Podle oficiální studie zemřelo v Anglii v období od března 2020 do prosince 2021 šest z milionu osob do 20 let na covid-19 a tři čtvrtiny z nich měly komorbidity.

Odbornou studii, která byla zveřejněna 8. listopadu na webových stránkách časopisu PLOS Medicine, provedli vědci z britského Úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Tým vědců sledoval údaje o osobách mladších 20 let, které zemřely do 100 dnů od laboratorně potvrzené infekce covidem-19, a dospěl k závěru, že úmrtí na covid-19 zůstávají u dětí a mladistvých „extrémně vzácná“, což potvrzuje zjištění z řady předchozích analýz, které se zabývaly údaji z kratšího časového období.

Podle studie došlo do 100 dnů od laboratorně potvrzené infekce covidem-19 v období od března 2020 do prosince 2021 ke 187 úmrtím u dětí a mladistvých.

Na covid-19 zemřelo 20 zdravých jedinců

S výjimkou dvou intrauterinních úmrtí (děti narozené mrtvé) bylo 81 (43 %) úmrtí připsáno covidu-19.

Úmrtnost na covid-19 činí sedm případů z milionu (při použití odhadovaného počtu infekcí) a celková úmrtnost šest případů z milionu (odhadovaný počet osob do 20 let).

Z 81 úmrtí na covid-19 byla jedna čtvrtina (20) jinak zdravých osob, zatímco 61 osob mělo „závažné primární zdravotní potíže“, včetně neurologického postižení, imunosupresivních stavů, Downova syndromu, Edwardova syndromu, chronického srdečního onemocnění a čtyř předčasných porodů, což znamená, že úmrtnost na covid-19 u jinak zdravých dětí a náctiletých byla 1,5 na jeden milion.

Úmrtí na covid-19 se také soustředila mezi staršími dospívajícími a kojenci, přičemž více než polovina (47) se vyskytla mezi osobami ve věku 16 až 19 let a 22 ve věku do 1 roku.

Na covid-19 zemřelo 8 dětí ze skupiny od 1 do 4 let, dále 12 dětí ve věku 5 až 11 let a 15 dětí ve věku 12 až 15 let.

Více než polovina (45) úmrtí na covid-19 nastala v době, kdy převládala varianta Delta nového koronaviru, zatímco 21 dětí zemřelo v období, kdy převládal divoký typ (původní varianta viru), a 15 dětí zemřelo během vlny alfa.

Varianta delta však byla z hlediska úmrtnosti na infekci nejméně smrtelná (šest případů z milionu) ve srovnání s variantou alfa (osm případů z milionu) a divokým (původním) typem (10 případů z milionu), protože byla infekčnější než předchozí varianty.

Varianta omicron, která se letos stala dominantní, nebyla do studie zahrnuta. Dr. Shamez Ladhani, konzultant pro dětské infekční nemoci v londýnské Nemocnici svatého Jiří a konzultant epidemiolog v UKHSA, který je spoluautorem studie, řekl deníku The Telegraph, že „nové údaje naznačují, že varianta omicron je ve srovnání s předchozími variantami u dětí ještě méně smrtelnější“.

Článek byl redakčně zkrácen. Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil O. H.