Poslanecká sněmovna schválila tři pozměňovací návrhy k novému návrhu zákona o sociální podpoře, které mají zvýhodnit pracující rodiny a podpořit rodiny s více dětmi. Pozměňovací návrhy vytvářela nevládní organizace Aliance pro rodinu ve spolupráci s poslanci Alešem Juchelkou (ANO 2011) a Markem Výborným (KDU-ČSL).

„První dva pozměňovací návrhy k novému návrhu zákona o sociální podpoře jsme připravili ve spolupráci s poslancem Alešem Juchelkou. Oba Poslanecká sněmovna přijala,“ uvedla Aliance pro rodinu v tiskové zprávě z 13. května 2021.

První návrh se týkal praxí středoškolských studentů, která se jako povinná součást výuky často pojí i s výdajem rodiny. „Studenti sice dostanou finanční odměnu za svou práci, ale byli jsme zásadně proti, aby se příjmy ze studentské praxe započítávaly do příjmu rodiny, podle kterého jsou přiznávány přídavky na dítě,“ uvádějí navrhovatelé.

Druhý pozměňovací návrh se týkal příjmů z brigád starších dětí, které se dosud nezapočítávaly do příjmu rodiny pouze v období letních prázdnin. „Jenže co když se některé děti snaží brigádničit celý rok? 10 měsíců vlastně přihoršovaly rodině v možnosti dosáhnout na přídavky,“ uvažují navrhovatelé, kteří chtějí dobu rozšířit na celý rok.

Třetí sepsala Aliance s poslancem Markem Výborným. Ten má zejména podpořit rodiny, které mají čtyři a více členů a minimálně jeden z rodičů pracuje.

„Jednoduše řečeno, šlo o to, aby rodiny, které mají čtyři a více členů a minimálně jeden z rodičů pracuje, dosáhly s každým dalším dítětem na přídavky snáze. Rodiče by se tak mohli rozhodnout mít víc dětí, aniž by je za to stát nastavenou politikou diskriminoval,“ uvádí Aliance.

„Usilujeme o to, aby měl stát vícečetné rodiny jako svou prioritu. Vychovávají totiž budoucí generace našich občanů a státu také daňových poplatníků,“ uvádí Aliance pro rodinu. „Zdá se to možná příliš pragmatické, ale je to tak.“

Návrh novely zákona o sociální podpoře teď míří do Senátu.