Jingduan Yang

9. 2. 2020

Qi, vyslovovaná „čchi“, je čínský výraz popisující všechny typy lidských životních energií. Horní část čínského znaku čchi 氣 představuje energie, jako je vzduch, a spodní část představuje potraviny.

Ve starověké čínské medicíně tento znak naznačuje, že existují dva zdroje čchi, které lidské tělo potřebuje, aby přežilo a prospívalo: vzduch a jídlo.

Můžeme považovat za samozřejmé, že náš život začíná prvním nádechem vzduchu a končí posledním vydechnutím, ale vzduch je životně důležitý. Abychom zůstali naživu, vyvíjeli se, množili se a fungovali, musíme neustále jíst a dýchat.

Vhodný překlad slova čchi by proto mohl být životní energie plus chemické látky potřebné tělu k fungování, například vitamíny.

Chraňte zdroj své čchi

Naše dýchací soustava přivádí vzduch do těla a zase ho vyvádí ven. Oběhová soustava dává do oběhu kyslík, který vdechujeme, aby mohl být využit orgány a tkáněmi, a odvádí oxid uhličitý do plic, odkud je vydechován.

Náš trávicí systém tráví a vstřebává jídlo. V procesu známém v moderní biochemii jako Krebsův cyklus metabolizuje absorbované jídlo do formy energie.

Čchi získaná ze vzduchu a stravy se nazývá postnatální čchi. Naše životy ovšem začínají, už když jsme počati. Životní energie, která vyvolává početí a růst plodu, pochází z mateřského vajíčka oplodněného otcem a později z čchi matky během těhotenství.

Tomu se říká prenatální čchi, což je pro podporu počátečního vývoje dítěte rozhodující. Zdraví rodičů je proto velmi důležité pro zdraví jejich dítěte.

Studie prokázaly, že pokročilý otcovský věk může být spojen s mírně vyšším rizikem potratu nebo narozením mrtvého dítěte, s určitými vzácnými vrozenými vadami (včetně vad vývoje lebky, končetin a srdce), poruchou autistického spektra, schizofrenií a akutní lymfoblastickou leukémií. A samozřejmě, pokud rodiče kouří nebo pijí, může to vážně ovlivnit zdraví plodu.

Buďte si vědomi stavu své čchi

Čchi, stejně jako vzduch nebo elektřina, je lidskému oku neviditelná, nicméně je to něco, jehož projevy člověk prožívá, dokud žije. Teplota našeho těla je jedním z nich.

Když je čchi vyvážená a dostatečná, teplota těla se pohybuje v normálním rozmezí a může se samovolně regulovat s ohledem na změny v podnebí. Když je teplota těla o jeden stupeň vyšší nebo nižší, než je obvyklé, člověk se cítí velmi nepříjemně.

Vyšší tělesná teplota může naznačovat infekci a nižší tělesná teplota může být důsledkem nedostatečné funkce štítné žlázy a nadledvin.

Tep srdce je další rozhodující funkcí čchi. Srdeční tep přivádí krev do každé části těla, včetně kůže, svalů, vnitřních orgánů, končetin a mozku. Říkáme tomu čchi srdce.

Když měříme elektronickou aktivitu srdce pomocí EKG, vlastně měříme toto čchi srdce. Když je čchi srdce nedostačující, může dojít ke špatnému krevnímu oběhu, dušnosti a ve vážnějších případech srdečnímu selhání.

Když srdce čchi stagnuje nebo je zablokováno, může se v hrudi vyskytnout bolest nebo angína, a to může být předchůdcem srdečního infarktu.

K dobrému trávení je zapotřebí dobrá peristaltika trávící soustavy, jícnu, střev a žlučníku. To jsou další funkce čchi. Když je čchi slabá, může dojít k ochromení těchto orgánů.

Neurony komunikují prostřednictvím elektronických přenosů v mozku a nervové soustavy. Aby tento proces fungoval normálně, závisí na čchi každého vnitřního orgánu. Systém každého vnitřního orgánu přispívá svou troškou do mlýna k jedinečné funkci mozku.

Například ledviny a močový měchýř pomáhají s koordinací a rozeznávacími funkcemi, jako jsou paměť, koncentrace a motivace. Tyto orgány ovlivňují sluch a prožívání strachu v nebezpečných situacích.

Játra a žlučník pomáhají s výkonnými funkcemi, jako je plánování, strategie, stanovování priorit, organizace a rozhodování. Pomáhají regulovat spánek, zrak a prožitky hněvu v nespravedlivých situacích.

Čchi dodávaná do mozku všemi vnitřními orgány se dá měřit pomocí kvantitativního elektroencefalogramu (EEG) a nedostatek této energie může přispívat k několika mozkovým a duševním dysfunkcím, například depresi, úzkosti, obsedantně-kompulzivní poruše (OCD), post-traumatické stresové poruše (PTSD), demenci, poruchám pozornosti (ADHA) a poruchám spánku.

Čchi vnitřních orgánů poskytuje celému tělu také živiny a zajišťuje imunitu. Když dostanete infekci nebo se necítíte dobře, musíte vypátrat, co narušilo čchi vašich vnitřních orgánů, zejména co se týče emoční nevyváženosti a nesprávného životního stylu.

Když máte o své čchi jasnou představu, můžete se o ni mnohem lépe postarat. Důvod, proč lidé říkají, že jste to, co jíte a co si myslíte, je ten, že to ovlivňuje vaši čchi. Já bych jen dodal: jste také tím, co dýcháte. Jedním slovem, jste čchi!

Dr. Ťing-tuan Jang (Jingduan Yang) je neurolog, psychiatr a odborník na akupunkturu, čínskou medicínu a integrativní medicínu. Založil Yang Institute of Integrative Medicine, Tao Clinic of Acupuncture a American Institute for Clinical Acupuncture. Je spoluautorem dvou knih: „Facing East: Secrets of Ancient Health and Beauty Secrets for Modern Age“ a „Clinical Acupuncture and Ancient Chinese Medicine“.

Přeloženo z článku původně uveřejněném na theepochtimes.com.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.