnavatelem, že mě bude na cvičení uvolňovat. Služba v aktivní záloze mě baví a považuji ji za přínos,“ říká Aneta Kalivodová, která na cvičení dorazila z Prahy.

„Zdravotnické přípravě se věnujeme pravidelně a přestože většinu postupů známe, je dobré si je připomínat,“ sdělila záložačka. „Možná nám občas trochu trvá, než se v jednotce sehrajeme, ale jinak si myslím, že děláme pokroky.“

Vojáci v aktivní záloze procvičovali také sebeobranné techniky proti ozbrojenému protivníkovi. (kapitánka Jana Samcová / Armáda ČR)

Dobrovolná forma zapojení se do armády má podporu premiéra Petra Fialy i prezidenta Petra Pavla, kteří se nedávno k problematice vyjadřovali. Aktivní zálohy mají mít dle plánu Armády ČR na 10 000 členů. Projekt záložáků podporují i některé české univerzity a vysoké školy, které svým studentům dávají za účast v aktivních zálohách kredity.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Zimní počasí vydrží do víkendu, poté se výrazně oteplí až na 12 stupňů Celsia

Zimní počasí vydrží v Česku do nadcházejícího víkendu. Poté se ale výrazně oteplí, v neděli může být až 12 stupňů Celsia.

„Bezpečnost není slogan.“ Ministr vnitra Lubomír Metnar představil priority svého resortu

Metnar dnes představil, jaké konkrétní kroky plánuje na Ministerstvu vnitra podnikat. Prioritou má být vnitřní bezpečnost republiky. Toho chce dosáhnout díky...

Evropský protikorupční úřad vyšetřuje ČEPS kvůli možným podvodům

Evropský úřad pro boj proti podvodům vyšetřuje podezření ze zneužití evropských peněz ve státní firmě ČEPS. Dle českého europoslance jde o podezření z předražených projektů a korupce.

Schillerová představila chystanou EET 2.0: Mobilní aplikace, méně dat a úlevy pro gastronomii

Ministryně financí dnes představila nový zákon o obnovení elektronické evidence tržeb. Součástí novely je i snížení daní na nealkoholické nápoje v gastronomii či osvobození zaměstnaneckých benefitů a spropitného od daně.

Nejšílenější zákony v české historii – některé platily ještě před 100 lety 

Od osvícenských reforem Josefa II. po protekcionistické zabavování luštěnin – české země mají bohatou historii právních kuriozit.

Expert na radikální levici: Ubití studenta ve Francii je výsledkem dehumanizace

Rozhovor s francouzským expertem přináší pohled na smrt studenta po politické akci a klade otázku, zda se násilí stává běžnou součástí ideologického boje.

Na ostrovy u Skotska vyplavilo moře plasty z 60. let minulého století

Moře vyplavilo na pláž jednoho z ostrovů britského souostroví Orkneje plastové lahve a další odpadky, které pocházejí z Kanady a byly vyrobeny v 60. a 70. letech minulého století.

Hledači kovů objevili v polském lese 2 000 let starý římský meč – komu patřil?

Hledači kovů objevili v polském lese 2 000 let starý římský meč. Odborníci zkoumají jeho původ i rituální význam. 

Kdy pít zázvor: ráno prospívá, večer může rušit

Kdy je zázvor pro tělo přínosem a kdy může spíše rušit? Odpověď souvisí s načasováním i biologickými rytmy.