Melinda Gatesová prohlásila, že vztah jejího bývalého manžela, miliardáře Billa Gatese se „zosobněným zlem“ Jeffreym Epsteinem, hrál roli při jejím rozhodnutí se rozvést se spoluzakladatelem společnosti Microsoft.

Jeffrey Epstein byl 10. srpna 2019 nalezen mrtvý v newyorské federální věznici ve věku 66 let. V té době čekal na soudní proces kvůli obvinění z obchodování se sexem, zneužívání žen a dívek na Manhattanu a na Floridě v letech 2002 až 2005.

Svou vinu přiznal. Jeho smrt byla označena za sebevraždu oběšením.

Ve svém prvním veřejném rozhovoru od chvíle, kdy manželé Gatesovi vloni v květnu oznámili rozchod po 27 letech manželství, Melinda vysvětlila, že k rozchodu s miliardářem a podnikatelem Bilem Gatesem sice přispěla řada věcí, ale svou roli sehrál i jeho vztah a schůzky se zesnulým finančníkem Jeffreym Epsteinem.

V rozhovoru pro televizi CBS Melinda Gatesová uvedla: „Nebyla to jedna věc, bylo to mnoho věcí. Ale nelíbilo se mi, že se scházel s Jeffreym Epsteinem.“

„Dala jsem to (Billovi) jasně najevo,“ řekla žena Billa Gatese a dodala, že se sama také s Epsteinem osobně setkala, a označila ho za „ztělesněné zlo“.

„S Jeffreym Epsteinem jsem se také setkala, přesně jednou. Protože jsem chtěla vědět, co je ten člověk zač. A litovala jsem toho od chvíle, kdy jsem vstoupila do dveří. Byl odporný. Byl ztělesněním zla. Měla jsem z toho potom noční můry, takže víte, láme mi to srdce, když myslím na ty mladé ženy, protože přesně tak jsem se cítila já. A já jsem starší žena. Můj bože, je mi těch mladých žen strašně líto. Bylo to strašné,“ řekla Melinda.

bill gates
Bill Gates, spolupředseda Nadace Billa a Melindy Gatesových, hovoří na pódiu na konferenci New York Times Dealbook 2019 v New Yorku 6. listopadu 2019. (Mike Cohen / Getty Images for The New York Times)

Na otázku, zda Bill Gates nadále trávil čas s Epsteinem i poté, co své obavy a nechuť k němu vyjádřila svému tehdejšímu manželovi, odmítla Melinda sdělit další podrobnosti z jejich soukromého vztahu.

„Jakékoli zbývající otázky ohledně toho, jaký vztah s Billem měl… na ty musí odpovědět Bill,“ odpověděla. „Ale dala jsem jasně najevo, co si o něm myslím.“

Bill Gates při několika příležitostech uvedl, že lituje setkání s Epsteinem, když se od něj snažil získat peníze pro svou nadaci. Více…

Na konferenci The New York Times Dealbook 6. listopadu 2019 Gates řekl: „Udělal jsem chybu v úsudku, že jsem si myslel, že tyto rozhovory povedou doslova k miliardám dolarů na globální zdravotnictví.“

„A já jsem mu tím spojením poskytl určitou výhodu. Takže jsem tam udělal dvojnásobnou chybu,“ dodal Gates.

Gates, jeden z nejbohatších lidí světa, v loni v rozhovoru s televizní stanicí CNN uvedl, že s Epsteinem „několikrát večeřel“ asi před deseti lety, tedy několik let poté, co byl finančník usvědčen a odsouzen za navádění k prostituci nezletilých.

Epstein se v roce 2008 k obvinění přiznal a odseděl si 13 měsíců ve vazbě.

Gates uvedl, že s Epsteinem diskutovali o možnosti získat miliardy dolarů na dobročinné účely, ale že jejich spolupráce skončila poté, co „to vypadalo, že to není reálné“.

Bill Gates hovoří během Globálního investičního summitu v Muzeu vědy v Londýně 19. října 2021. (Leon Neal / WPA Pool / Getty Images)

„Měl jsem s ním několik večeří, víte, doufal jsem, že to, co říkal o získání miliard na filantropii pro globální zdraví prostřednictvím kontaktů, které měl, by se mohlo objevit, a když se zdálo, že to není reálné, tento vztah skončil,“ řekl tehdy Gates.

„Ale byla to obrovská chyba, že jsem s ním trávil čas, že jsem mu dodal důvěryhodnost, víte, že jsem tam byl, ve stejné situaci byla spousta dalších, ale udělal jsem chybu,“ dodal Gates.

Bill a Melinda oznámili rozvod loni v květnu po 27 letech manželství, jehož součástí bylo i dělení miliardového majetku.

Filantropka a bývalá počítačová vědkyně Melinda řekla televizi CBS, že ačkoli se s bývalým manželem těší slušnému pracovnímu vztahu a jsou spolu „přátelští“, stále je třeba jejich vztah hodně „léčit“, než budou moci být „přáteli“.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.