Aldgra Fredly

8. 1. 2023

Tálibánský režim v Afghánistánu podepsal dohodu o těžbě ropy s čínskou společností Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Co (CAPEIC). Jde o první velkou dohodu s jinou zemí od roku 2021, kdy se Tálibán chopil vlády.

Podle smlouvy CAPEIC zainvestuje do těžby ropy v afghánské pánvi Amu Darja v prvním roce 150 milionů dolarů a dalších 540 milionů dolarů v následujících třech letech, uvedl mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid.

„V této smlouvě bude Islámský stát 20procentním partnerem a tento podíl se zvýší na 75 procent,“ uvedl ve čtvrtek v příspěvku na Twitteru.

Zabihulláh uvedl, že Číňané budou těžit ropu z oblasti o rozloze 4 500 km2 v provinciích Sar-e Pul, Džavzdžan a Fárjáb, přičemž denní objem těžby se postupně zvýší z 1 000 na 2 000 tun.

Dodal, že smlouva je uzavřena na 25 let a bude automaticky ukončena, jestliže společnost CAPEIC nesplní své hmotné závazky do jednoho roku.

Podle studie společnosti PetroChina z roku 2019 je Amu Darja největší pánví s výskytem plynu ve Střední Asii a třetí největší pánví na světě co do množství plynu, hned po západosibiřské pánvi a pánvi v Perském zálivu.

Oblast se nachází především v Turkmenistánu a Uzbekistánu a také v částech severního Afghánistánu a severovýchodního Íránu.

Od převzetí moci v roce 2021 neuznala Tálibán jako legitimní afghánskou vládu žádná země včetně Číny. Komunistický režim však s Tálibánem nadále udržuje úzké kontakty kvůli ekonomickým zájmům.

Odhaduje se, že Afghánistán disponuje nevyužitými zdroji v hodnotě více než 1 bilionu dolarů, což přitahuje zájem některých zahraničních investorů, ačkoli desetiletí nepokojů zabránila jejich významnějšímu využití.

Zveličená hrozba

I přestože čínský režim formálně Tálibán neuznal, dovolil mu ponechat si afghánské velvyslanectví v Pekingu a nabídl Afghánistánu humanitární pomoc. Analytici se domnívají, že dalším faktorem, který vede čínskou vládu k podpoře Tálibánu, je bezpečnost.

Jennifer Murtazashviliová, nerezidentní vědecká pracovnice v Carnegie Endowment for International Peace, ve své zprávě z roku 2022 píše, že Komunistická strana Číny se obává možného rozšíření islámského extremismu z Afghánistánu do Číny a oblasti Sin-ťiangu.

„Hlavní bezpečnostní obavou Číny je potenciální hrozba ze strany relativně malého Islámského hnutí Východního Turkestánu, skupiny, která usiluje o osvobození provincie Sin-ťiang a ujgurského lidu z područí čínské vlády,“ uvedla.

„Čína usiluje o to, aby byl Tálibán ochoten eliminovat ujgurské militantní skupiny působící uvnitř afghánského území. Je důležité zdůraznit, že Čína zveličuje hrozbu a zapojení Ujgurů do teroristických organizací.“

Dohoda s CAPEIC přišla den poté, co Tálibán uvedl, že jeho síly zabily při náletech osm členů ISIS, včetně těch, kteří byli minulý měsíc zodpovědní za útok na čínský hotel v Kábulu.

„Ačkoli obě strany naznačily, že v budoucnu dojde k významným investicím Číny v Afghánistánu, objevilo se jen málo podrobností. Je to proto, že bez zajištění bezpečnosti je pro Čínu jednoduše nemožné zabezpečit své vlastní lidi pracující v zemi,“ uvádí se ve zprávě.

Z anglického originálu přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.