Lily Zhou

10. 11. 2022

Podle oficiální studie zemřelo v Anglii v období od března 2020 do prosince 2021 šest z milionu osob do 20 let na covid-19 a tři čtvrtiny z nich měly komorbidity.

Odbornou studii, která byla zveřejněna 8. listopadu na webových stránkách časopisu PLOS Medicine, provedli vědci z britského Úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Tým vědců sledoval údaje o osobách mladších 20 let, které zemřely do 100 dnů od laboratorně potvrzené infekce covidem-19, a dospěl k závěru, že úmrtí na covid-19 zůstávají u dětí a mladistvých „extrémně vzácná“, což potvrzuje zjištění z řady předchozích analýz, které se zabývaly údaji z kratšího časového období.

Podle studie došlo do 100 dnů od laboratorně potvrzené infekce covidem-19 v období od března 2020 do prosince 2021 ke 187 úmrtím u dětí a mladistvých.

Na covid-19 zemřelo 20 zdravých jedinců

S výjimkou dvou intrauterinních úmrtí (děti narozené mrtvé) bylo 81 (43 %) úmrtí připsáno covidu-19.

Úmrtnost na covid-19 činí sedm případů z milionu (při použití odhadovaného počtu infekcí) a celková úmrtnost šest případů z milionu (odhadovaný počet osob do 20 let).

Z 81 úmrtí na covid-19 byla jedna čtvrtina (20) jinak zdravých osob, zatímco 61 osob mělo „závažné primární zdravotní potíže“, včetně neurologického postižení, imunosupresivních stavů, Downova syndromu, Edwardova syndromu, chronického srdečního onemocnění a čtyř předčasných porodů, což znamená, že úmrtnost na covid-19 u jinak zdravých dětí a náctiletých byla 1,5 na jeden milion.

Úmrtí na covid-19 se také soustředila mezi staršími dospívajícími a kojenci, přičemž více než polovina (47) se vyskytla mezi osobami ve věku 16 až 19 let a 22 ve věku do 1 roku.

Na covid-19 zemřelo 8 dětí ze skupiny od 1 do 4 let, dále 12 dětí ve věku 5 až 11 let a 15 dětí ve věku 12 až 15 let.

Více než polovina (45) úmrtí na covid-19 nastala v době, kdy převládala varianta Delta nového koronaviru, zatímco 21 dětí zemřelo v období, kdy převládal divoký typ (původní varianta viru), a 15 dětí zemřelo během vlny alfa.

Varianta delta však byla z hlediska úmrtnosti na infekci nejméně smrtelná (šest případů z milionu) ve srovnání s variantou alfa (osm případů z milionu) a divokým (původním) typem (10 případů z milionu), protože byla infekčnější než předchozí varianty.

Varianta omicron, která se letos stala dominantní, nebyla do studie zahrnuta. Dr. Shamez Ladhani, konzultant pro dětské infekční nemoci v londýnské Nemocnici svatého Jiří a konzultant epidemiolog v UKHSA, který je spoluautorem studie, řekl deníku The Telegraph, že „nové údaje naznačují, že varianta omicron je ve srovnání s předchozími variantami u dětí ještě méně smrtelnější“.

Článek byl redakčně zkrácen. Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil O. H.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...