Milan Kajínek

2. 12. 2019

Jednoho slunečného rána v New Yorku začaly převážet trajekty přes řeku Hudson tisíce lidí na ostrov Guvernérů poblíž Manhattanu. Všichni měli společný cíl, vytvořit obří symbol z lidských těl. 5 000 meditujících vytvořilo na ostrově obří emblém buddhovské školy Falun Gong.

Jedním z lidí, kteří byli přitom, byl slovenský malíř Peter Ondrušek, kterého událost inspirovala k vytvoření malby pokojně meditující ženy olejem na plátno.

„Měl jsem už předtím představu zelené louky v urbánním prostředí jako bývají zelené parky s architekturou mrakodrapů, používaná scéna jako na fotografiích nebo obrazech,“ vysvětluje Ondrušek, absolvent Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.

A právě taková scenérie se malíři naskytla na ostrově Governors Island, z něhož je v dálce vidět ostrov Manhattan a na němž se setkali tisíce lidí z mnoha různých zemí světa.

Lidé na ostrově vytvářeli symbol několik hodin, na záběrech a fotografiích z ptačí perspektivy se nabízel neuvěřitelný pohled. 5 000 klidně sedících lidí, kteří vytvářejí geometricky dokonalý, složitý symbol.

„Louka se vyprázdnila ke konci akce, když trajekty převážely lidi zpět na Manhattan, který jsem tam chtěl mít jako známou siluetu, i když jen v malém pozadí, něco známého,“ říká Ondrušek. „Myslím, že tento den udělal radost všem zúčastněným a mě přinesl inspiraci.“

Obraz nazvaný Po vytvoření emblému, autor Peter Ondrušek, 2019, olej na plátně, rozměr 100x80cm. (Se svolením Petra Ondruška)
Obraz nazvaný Po vytvoření emblému, autor Peter Ondrušek, 2019, olej na plátně, rozměr 100x80cm. (Se svolením Petra Ondruška)

Po rušné události na malířově obraze zůstala pouze jedna klidně sedící postava v poklidné atmosféře, vzdálená od ruchu velkoměsta a ponořená do vnitřního ticha. „Kromě prostředí je hlavním motivem ženská postava, dívka sedící v lotosovém sedu při meditaci,“ vysvětluje Ondrušek, finalista soutěže Slovak Visual Arts Prize.

„Ženská postava v prostředí pro mě není novinka, vyhledával jsem tento motiv i v předchozích malbách,“ prozrazuje malíř ze Slovenska. „Nová je však obsahová stránka. Poprvé se mi podařilo namalovat figurální obraz s tradičními hodnotami a technikou olejových barev na plátně.“

Pro malíře je obraz připomínkou nezapomenutelné události a pro diváky, kteří neznají jeho příběh, objektem k podrobnému a soustředěnému pozorování – možná se naladíte na klid meditace osamocené postavy a necháte shon a ruch každodenního života na chvíli utichnout.

Zajímavé na celé události je také to, že na místě byli v ten den přítomni reportéři televize NTD, která je partnerským médiem Epoch Times, a tak vám níže můžeme nabídnout krátkou video-reportáž z místa události a několik fotografií z ptačí perspektivy.

Reportáž z neobvyklé události

Reportáž televize NTD z 18. května 2019 v New Yorku.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.