Paní Quiotová

6. 12. 2021

Kdo by netoužil po harmonii, zdraví, štěstí, lásce? My duchovně hledající mluvíme také často o propojení a o jednotě. Víme vůbec, o čem je řeč?

Na otázku, co je to harmonie, mi nejlépe odpovídá tradiční čínská medicína, když definuje, co je to zdraví.

Základem dobrého zdraví-harmonie organismu-je rovnováha mezi energiemi jin a jang. Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. 

Podle tradiční čínské medicíny je svět tvořen primární substancí čchi , která má dvě složky – jin a jang. Vzájemné kombinace, vztahy, zákonitosti a nespočetné proměny mezi jinem a jangem jsou podstatou všech věcí a dějů, vesmíru, nebe i země, a není místo, kde by se nevyskytovaly. Smísením jinu a jangu vzniká pět prvků. Když se vzájemně setkává pět prvků, mohou se přeměňovat, a také vzniká samotný život. Ovlivňují vesmír, přírodu i člověka.

Výstižně vysvětlené tyto termíny jsem našla na webu Diochi.cz:

„Pět prvků je látkou (hmotou) jin-jangu, jin-jang je čchi (energií) pěti prvků; energie bez hmoty by se nemohla ustálit, hmota bez energie by se nemohla pohybovat.“

Právě teorie pěti prvků a jinu a jangu vysvětlují zákonitosti života a dávají nápovědu, jak dosáhnout a docílit harmonie.  Síly jinu a jangu a pěti prvků se vzájemně rodí, vyživují, kontrolují a ovládají, aby nakonec vytvořily jeden úžasně a dokonale fungující celek – jednotu. A když je něčeho příliš, dostane se to do nadvlády a škodí to? Pak je zapotřebí různými způsoby to, co se dostalo do nadvlády vypudit – někdy i drastickými způsoby (tělo zvrací, má horečky, průjmy…).

Naše fyzická těla si vesměs umí s různými ataky škodlivin poradit, když jim v tom nebráníme a neoslabujeme-li je znovu a znovu tím, co jim škodí.  Ale plíživě přichází něco, co může být nad naše síly, jestli zavčasu nesebereme všechny své zbytky sil. Temné a destruktivní energie toho světa se mohou dostat do absolutní nadvlády, jestli nevezmeme v rámci kontroly otěže do vlastních rukou a nepřevezme-li vládu nad svými životy. Každý z nás sám za sebe, ale zároveň ve prospěch celku.

Stejně, jak postupujeme při uzdravování těla, které postihla nemoc, můžeme postupovat i při uzdravování společnosti.

Těžiště léčby leží v podpoře a regulaci imunitního systému (sama třeba nemám možnost přímo zasáhnout, ale můžu podpořit ty, kteří na uzdravení pracují), v podpoře vitální síly a detoxikaci, ve správném vyživení organismu a v pochopení, jaké vzorce myšlení a emocionálních zátěží vedly ke vzniku dané nerovnováhy (strach a panika, kterou vyvolávají dnešní události, můžeme vyměnit za informace, které skutečně vedou k nápravě a posilnění a uzdravení společnosti – viz. můj předchozí článek Proč se to neučí ve školách?).

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...