Poslankyně Eva Decroix (ODS) vyzvala spolu s dalšími poslanci českého ministra zahraničí k ukončení extradiční dohody s Hongkongem v obavě, že by mohla být zneužita Čínou k vydávání lidskoprávních aktivistů, kteří jsou „loveni jako krysy“.

„Nedávno Čína vydala zatykač na hongkongské občany a vyjádřila se, že by měli být „loveni jako krysy“. Na jejich hlavy poté vypsala odměnu 1 milión hongkongských dolarů, což je více než v případě vrahů či dalších těžkých zločinců,“ vyjádřila se paní Decroix na svém Twitteru.

Decroix působí jako předsedkyně sněmovního Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv a tématu porušování lidských práv v Číně se věnuje dlouhodobě. Podotýká, že občané Hongkongu jsou na základě zákona o národní bezpečnosti, který čínský režim v této zvláštní administrativní oblasti prosadil, podrobováni represím za své názory kritické vůči vládě.

Osm osob jmenovaných v zatykači patří podle političky k předním obráncům občanských a lidských práv, pro-demokratickým aktivistům, a opozičním politikům. Těmto lidem hrozí při dopadení potenciálně i doživotní tresty vězení a osud politických vězňů, jak to známe z naší vlastní historie, vyslovila se Decroix pro Epoch Times a dodala, že justiční systém v Hongkongu je pod kontrolou čínské vlády a nezaručuje spravedlivý průběh soudního procesu.

Hongkongský aktivista Simon Cheng, který dnes žije ve Velké Británii, uvedl v loňské diskuzi na půdě českého parlamentu, že občané Hongkongu jsou v rámci zákona o národní bezpečnosti zatýkáni a mučeni čínskou policií. „Byl jsem zadržován a obviněn z nepolitických zločinů, ale důvod mého zatčení byl politický,“ řekl Cheng .

Podle něj je na jeho případu zřejmé, že čínský režim jedná vychytrale a obchází celý právní proces jednoduše tím, že vydává politického aktivistu za zločince a může žádat jeho vydání.

Peking se podle Decroix snaží snaží vyvolat mezi hongkongskými a čínskými krajany v zahraničí atmosféru strachu a nedůvěry, v níž se postižení aktivisté stávají „vyděděnci“ čekající na to, kdo je udá.

„Nemůžeme připustit trvání závazku, dle kterého bychom měli vydat občany Hongkongu, nacházející se na našem území, do rukou čínských orgánů a vystavit je tak nebezpečí mnohaletých trestů vězení. Naše země musí být bezpečným prostorem pro všechny, kteří měli odvahu se postavit na obranu demokracie a lidských práv ve své zemi,“ uvedla poslankyně na Twitteru a poukazuje na skutečnost, že většina západních zemí extradiční dohodu s Hongkongem vypověděla anebo ji dokonce ani nepodepsala.

Od ministerstva zahraničních věcí proto společně se svými koaličními kolegy ze zahraničního výboru (Benda, Ženíšek, Benešík, Urbanová, Lochmann, Okamura Hayato) žádá, aby dohodu s Hongkongem o předávání osob hledaných pro trestní řízení vypovědělo. Dohoda byla mezi oběma zeměmi uzavřena v letech 2013-2014.

„Bylo by přitom více než politováníhodné, aby Česká republika, stavící svoji zahraniční politiku na odkazu Václava Havla, platila za zemi nebezpečnou pro obránce lidských práv, princip demokracie a myšlenek svobody. Jsem proto přesvědčena, že je v našem bytostném zájmu tyto extradiční dohody po vzoru našich spojenců co nejrychleji vypovědět,“ napsala Decroix v dopise ministru zahraničí.

Článek byl aktualizován 27. července 2023, 14:07.